Арахіс українського виробництва може конкурувати з імпортним за умови забезпечення стабільних обсягів і наявності постійних контрактів.
Таку думку висловив завідувач лабораторією агротехнологій Асканійської державної сільськогосподарської дослідної станції Андрій Тищенко, пише Agravery.com.
«У цьому році ми ініціювали проєкт з вирощування колекційних зразків культури з різних регіонів нашої планети на невеликих дослідних ділянках. Про результати говорити поки рано, але в цілому прийшли до висновку, що вітчизняні сорти арахісу більш адаптовані до кліматичних умов півдня України, ніж іноземні», — сказав Тищенко.
За його словами, при наявності високих агротехнологій вони здатні показувати врожайність на рівні 5−6 т/га. Арахісу необхідний тривалий період теплих температур, які не опускалися б нижче 15 °C, тому при просуванні на північ країни є ймовірність неотримання врожаю.
«Також не зовсім підійдуть до культивування американські сорти — вони мають більш тривалий період вегетації, тому не повністю визрівають. Хоча в селекційному процесі їх можна й потрібно використовувати», — зазначив експерт.
Він додав, що вирощуванням арахісу на півдні України вже займаються окремі господарства, відводячи під нього до 5−10 га площ.
«У південних областях поливати його необхідно протягом усього вегетаційного періоду, особливо в період цвітіння й утворення плодів. Ґрунт повинен бути зволожений, але не залитий водою. Найкращим рішенням буде крапельне зрошення», — пояснив завідувач лабораторії.
Роздрібні ціни на арахіс зараз знаходяться на рівні 75 грн/кг, оптовим покупцям продають за 50 грн/кг. Якщо додати розфасовку, вийде ще дорожче. Тому рентабельність арахісу досить-таки висока.
«Раніше в Україні також були спроби організації проєктів з виробництва арахісової олії. Однак вітчизняні споживачі все-таки віддають перевагу традиційній — соняшниковій», — підсумував Андрій Тищенко.