Анна Кайзер-Хаас, консультант із будівництва тваринницьких приміщень, Сільськогосподарська палата Нижньої Австрії
Якщо свиноматки почуваються добре в цеху очікування – у групі панує гармонія. Тож за допомогою певних будівельних удосконалень та розуміння потреб тварин ви зможете суттєво підвищити комфорту свинарнику.
Групове утримання свиноматок потребує від тваринників певних знань вимог будівництва щодо облаштування цеху очікування, а також про соціальну поведінку тварин, під час харчування і відпочинку. Також варто завжди дотримуватися основного принципу: важливо підлаштувати систему утримання під потреби наших тварин, а не навпаки.
Групування свиноматок
За вимогами ЄС від 1 січня 2013 р. в усіх країнах-членах ввели положення щодо групового утримання свиноматок. У Німеччині тварин утримують у групах протягом періоду – із чотирьох тижнів після запліднення до одного тижня перед очікуваним опоросом. Групове утримання дає змогу свиням повністю проявити свою соціальну поведінку. До того ж свобода пересування підвищує статус здоров’я тварин і свиноматки у групах стають спокійніші, аніж за індивідуального утримання.
Подряпини та покуси виникають переважно через рангову боротьбу під час фази формування груп. Тримайте свиноматок, яких маєте переводити у групи, в одному манежі – спеціальній бухті, де рангування всередині стада можна організувати м’яко й невимушено. На одну свиноматку у бухті для групування має припадати 3–3,5 м2, аби слабші тварини у разі нападу змогли ухилитися від агресії сильніших сусідок. Також забезпечте там достатньо матеріалу для ігор аби відволікти і заспокоїти тварин. Звертайте увагу на стан підлоги в манежі, зокрема її ковзкість, адже суха підлога допоможе уникнути пошкодження копитець та кульгавості внаслідок боротьби тварин. Обов’язково забезпечте свиноматок у манежі водою і кормом.
Можливості для ново- і перебудови
Розмір бухт у цеху очікування залежить від кількості свиноматок. Норми утримання сільськогосподарських тварин регулюють розміри мінімальної площі на свиноматку, довжини бухти, а також конструкцію підлоги. У групах до 5 тварин один бік бухти має бути щонайменше 2,40 м завдовжки. Власне, мінімальна площа на свиноматку варіює залежно від розмірів груп (табл. 1). Основне правило: що більша площа для вільного пересування для тварин, то виникає менше конфліктних ситуацій. За щільної підлоги треба забезпечити площу 0,95 м2 на ремонтну свинку або 1,30 м2 на основну свиноматку, аби не перевищити частку перфорації 15%. Цех очікування можна зробити як подвійну чи потрійну бухту.
Подвійна бухта
- Бухта із кормовими місцями і боксами для лежання
Така бухта придатна для ново- і перебудов у теплих приміщеннях. Цей тип бухт розділяють на зону годівлі та прохід. Для кожної тварини є індивідуальна клітка, яку слід зачиняти під час годівлі, щоб свиноматки не заважали одна одній їсти. До того ж кормові станки свиноматки часто використовують і як ніші для лежання. Якщо у бухтах є система самофіксації, то завдяки їй слабші за рангом свиноматки можуть захиститися від нападів «товаришок». Звертайте увагу на дотримання відповідних розмірів індивідуальних кормових станків (табл. 2). Розташований за ними прохід (завширшки мінімум 1,60 м) слугує додатковою площею для руху тварин і може бути облаштовано суцільною або щілинною підлогою.
- Бухта з вигулом
Такі бухти також універсальні й придатні для ново- і перебудов. Тут зони для годівлі та лежання свиноматок ідентичні. Кормові місця тварин розділені спеціальною перекладиною. Точна індивідуальна годівля можлива лише частково, адже свиноматки можуть відштовхувати одна одну за кормовим столом. Можна поліпшити чистоту приміщення, якщо кормовий стіл облаштувати назовні накритим вигулом.
- Бухта із підстилкою або з нішами для лежання із підстилкою
Такий тип бухт – оптимальне рішення перебудови свинарника. Тут свиноматок годують у клітках або годівницях, розділених перекладиною. Також можна давати корм через станцію автоматичної годівлі. У бухтах кормові місця розташовані дещо вище, ніж зона для лежання із підстилкою. Звісно, у холодний період року свиноматкам буде тепло й зручно у зоні відпочинку, застеленій підстилкою. Потреба в місцях для відпочинку за цієї системи є вищою за мінімальні стандарти. Зона для лежання має становити 1,00–1,20 м2/гол. Потреба в площі для годівлі та проходів варіює залежно від облаштування будівлі.
