Олена Безкровна, канд. біол. наук (Україна)
Віруси кісточкових плодових культур заподіюють садівництву значних економічних втрат. Захворювання вірусного походження відрізняються великою шкодочинністю і значно знижують продуктивність садів: втрати врожаю можуть сягати 30–40%, а в окремі роки на чутливих сортах – 70–90%.
Крім того, уражені вірусом рослини більш чутливі до несприятливих умов навколишнього середовища, до збудників грибкових та бактеріальних хвороб.
Прояви вірусних захворювань надзвичайно різноманітні – від латентних фаз і до стрімкої загибелі дерева з нез’ясованих причин. Існування вірусів у саду становить небезпеку для всіх дерев. Важливо знати симптоми вірусних уражень, щоб не перевантажувати дерево надмірними хімічними обробками.
Найпоширенішим і найнебезпечнішим для персика є вірус віспи слив (шарка) Plum pox virus (PPV), який спричинює 70–100% уражень нестійких сортів. Хвороба проявляється у вигляді деформації листкових пластинок або хлоротичної плямистості їхньої дуги і кільця уздовж центральної та бічної жилок. На пелюстках квіток виникають малинові штрихи і плями. На зелених плодах утворюються хлоротичні плями і кільця, на зрілих плодах – злиті бузково-червоні плями або рожеві кільця із фіолетовим центром.
Серед інших найчастіше зустрічаються вірус кільцевого некрозу слив і вірус карликовості слив.
Вірус кільцевого некрозу слив Prunus necrotic ringspot virus (PNRV)
Цей вірус спостерігається в усіх регіонах світу. Старіші сорти уражаються більше за сорти нової інтродукції. Вірус виявляється у різних штамах, ізолятах і біотипах, яким притаманний широкий спектр прояву патогенності. Симптоми можуть бути різними у різних сортів і навіть екземплярів і часто залежать від метеорологічних умов. Одні штами не провокують видимих симптомів і можуть бути виявлені лише за допомогою серологічних тестів та індикаторних рослин, інші демонструють широкий спектр уражень. Вірусна інфекція спочатку спричинює шок, згодом переходить у хронічний стан. Некрози трапляються лише під час гострої стадії, вони можуть уражувати листки, молоді пагони, старі гілки і квіткові бруньки Plum pox virus (PPV). Проте, причиною некротичних плям можуть бути надлишок міді чи сульфуру або бактеріальна плямистість. Вірус кільцевого некрозу може спричинювати великі й малі ракові ураження. Після одного-двох років хвороба переходить у хронічну форму, й симптоми ураження зникають. Деякі штами щороку виявляють ознаки інфекції, симптомами якої слугують хлорози, некрози, мозаїка, деформація або перфорація листків. Хлоротичні симптоми на листках спостерігають у вигляді кілець, ліній, мозаїки, нальотів, стрічок. Ураження нагадує клястероспоріоз, але внутрішній край ушкодження не окреслений і не має червоної облямівки. На листках спостерігаються епінастії (закручування вниз), іншими симптомами є здерев’яніння пагонів, укорочення пагонів та міжвузлів.
Вірус карликовості слив Prune dwarf virus (PDV)
Спостерігається рідше за вірус кільцевої мозаїки і також існує у вигляді кількох штамів. Деякі симптоми (хлороз, некроз, спотворення листків, витікання камеді, пригнічення росту пагонів) збігаються із симптомами вірусу кільцевого некрозу. Інфіковані карликовістю дерева частіше уражуються нематодами, формують розетки на пагонах першого року, відстають у рості й утворенні плодів. На листках симптоми проявляються рідше. Вірус спричинює відшарування кори, більше всмоктування води, пригнічення росту стовбура у товщину. Класичними симптомами захворювання є поява карликових листків, а згодом карликовість переходить на стовбур. За спільного інфікування вірусами карликовості та кільцевого некрозу виникає більше ознак захворювання, ніж за окремого зараження цими вірусами, зокрема пригнічення стовбура персика.
Вірус кільцевої плямистості томатів Tomato ringspot virus (ToRSV)
Цей вірус спричинює некроз кори, затримку росту, ямкуватість стовбура, «зарубки» на корі, появу хлоротичних і згорнених листків, які пересихають і швидко опадають. Уповільнюється ріст пагонів, уражене дерево має зав’ялий вигляд, передчасно жовтіє. Безпосередньо над рівнем ґрунту або нижче стовбур помітно потовщується. Кора на таких стовбурах у два-чотири рази товща, ніж на здорових деревах. Якщо цю кору зняти, у деревині помітні борозни і жолобки. У важких випадках кора потовщується до серцевини стовбура, а гілки стають настільки м’якими, що їх можна стиснути в руці. Через м’якість деревини уражені дерева часто відламуються над лінією ґрунту. Серйозність проявів варіює залежно від штаму і ступеня ураження.
