Бджільництво страждає від зміни клімату

0

Зміна клімату поглиблює проблеми у бджільництві, що призводить до ще більш масового мору бджіл і збитків пасічників.

Про це пише https://agroportal.ua/.

Хоча українські бджолярі списують мор на отруєння бджіл засобами захисту рослин, офіційні дані говорять про інше.

Відповідно до інформації ННЦ «Інститут експериментальної та клінічної ветеринарної медицини», за останні 5-6 років у 60% випадків комахи страждають від паразитарних організмів (наприклад, кліщі та ін.), у 20% — виявляються бактеріальні хвороби розплоду, 17% — вірусні захворювання. Незаразна патологія, до якої належить отруєння пестицидами, становила 10% у 2016-2017 рр. і 30% — у 2019-2020 рр.

«На захворювання бджіл та їхню масову загибель впливає зміна кліматичних умов — зростання середньорічної температури та збільшення кількості небезпечних метеорологічних явищ», — пояснила завідуюча сектором вивчення хвороб бджіл ННЦ «Інститут експериментальної та клінічної ветеринарної медицини» Олена Сіренко.

Вона додала, що зміна клімату призводить до швидкого й активного поширення паразитарного захворювання варроатоз, яке в подальшому знижує імунітет у бджіл і призводить до вірусних, грибкових та бактеріальних захворювань.

Експерти не заперечують наявності проблеми токсикозів — отруєння бджіл засобами захисту рослин. На їхнє переконання, у цьому випадку відповідальність несуть обидві сторони — і аграрій, і пасічник. Адже перший повинен вчасно повідомити про обробку та правильно її провести, другий — ізолювати бджіл на необхідний термін і забезпечити їм харчування.

«У тих регіонах, де сільгоспвиробники налагодили ефективний діалог із бджолярами, отруєння бджіл фіксуються набагато рідше. Така комунікація — це довіра і сприйняття одне одного як взаємозалежних партнерів», —сказала екс-міністерка аграрної політики і продовольства України Ольга Трофімцева.

Більшість бджолярів в Україні працює в тіні, наголосила вона, що створює додаткові складності для їх оповіщення про обробки полів.

Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов звернув увагу на те, що зараз назріла необхідність вдосконалення самої системи оповіщення, яка дісталася Україні ще з радянських часів. Приклад можна взяти з приватних розробок, які вже функціонують.

«Але щоб така система ефективно працювала, вона повинна бути обов’язковою», — підсумував експерт.