Потрійна бухта
Потрійні бухти розподілені на функціональні зони: кормову, для лежання, брудну (для випорожнень). Цей тип бухт виконують із урахуванням природних потреб свиноматок, тому зони мешкання і випорожнень розділяють. Три функціональні зони можна встановити одну за одною або поряд одна з одною. Аби тварини могли спокійно їсти, тут також можна встановити клітки, які замикаються. У потрійній бухті кормові станки свиноматки використовують виключно для споживання корму (на відміну від подвійних),тому ширину кліток тут можна скоротити на 50 см. Додайте у зони лежання підстилку і забезпечте їхню огорожу з трьох боків, аби тварини могли використати їх у разі потреби для відступу. Відтак у нішах для лежання не виникатиме провокацій та конфліктів між тваринами.
Зробіть зони для лежання в холодних приміщеннях у вигляді ящиків або хатинок. Так ви забезпечите тепле, захищене від вітру місце для ваших свиноматок. Потреба в площі для зон для лежання приблизно така сама, які у подвійних бухтах із підстилкою. Розмір кормомісць –4–6 м2/гол.
Надійна підлога
Надійна підлога – це альфа й омега у свинарнику. Робіть щілинну підлогу із бетону гладенькою і контролюйте пошкодження її країв. Пам’ятайте, що між окремими елементами не має бути жодних зазорів. Щілини мають бути завширшки максимум 20 мм, а виступ – мінімум 80 мм. Завдяки накриттю зон для лежання гумовими матами можна зменшити частку щілин (макс. 15% частки перфорації). Краще надавати перевагу пазовим гумовим матам, аби рідина могла безперешкодно витікати крізь них. Якщо ви хочете використовувати суцільні мати, їх потрібно вкладати із нахилом мінімум 2% (найліпше 4%). Нахил забезпечує стікання сечі та води, і зона для лежання залишатиметься сухою й нековзкою.
Уникайте відмови від корму
За своєю природою свині радше споживають корм разом. Та аби забезпечити спокійне споживання корму для кожної тварини, є сенс розділити кормові місця перекладиною або встановити індивідуальні станки. Прописані навіть певні норми кормомісць – мінімальна ширина – 40 см/гол. Якщо ви годуєте тварин окремо – наприклад у станції автоматичного роздавання корму – обов’язково давайте їм додатково грубий корм: траву, сіно або солому. Так свиноматки можуть задовольнити своє природне бажання щось розривати і жувати. Якщо не давати їм грубий корм, то у тварин можуть з’явитися пошкодження задньої частини тіла, наприклад вульви. Адже коли свиноматки намагаються потрапити в станцію, то атакують тих, що там уже стоять.
За будь-якої годівлі (раціон чи обмежена) кожній свиноматці слід надати кормове місце. За системи годівлі сухим кормом у автоматах співвідношення тварина : кормове місце має бути 4:1, рідким або кашоподібним – 8:1.
Вода у раціонах тварин має таке саме значення, як і корм. Регулярно контролюйте пропускну здатність напувалок та якість води. Потреба у воді для свиноматки варіює залежно від періоду поросності й температури повітря. Тварини на початку поросності п’ють 8–12 л/гол./день, а от наприкінці періоду поросності потребують уже 10–15 л/гол./день. За нормами одну напувалку слід мати на 10 голів. Навіть якщо у бухті утримуєте менше 10 тварин, все одно має бути встановлена одна напувалка.
Свиноматки потребують спокою
Свиноматки залюбки лежать на сухих, захищених від протягів місцях. За лежання на боку тварини займають усю площу ніш, а вільні місця використовують для випорожнень.
Техніка, як-от для нагнітання повітря для вентиляції або роздавання корму, має спричиняти якомога менше шуму. Рівень звукового тиску не має перевищувати 85 ДБ. Цей рівень шуму відповідає шуму за руху вантажівки, роботи мотопили або шліфувальної машинки. Тривалий або різкий шум робить тварин неспокійними та може призвести до пошкодження слуху і у людини.