Cелекціонери повинні прогнозувати тенденції на 10–20 років наперед

0

Спілкувалась Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)

 

Хаґен Дуенбостель, президент групи компаній KWS SAAT SE з минулого року, загалом працює в компанії вже 18 років. Під час відкриття насіннєвого заводу компанії у Кам’янці-Подільському у листопаді цього року CEO дав інтерв’ю журналу Agroexpert.

 

У Кам’янці-Подільському пан Дуенбостель почувається цілком природно, невимушено спілкуєтьcя із першими відвідувачами заводу, дружньо плескає по плечу мера міста, а шматок власноруч відрізаної стрічки під час церемонії відкриття розрізує ще на кілька і вручає своїм колегам. «У Кам’янці-Подільському я лише другий раз. Уперше був, коли обирали ділянки під будівництво заводу й спілкувалися з приводу цього із місцевими органами. Ми тоді відразу зрозуміли, що місце обрали вдало й що тут існують усі передумови для нашого успішного розвитку. А тепер я вже приїхав, коли завод готовий. Ось так просто у нас все відбувається», – посміхається СЕО KWS SAAT SE та запевняє, що запорукою добрих результатів роботи в Україні є злагоджена робота молодого колективу.

Кор.: Які загальні обсяги насіння компанія KWS вирощує в Європі та у світі?

Х.Д.: Лише кукурудзу ми виробляємо в 20 країнах Європи. Крім того, у нас є власна виробнича програма для Північної Америки, ще по одній – в Бразилії та Аргентині. Також використовуємо виробничі умови Південної Америки в Чилі та Аргентині для сезонної селекційної роботи.

В Німеччині компанія KWS – лідер ринку з насіння цукрових буряків із часткою 56% та кукурудзи – з часткою 34%. Також ми посідаємо перше місце у Північній Європі  на ринку силосної кукурудзи, та друге, – з часткою понад 30%, у всій Європі. У Східній Європі, включаючи Україну та Росію, в «кукурудзяному» сегменті ми п’яті. Також за нами третє місце на ринку США та четверте – у Південній Америці.

Кор.: Велика компанія – це велика кількість персоналу?

Х.Д.: У нас працює 5 тис. співробітників у понад 70 країнах. Річний оборот компанії становить майже 1,4 млрд євро.

Кор.: Які культури в вашому насіннєвому портфоліо є ключовими?

Х.Д.: Вирішальним є не лише розмір частки культури в портфоліо, але й рівень її ефективності. Найприбутковіші для нас – кукурудза, цукрові буряки та зернові. Понад 60% нашого річного обороту забезпечує кукурудза.

Кор.: Скільки насіннєвих заводів та в яких країнах має компанія KWS?

Х.Д.: Лише 14 заводів ми маємо для доробки зернових і кукурудзи в Північній та Південній Америці, Європі та Китаї. Тих, які спеціалізуються на цукрових буряках, менше, бо насіння обробляємо централізовано: маємо великий завод у США, а найбільшим у Європі для підготовки насіння буряків є завод у німецькому Айнбеку.  

Кор.: Які країни найвагоміші для компанії щодо розмноження кукурудзи?

Х.Д.: Дуже важливою є Франція, частково Німеччина, а також Південно-Східна Європа. Нарощуємо виробництво у Сербії та Україні. В цих країнах є наші власні насіннєві заводи та ділянки гібридизації.

Кор.: Найважливіші ринки в Європі для KWS?

Х.Д.: Я виділяю, по-перше, так звані зрілі ринки в країнах, де ми маємо дуже хорошу частку та які є основоположними для нас, як-от: Німеччина, Франція, країни Північної та Центральної Європи. Потім слідують ринки, які розвиваються, тут дуже важливими є такі країни Південно-Східної Європи, як Румунія, Сербія, Угорщина. Звісно, не на останньому місці також Україна, Північний Кавказ та Росія.

Кор.: Чи вбачаєте Ви можливість постачання насіння KWS, вироблене в Україні, у Росію?

Х.Д.: Якби така можливість була, то залюбки. Але у найближчий час, на мою думку, цього не буде. Ймовірніше, ми експортуватимемо наше насіння, вироблене в Україні, переважно до Європейського Союзу, зокрема у Польщу.

