На виставці Agritechnica 2023 CLAAS, AgXeed і thermal DRONES представили спільний проєкт, у якому об’єдналися захист диких тварин та автономне косіння трави. Але в ланцюгу збирання врожаю для використання автономних тракторів і AgBot можуть виявитися придатними інші сфери застосування. Існуючі технології потребують подальшого розвитку в тісній співпраці з виробниками транспортних засобів і знарядь задля можливості використання великої робочої ширини.
Для багатьох фермерських господарств заготівля кормів є одним із найбільш трудомістких етапів, особливо при високоврожайних ранніх скошуваннях. До і під час косіння поля необхідно перевіряти або сканувати на наявність диких тварин, причому такі операції, як косіння, ворушіння, валкування і розчищення, часто відбуваються одночасно. У майбутньому автономні трактори або AgBot зможуть полегшити роботу для багатьох фермерів та підрядників. Особливо складним завданням є вирощування високорослих культур, а також постійний моніторинг та оцінка якості робіт. Разом із партнерами AgXeed і thermal DRONES CLAAS досліджує і перевіряє різні сфери застосування як основу для подальшого прогресу в розробці та стандартизації.
Питання інтерфейсу: високоавтоматизоване та автономне косіння з порятунком диких тварин за допомогою дрона
Дрони з тепловізійними камерами сьогодні є широко розповсюдженим, безпечним та ефективним засобом виявлення гнізд і диких тварин, особливо оленят козуль, безпосередньо перед скошуванням пасовищ або заготівлею силосу з цільних культур. Пошук, як правило, здійснюється за допомогою зображення в реальному часі та призупиняється, коли виявляється джерело тепла, аби помічники могли відвести тварину в безпечне місце або позначити її місцезнаходження чи місце розташування гнізда.
CLAAS, thermal DRONES та AgXeed вже об’єднали свій досвід і розробили спільний інтерфейс для автономного косіння. Дані про джерела тепла, отримані під час польоту дрона, спочатку зберігаються, потім обробляються за допомогою програмного забезпечення з ШІ та передаються разом із відповідними даними про місцезнаходження за допомогою GPS до інструменту планування процесу. Ці дані враховуються під час планування маршруту, завдяки чому при роботі автономної косарки забезпечується визначений (і регульований) буфер безпеки навколо місця, де знаходиться оленя або гніздо. Така можливість об’їзду особливо корисна на полях, де розмножуються птахи, що перебувають під охороною, оскільки їхні гнізда неможливо перенести. Фермери та підрядники можуть відстежувати хід роботи машини в реальному часі на своєму смартфоні, планшеті або ПК через платформу AgXeed. Таким чином, використання комбінацій автономних косарок може задовольнити вимоги щодо дружнього до дикої природи та сталого управління пасовищами, а також високої продуктивності на одиницю площі. Крім того, фермери можуть задокументувати заходи, вжиті перед косінням, щоб виконати зобов’язання щодо надання супровідної документації.
Одним із успішних дослідницьких проєктів є розробка безпілотного інтерфейсу для переходу від високоавтоматизованого до автономного косіння за допомогою AgXeed AgBot та фронтальної косарки CLAAS DISCO після попереднього виявлення диких тварин за допомогою дрона thermalDRONES.
У майбутньому технологію можна буде використовувати не лише в автономних польових роботах, але й в автономних тракторах без водія та високоавтоматизованих керованих тракторах і збиральних комбайнах, оснащених системою рульового керування, які рухаються за заздалегідь спланованими маршрутами. Таке застосування має стати цінним клієнтським рішенням протягом наступних кількох років. Відповідними заходами безпеки гарантується, що дані об’єктів інтересу (POI) про місцезнаходження диких тварин і гнізд для розмноження реєструються лише в межах відомих, попередньо встановлених меж поля, які можна легко перенести з системи управління фермерським господарством Однак, якщо ці дані недоступні, пілот дрона може самостійно позначити межі поля на екрані.
Наступний крок: моніторинг та керування великою робочою шириною
На прес-тижні 2024 CLAAS та AgXeed продемонстрували AgBot 2.055 W4 з високопродуктивною сіноворушилкою VOLTO 1300 T як ще одне можливе застосування. «Завдяки плануванню завдань і колій, підготувати ворушилку до роботи відносно просто, а завдяки тому, що культура скошена, видимість дуже хороша», – пояснює Філіп Кампс, продукт-менеджер AgXeed. «Наразі розробляється системне рішення, що передбачає використання датчиків для виявлення перешкод, аби зробити безпечною робочу ширину понад 3 м. Воно буде сумісне з навісними та причіпними знаряддями». Магнус Рупп, керівник проєкту CLAAS Saulgau, додає: «Вимоги клієнтів до безкомпромісної якості робіт означають необхідність автоматизувати такі параметри, як швидкість руху, частота обертання ротора та контроль внесення добрива. Щоб досягти цього, ми продовжуємо інвестувати в розробки та проводити польові випробування в дуже складних умовах збирання врожаю».
Також впроваджуються інші автоматизовані польові та функціональні процеси в ланцюгу збирання врожаю для зменшення навантаження на водія, а деякі рішення для «розумного косіння» вже доступні на ринку.
Іншим майбутнім варіантом використання може стати автономна робота з ворушилкою
«Розумне» косіння: автоматизація для різних застосувань
Одним із прикладів застосування є косіння потрійною комбінацією косарок. Інтелектуальна концепція керування дає змогу інтегрувати керування фронтальною косаркою в ISOBUS комбінації задніх косарок «метелик» або керувати всією комбінацією косарок через систему керування поворотною смугою трактора – залежно від того, що бажає оператор. Крім того, моделі DISCO BUSINESS оснащені унікальними функціями, які забезпечують комфорт. Серед них – автоматичне прискорення BELT BOOST для очищення стрічкових компонентів на поворотній смузі, автоматичне зниження швидкості стрічки для одностороннього підйому та автоматичний підйом косарок при переході на задній хід. Опціональна система автоматичного контролю схилів CLAAS регулює швидкість руху стрічки та тиск на ґрунт при роботі на схилах, забезпечуючи оптимальне формування валка та захист дерну, мінімізуючи при цьому зсув.
Окрім планування колії та автоматичного керування за допомогою GPS PILOT CEMIS 1200 від CLAAS, ще одним прикладом для косіння є функція Section Control, яка доступна для всіх чотирироторних валкоутворювачів LINER BUSINESS. Ця «цифрова революція» є безпрецедентним стрибком вперед з точки зору комфорту оператора. Для щоденної продуктивності 100 га при середній довжині поля 250 м оператору раніше доводилося освоювати до 600 положень для розвороту на краю поля, включаючи підйом, опускання або підйом окремих роторів, що вимагало великої концентрації уваги. Тепер ця робота виконується в електронному вигляді, що значно зменшує навантаження на оператора.
Стандартизація – це командна робота
Компанія CLAAS співпрацює з асоціаціями та партнерами над подальшим розвитком інтерфейсів для підвищення автоматизації комбінацій тракторів, Agbot, знарядь і дронів. Результати такої співпраці є основою для наступного кроку на шляху до повністю автоматизованих комбінацій техніки без водія. Консорціум 3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY вже взяв на себе ініціативу в цьому питанні разом із Фондом електроніки сільськогосподарської промисловості (AEF) та планує просуватися вперед і залучати інших виробників сільськогосподарської техніки.