Як і з яким міжряддям сіяти зернові культури

0
Станіслав Смолінський, канд. техн. наук, доцент, НУБіП, Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Основними факторами отримання високих і стабільних урожаїв зернових є якісний посівний матеріал, вчасні агрохімічні захисні заходи, достатнє внесення добрив та якість сівби. Технологами встановлено, що від якісного виконання сівби прибавка врожайності може сягати 40%.

На що слід звернути увагу під час сівби

Сівбу зернових і зернобобових культур здійснюють такими способами: звичайним рядковим та перехресним із міжряддями 15 см; вузькорядним із міжряддями 7,5 – 10 см, розкидним і стрічковим. Одночасно з цим впроваджують у аграрне виробництво такі технології землеробства, як Mini-Till, No-Till та Strip-Till, застосування яких потребує адаптації операцій та техніки, зокрема й для виконання сівби. Більшість сучасних сівалок можна застосовувати також і за новітніх технологій шляхом переобладнання (наприклад встановленням анкерних сошників). До того ж перед висівною технікою стоїть важливе завдання – рівномірне розподілення посівного матеріалу площею.

Одним із можливих способів рівномірного розподілення насіння вважають перехресний, тобто сівбу із подвійними проходами сівалок у взаємно перпендикулярних напрямках. Але додаткове ущільнення ґрунту, затрати праці і палива дещо обмежили поширення цього способу на практиці. Досить високу рівномірність розподілення насіння отримуємо й за смугової сівби.

Важливо під час висівання забезпечити оптимальні норми висіву насіння, площу живлення, глибину і рівномірність загортання насіння. Агротехнікою визначено такі рекомендованої норми висіву: для озимих пшениці й жита та ярої пшениці – 6 – 7 млн, ячменю – 4 – 5, вівса – 6, гречки – 4, гороху – 1,2 – 1,4 млн. насінин/га.

Встановлено, що за більшої норми висіву насіння і гірших умов живлення рослин поживними речовинами й вологою, слід відповідальніше ставитися до вибору оптимальної площі живлення.

Дослідження показали, що рослини, які рівномірно розміщені площею, мають оптимальну площу живлення і максимальну освітленість, краще кущаться, мають міцніші стебла та повноцінне зерно порівняно з рослинами, умови живлення й освітлення яких є гіршими. Також встановлено, що найсприятливіші умови для споживання рослиною поживних речовин, вологи й світла досягаються за квадратної форми розміщення (для зернових оптимальним є квадрат 4х4 або 4,5х4,5 см). Значною мірою це залежить від ґрунтово-кліматичних умов та інших факторів, і може варіювати від 10 до 30 см2. У польових умовах досягти такого значення досить складно.

Причіпні сівалки D9 6000-TC Combi забезпечують ширину міжрядь 12,5, 14,3 або 16,6 см

Попередня статтяСПЕЦІАЛЬНІ ЗАХОДИ ПРОТИ ЗАНЕСЕННЯ АЧС
Наступна статтяУ СХОВИЩІ КАРТОПЛЯ ТЕЖ ХВОРІЄ