Кор.: Де заплановано будівництво наступного насіннєвого заводу компанії?

Х.Д.: Якщо не зміняться політично-економічні відносини між Україною та Росією, то для нас буде доцільним збудувати завод у Росії, який не конкуруватиме з українським, а забезпечуватиме насінням Росію та країни Кавказу. Азійські країни ми забезпечуємо насінням, доробленим на власному насіннєвому заводі у Китаї.

Кор.: Якими для компанії KWS є результати цього року в Україні?

Х.Д.: Ми задоволені, наскільки це можливо у нинішній ситуації в Україні за низьких цін на кукурудзу, труднощів у залученні фінансування, низької ліквідності, знецінення національної валюти та високої конкуренції на насіннєвому ринку. Попри ці умови, ми розвиваємося і наша частка ринку в Україні збільшується, відтак ми сподіваємося на подальші успішні кроки.

Кор.: Чи контролює компанія KWS централізовано показники якості насіння?

Х.Д.: Ми дотримуємося єдиних стандартів якості в компанії, це один із найважливіших наших пріоритетів та наша конкурентна особливість. Подвійного контролю показників якості ми не робимо, всі наші лабораторії мають професійне обладнання та кваліфікований персонал. Отож якість насіння, виробленого в Україні, є високою і не поступається за якістю виробленому у Німеччині чи Франції.

Кор.: Якими, на Вашу думку, є роль та перспектива ГМ-культур у світі?

Х.Д.: Якщо ми можемо отримати рішення завдяки традиційним селекційним інструментам, то ми використовуємо таку можливість. На жаль, в багатьох ситуаціях щодо стійкості до деяких шкідників та гербіцидів, можливості класичної селекції є обмеженими. Водночас, наприклад, у Бразилії резистентність шкідників виникає настільки швидко, що навіть ГМ-методи не здатні так швидко зреагувати. Якщо додати період випробування та регулювання, то тривалість ефективності таких рішень зменшується. Таким чином, бразильські фермери сіють гібриди, які мають генетичну стійкість до шкідників, але водночас потрібно провести ще 4–5 інсектицидних обробки, а за сівби традиційних  гібридів – навіть 7.

Кор.: Яка нині в світі частка ринку під ГМ-насінням?

Х.Д.: Близько 11% від загальної світової площі ріллі. Основними ГМ-культурами є кукурудза, соя, бавовник, цукрові буряки та ріпак.

Кор.: Тобто ГМ-культури є частіше рішенням для країн Південної та Північної Америки?

Х.Д.: Здебільшого, саме так. Але також у Південній Європі ми маємо такі ринки, як Іспанія, де є дозвіл на вирощування культур із генетичною стійкістю до шкідників. Утім, це зовсім невелика частка, всього кілька тисяч гектарів. Я не думаю, що Європа скоро відкриється для ГМ-культур, адже негативне відношення споживачів до таких культур укорінилося дуже глибоко.

Кор.: Які цікаві рішення традиційної селекції запропонує компанія KWS фермерам у найближчий час?

Х.Д.: Спільно з компанією Bayer ми розробили систему CONVISO® SMART щодо стійкості класичних гібридів цукрових буряків до гербіцидів групи сульфонілсечовини. Гібриди цукрових буряків із такою системою з’являться на ринку у 2017–2018 рр.

Нам доводиться планувати наперед і вбачати перспективні напрями розвитку у селекції. Так, є теми, які будуть особливо важливими у наступні 10, 15, 20 років, а також ті, які варто спрогнозувати більш ніж на 20 років наперед. Тож якраз система CONVISO® SMART та нові гібриди соняшнику – це рішення нашого портфоліо на 10 років, а такі рішення, як гібридні пшениця та картопля – це ще довгостроковіші плани.

Кор.: Щоб Ви побажали українським аграріям?

Х.Д.: Миру, свободи, свободи вибору та сприятливого економічного розвитку. Для тих, хто живе і працює у сільській місцевості, бажаю мати робочі місця, гідний рівень доходів та поліпшення життєвого рівня. Але понад усе – миру!

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here