Плоди на хворих деревах передчасно дозрівають, тріскаються, осипаються і мають погані смакові якості. Уражені дерева не переживають зиму.
10–16% захворювання передаються не сертифікованими саджанцями. Відомо, що вірус передається також через коріння. Трипси (Frankeniella) переносять пилок із заражених дерев на здорові.
Вірус передається також нематодами Xiphinema americanum, які живляться на корінні заражених рослин, а потім переносять вірус на здорові тканини. Передачу вірусу нематодою Longidorus macrosoma не доведено.
Економічні збитки
Вірус кільцевого некрозу слив PNRSV спричинює втрати врожаю від 12 до 70%. Незважаючи на різні дати початку цвітіння плоди достигають завчасно і тріскаються, у них знижується кількість розчинних цукрів. Уражені вірусом рослини не реагують на підживлення. Пригнічується ріст коріння, унаслідок чого збільшуються ураження від посухи і морозу, що може призвести до втрати дерева.
Вірус карликовості слив PDV спричинює збитки у таких самих масштабах. Втрати врожаю персиків від пригнічення сягають 55%, кількість однорічних пагонів зростає на 900%. За інфікування лише вірусом кільцевого некрозу втрачається 5% урожаю, а кількість пагонів збільшується на 410%.
Від вірусу кільцевої плямистості томатів ToRSV дерева гинуть упродовж 4–5 років. Це може стати несподіваною проблемою, якщо висадити дерева на заражених ним ділянках. Персикові сади не можна висаджувати на ділянках, де раніше були яблуневі сади.
Вiрусні хвороби не лікуються
Дієвим способом опору експансії вірусів є своєчасна діагностика і вжиття запобіжних профілактичних заходів з усунення резерваторів і переносників інфекції, запровадження стійких сортів, оздоровлення сортів і отримання безвірусного посадкового матеріалу. Лікування від вірусних хвороб не існує. Контролювати ситуацію можна шляхом викорінення уражених дерев, перевірки садивного матеріалу і ліквідації можливих шляхів передачі. Боротьба зі трипсами є малоефективною.
Посадковий матеріал потрібно тестувати на присутність специфічних вірусів. Метод тестування точніший за позначку «вільний від вірусів», тому що його проводять лише на наявність чи відсутність певного виду вірусів. Збитки від ураження вірусами, навіть відразу не помітного, перевищують витрати на сертифікацію садивного матеріалу.
Не всі віруси однаково шкодочинні. На здорових доглянутих деревах віруси можуть бути присутні у латентній формі й практично не проявлятися, проте, якщо дерево ослаблене (через підмерзання, ураження грибковими і бактеріальними хворобами, шкідниками, нестачу вологи й елементів живлення), вірусна інфекція неодмінно проявить себе і погіршить стан дерева.
Тестування посадкового матеріалу і термічна обробка за температури 37 °С протягом 2–3 тижнів є ефективними заходами проти вірусу кільцевої мозаїки томатів. Перед посадкою саджанців ґрунт перевіряють на наявність нематод; обробка ґрунту від нематод набагато ефективніша, ніж пересаджування молодих насаджень, що неминуче завдає деревам стресу.
Нові плантації закладають лише посадковим матеріалом, вільним від вірусів. Особливу увагу слід приділити потенційним джерелам вірусів: дикі види кісточкових і трав’янисті рослини, на які мігрують попелиці. Резервуарами вірусу персика серед дикорослих рослин є кульбаба, зірочник, кінський щавель. Міжряддя та узбіччя яблуневих садів потрібно тримати чистими від парості.
Для зменшення поширення вірусів попелицями рекомендовано застосовувати хімічні заходи боротьби. Оптимальними є препарати Конфідор (iмiдaклoпpид, 200 г/л, в.p.к.), Матч (люфенурон, 50 г/л, к.е.), Римон (новалурон, 100 г/л, к.е.).
Закуповувати саджанці можна лише у санкціонованих місцях, за наявності фітосанітарних документів на молоді дерева. Прищеплювати дерева варто лише зі здорових рослин.
Інфікування вірусом шарки регулюють служби карантину. У разі виявлення вірусів знищити їх і припинити поширення допоможе викорінення насаджень та окремих дерев після консультації з карантинною службою.