Американська торговельна палата в Україні та Асоціація УКАБ закликають депутатів Верховної Ради України якнайшвидше підтримати проект Закону №6606 «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України» (далі – проект Закону № 6606).
Проект Закону № 6606 передбачає скасування вимоги документального підтвердження державної реєстрації пестицидів в країні виробництва, при ввезенні та застосуванні в Україні зразків для цілей державних випробувань та наукових досліджень.
В об’єднаннях вважають проект Закону № 6606 надзвичайно важливим кроком для покращення умов ведення агрохімічного бізнесу в України. Запропоновані зміни дадуть можливість українським аграріям отримувати новітні продукти якомога раніше та вчасно реагувати на нові виклики у боротьбі зі шкідниками й хворобами, сприятимуть підвищенню врожайності, якості та безпечності сільськогосподарських культур.
З кінця 2016 року переважна більшість оригінальних інноваційних ЗЗР нового покоління не змогли пройти навіть початкову стадію державної реєстрації в Україні. Оскільки у Законі України «Про пестициди і агрохімікати» не так давно з’явилася вимога, що для ввезення незареєстрованих пестицидів для цілей державних випробувань і наукових досліджень необхідно надати підтвердження їх державної реєстрації в країні виробництва. Відповідно до зазначеної вимоги, «обов’язковою умовою завезення та застосування незареєстрованих в Україні пестицидів є документальне підтвердження їх державної реєстрації в країні, де вони виробляються». Впровадження цієї норми має негативний вплив на процес розробки інноваційних препаратів, які не можуть потрапити до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Результатом цього є закриття доступу до найсучасніших технологій та продуктів нового покоління українським агровиробникам, які через це вже недоотримали прогнозоване збільшення врожайності на рівні 10 ̶- 40% залежно від сільгоспкультури та напряму дії препарату.
Експерти компаній-членів Палати та УКАБ вважають, що дане положення не є захисним бар’єром на шляху потрапляння незареєстрованих пестицидів до України, натомість це створює штучні перешкоди саме для завезення зразків інноваційних препаратів для науково-дослідних цілей та державних випробувань. Неоднозначне тлумачення цього положення призводить до різного роду зловживань та створення корупційних передумов.
«Запровадження змін, що передбачені проектом Закону №6606, буде сприяти розблокуванню інновацій в аграрному секторі України та підвищенню конкурентоспроможності вітчизняної сільськогосподарської продукції на світових ринках», – прокоментував Президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер.
«На практиці виходить, що часто цю норму виконати неможливо, – пояснює Тарас Висоцький, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу». – Виробники засобів захисту рослин зазвичай виготовляють на одному заводі велику кількість різних препаратів, призначених для ринків різних країн. Через можливу відсутність у країні виробництва певного виду шкідників, хвороб та сільськогосподарських культур, які є в країні призначення такого препарату, реєстрація в країні виробництва не проводиться через фактичну неможливість та недоцільність польових досліджень. Крім того, досить часто реєстрація інноваційних препаратів відбувається в країні виробництва та в Україні одночасно, адже Україна завоювала репутацію одного з лідерів світового аграрного ринку, в сільське господарство якого робляться величезні інвестиції у вигляді розробки спеціалізованих найсучасніших ЗЗР з урахуванням особливостей вирощуваних культур в нашій країні та притаманних кліматичних зон».
Експерти компаній-членів асоціацій переконані, що Україна може і повинна самостійно визначати рівень якості та безпечності препарату та ухвалювати рішення щодо можливості його застосування в Україні.
Враховуючи важливість аграрного сектору для економіки України та з метою забезпечення тенденції збільшення врожайності культур, що вирощуються, представники вітчизняної сільськогосподарської галузі повинні мати доступ до новітніх оригінальних ЗЗР та передових технологій захисту рослин. Саме тому Американська торговельна палата в Україні та Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» закликають народних депутатів до якнайшвидшого прийняття проекту Закону №6606 «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України» за основу і в цілому.