У січні у Верховній Раді України зареєстрували 4 законопроекти, які можуть суттєво вплинути на сільське господарство та харчову промисловість. Далі дізнайтеся детальніше про кожен із них.
1. Підтримка сільського товаровиробника
Законопроєктом пропонується:
- встановлення граничного допустимого рівня мінімальних та максимальних закупівельних цін у виробників;
- віднесення сирого молока до переліку об’єктів державного цінового регулювання та встановлення щорічно мінімально допустимого рівня закупівельних цін у виробника виходячи з результатів моніторингу аграрного ринку за попередній рік;
- зміна строків розрахунків з постачальниками сільськогосподарської (с/г) продукції з 7 банківських днів з дня отримання виручки від реалізації цієї продукції на 7 банківських днів з дня отримання продукції;
- введення штрафів для суб’єктів господарювання за здійснення закупівлі с/г продукції за цінами, нижчими від встановленого мінімально допустимого рівня.
2. Посилення підтримки розвитку громад
Законопроєкт передбачає обов’язок агрофірм-орендарів землі укладати з органом місцевого самоврядування угоди про соціально-економічне та культурне партнерство, яке полягає у здійсненні орендарем інвестицій у розвиток відповідної територіальної громади. Розмір та умови здійснення таких інвестицій будуть встановлюватися в угоді, однак їхня річна сума в грошовому еквіваленті має складати не менше 3% від нормативної грошової оцінки за кожну одиницю площі.
Окрім того, законопроєкт надає право орендодавцям с/г земельних ділянок та паїв протягом 12 місяців з дня скасування мораторію на продаж с/г земель запропонувати орендарю перегляд розміру орендної плати або в односторонньому порядку достроково розірвати договір оренди без виплати будь-яких відшкодувань та продати належну їм ділянку.
Наразі чинним законодавством забороняється одностороннє дострокове розірвання договору оренди с/г земель до закінчення строку його дії.
3. Вдосконалення використання аграрних розписок
З метою вдосконалення законодавства щодо обігу аграрних розписок, а також розширення сфери їх використання, положеннями законопроєкту, серед іншого, пропонується:
- визначення аграрної розписки як неемісійного цінного паперу;
- створення електронного Реєстру аграрних розписок;
- надання с/г обслуговуючим кооперативам права видавати аграрні розписки;
- спрощення порядку видачі, обігу та припинення аграрних розписок тощо.
4. Проєкт Закону «Про внесення зміни до розділу VI Законодавче встановлення розміру бюджетної підтримки для АПК»
Законопроєкт передбачає, що у 2021-2025 роках щорічний обсяг бюджетної підтримки, яка спрямовується на часткову компенсацію відсоткової ставки за кредитами с/г товаровиробників, в тому числі на придбання земель с/г призначення, становить не менше 1% випуску продукції у сільському господарстві.