Розчищаємо копитця без стресу

0

Франц Гсьольс, кваліфікований експерт із розчищення копитець, м. Адмонт (Австрія)

Розчищення копитець чинить стрес як на людину, так і на тварину. Передусім заведення корови у фіксаційний станок та виведення її звідти іноді буває надто складним завданням.

…Герда тягне корову спереду за мотузку, Ганс підганяє палицею. Корова Гермі стоїть, як вкопана, і не зрушує з місця на жоден сантиметр. Перед корівником технік із розчищення копитець з нетерпінням чекає на неї. Раптово Гермі робить стрибок і чимдуж втікає з корівника. Герда кричить, Ганс біжить. Ще й досі Гермі не у станку для розчищення копитець. Герда дивиться на годинник: минула вже година, а якісне розчищення зробили лише трьом коровам. Тож день буде довгим…

Забезпечити відповідне місце

Коли виникає потреба у розчищенні копитець, у господарствах часто постає проблема нерозуміння працівниками поведінки тварин. Грубою силою тваринники намагаються затягнути корів у станок. Тож зрозуміло, що розчищення копитець проходитиме зі стресом. Проте так не має бути. Адже розчищення копитець має проходити швидко і просто.

Якщо фермер забезпечить відповідне місце для цієї процедури, робота проходитиме плавно та спокійно. Окрім того, впевнені рухи робітників та розуміння причин поведінки тварин дуже важливі.

Корови – допитливі тварини. Вони із задоволенням підходять та оглядають усе нове, що з’являється або відбувається на фермі. Втім, вони й лякливі. Якщо корові щось не сподобалось – одразу втікає. У дні проведення розчищення копитець у корівнику з’являються сторонні люди, до того ж стає шумно. Звичайні ланцюги або хомути, які зазвичай використовують, щоб переганяти корів на пасовища або до доїльної зали, в такі дні не можуть забезпечити якісне виконання всіх кроків процедури розчищення. До того ж коровам не подобається, коли їх прив’язують або тягнуть за голову. Якщо ж фермер нервує, то й тварини, своєю чергою,починають також нервово поводитися. Вони хочуть залишатися у стаді, надто тоді, коли їм проводять незвичні процедури, які не входять до щоденного догляду за тваринами.

Облаштувати зону очікування

Багато корів уже відвикли виходити на вулицю. Зміна освітлення (зі світла у темряву і навпаки, як це часто буває на виході із корівника) лякає тварин. Тож якщо є можливість, варто встановити станок для розчищення копитець прямо в «місці проживання» корів – тобто у корівнику. Якщо це неможливо, то під час перегону в інше місце доцільно дотримуватися деяких принципів методу «низькостресового менеджменту стада» (low stress). Худоба потребує безпеки. Тож якщо переганяти корів попід стіною, вони швидше йтимуть у заданому напрямку. Голосні крики роблять тварин неспокійними. Перед тим, як заганяти корів у станок для розчищення, слід облаштувати зону, де можна деякий час потримати 4–5 корів разом. Для цього можна використовувати проходи для персоналу або техніки. За допомогою спеціальних панелей для вигонів такі зони можна швидко і легко відгородити. Зазвичай такі панелі легкі та їх можна фіксувати мотузкою. Важливо лише, щоб вони були заввишки щонайменше 160 см, аби корови не могли їх перестрибнути. Панелі для вигонів можна використовувати в багатьох випадках, як-от: завантаження або відокремлення хворих тварин.

У передбанниках корівників можна облаштувати бокси для очікування розміром 280х80х160 см. Якщо у зону очікування заганяти відразу двох корів, вони будуть жвавіше йти, аніж по одній. Разом із «колежанками» їм веселіше. Якщо дві корови стоять одна за одною в проході, вони відразу розуміють, що ходу назад немає. Єдиний шлях – уперед, у станок. Тому кожна корова намагається якомога швидше подолати цей прохід.

Відокремити корів на лікуванні

Коли копитця розчистять невеликій групі тварин, працівники підганяють нову. Адже 4–5 корів разом заходять швидше, аніж по одній. Решта стада стоїть в іншому відділенні та може спостерігати за процесом на безпечній відстані.

Доцільно перед розчищенням відокремити корів на лікуванні від ще нелікованих тварин. Тоді вони не змішуються між собою, а розчищення копитець проходитиме спокійно.

3

 

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here