Карін Тафернер, Кристіна Ветта, редакція Landwirt (Австрія)
Роздавання корму і його підгортання – щоденна робота тваринників на молочній фермі. Австрійський журнал Landwirt знайшов декілька практичних рішень для полегшення процесу годівлі.
Відкидний поперечний обмежувач
Фермер Адольф Бахман тепер може економити час на процесі підгортання корму. Особливо це «рятує» за потреби підгортати важкі об’ємисті корми: просто треба опустити донизу відкидний обмежувач, який він виготовив самотужки. На кожні 5 кормомісць припадає 4 м обмежувача, сконструйованого із 3-х дощок (верхня дошка трохи нахилена всередину). Така «нехитра» конструкція обмежує кормовий стіл і заважає тому, щоб корови відштовхували корм занадто далеко від кормової решітки. Таких 4-х відкидних елементів достатньо для 20 кормових місць корів-голштинок. За роздавання корму і чищення кормового столу елементи цього пристосування закріплюють вгорі й фіксують. Аби опустити обмежувачі, слід лише зняти їх із фіксації. Аби отвори для гачків та точка повороту поперечного обмежувача були на одній лінії, трубу стиснули в u-подібну дугу й просвердлили її ззаду.
Кормові ясла/годівниці економлять місце на кормовому столі
Оскільки в старому корівнику Флоріана Баумгартнера замало місця для 70 дійних корів, фермер зробив там невеличку модернізацію. Між подвійними боксами для відпочинку на рівні голів корів він побудував ясла, які наповнює сіном та іншим грубим кормом зверху за допомогою крана.
Корм, що випадає крізь решітку ясел, потрапляє прямо на кормовий стіл. Рештки корму фермер вимітає в бокси і залишає там як підстилку. Завдяки такій годівниці господар зекономив 14 кормомісць. Ці ясла розміром 3 м завширшки і 12 м завдовжки фермер зробив сам зі своїм батьком.
Телят у індивідуальних боксах годують аналогічно. У зоні годівлі стало можливим давати молоко й концкорм одночасно, й ще вистачило місця для сіна.
Зовнішній кормовий стіл із захистом від негоди
Із 2006 р. фермер Алоїс Богнер згодовує своїм 16 коровам корм у рулонах, які зберігає на бетонованій підлозі прямо ззовні корівника, повз його поздовжню стіну. Концкорми корови отримують через транспондер, сіно – в яслах. Іншого кормового столу немає. Що два дні трактором підвозять рулон сінажу на місце, де раніше були ворота в корівник. Вертикальні металеві штанги слугують обмежувачами для кормомісць. Недолік лише в тому, що з таким кормовим столом корів неможливо зафіксувати. Одні такі кормові ворота із захистом забезпечують 6 кормових місць. Співвідношення кормових місць становить 1,4, що дещо менше норми. Та фермер вдався до такого винаходу, щоб трохи збільшити місце всередині старого прив’язного корівника, який ще раніше вирішив перебудувати у безприв’язний. Коли корови з’їдають половину рулону, фермер пересуває його трактором далі. З такою простою методикою годівлі в господарстві отримують 8400 кг молока в середньому по стаду. Аби захистити корм у рулонах від негоди, господар самотужки розробив і побудував спеціальні завіси. Завдяки тому, що завіса натягнута на металеву раму, вона тримає форму й повністю накриває рулони. А плитами з пресшпану розділили кормові місця.
Самохідний кормозмішувач
Ще до листопада 2015 р. фермер Петер Плакольм, який відгодовує бугайців, переносив силос із кормоблоку в корівник вилами, оскільки наявний кормозмішувач не міг маневрувати у L-подібній споруді. Та потім фермер перебудував старий причіпний кормозмішувач на 5 м3 у самохідну конструкцію. Це зайняло в нього небагато часу і засобів, оскільки більшість показників (ширина рами, кабель тощо) підійшло з першого разу. Лише ваги він переніс із заду наперед. Тож за менше ніж 15 000 євро за 5 днів фермер отримав власний самохідний кормозмішувач. Стики між побудованою конструкцією та транспортером зроблені так, що їх можна повністю розібрати за 1 день. Переваги такого транспорту очевидні: його легко використовувати і за сніжної погоди, якщо потрібно їхати дуже повільно, варто лише зробити невеличкі переналаштування. Міцна рама кормозмішувача запобігає його перевертанню. Завдяки невеликій висоті рами загальна висота кормозмішувача становить лише 2,55 м, що стало важливим критерієм для безперешкодного заїзду в корівник. Гідравліка та вал відбору потужності залишились зі старої техніки, та особливою перевагою є те, що за вивантаженням корму легко стежити з місця водія.
Підгортання та прибирання корму
Йозеф Нідермайер улітку 2015 р. сконструював підгортач кормів, яким він може чистити кормовий стіл на 55 дійних корів. В інтернеті фермер знайшов вживаний високопідйомний електричний навантажувач за 500 євро. Палета для тари стала стабілізатором і підтримувачем конструкції. Лише за 1 день він зробив дерев’яну раму-огорожу для навантажувача. Всі з’єднання утримує металева стрічка. Завдяки загостреному трикутнику попереду машини можна підгорнути корм з обох боків. Рівним переднім боком підгортача рештки корму можна прибрати із кормового столу. Тож працівники можуть без докладання надмірних зусиль підгортати або прибирати розсипаний корм. Недоліком такої конструкції є її розмір (2,15×1,7 м) і те, що підгортач не може здолати сходи (лише до 3 см). Цей підгортач може працювати лише на рівному, широкому кормовому столі. Та фермер планує подальші зміни у конструкції, адже за використання картопляної мезги підлога кормового столу стає ковзкою. Тому господар хоче оснастити підгортач шинами з профілем. Щодня в господарстві роздають 2,3 т корму, тож аби підгортати великі обсяги корму, конструкцію додатково обладнали важкою (75–100 кг) бетонною плитою. Втім, за високої маси знижується сила тяги. Загалом підгортач має масу близько 400 кг, тому важливо те, що машину можна регулювати за висотою електрично, що полегшує тягу.
Із підкиданням корму коровами покінчено
Францу Груберу не подобалася звичка деяких своїх корів, які під час годівлі так інтенсивно розкидали корм, що він інколи навіть опинявся на їхніх спинах. Тож зі старого обладнання для кормового столу в старому прив’язному корівнику він зробив висувний обмежувач, який сховав у порожнині труби кормової решітки нового корівника. Вигнутий утримувач та зафіксована штанга обмежують простір для голови корів згори, так, що тварини не можуть сильно махати головою й розкидати корм.