Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)
Не лише споживачі, але й виробники сільськогосподарської продукції дедалі більше переймаються безпекою довкілля та виробництва продуктів харчування. Підтвердженням тому є щорічне збільшення обсягу ринку біопестицидів у Європі на 5–10%, а в Україні цей ринок зростає в рік на 25%. Ніни в Європі зареєстровано близько 140 біопрепаратів.
Сьогодні провідні світові виробники пестицидів на тлі глобального поглинання один одного неодмінно включають до свого портфоліо напрям біопрепаратів. Причин для цього декілька, з одного боку, це потрібно задля збереження довкілля та через збільшення світового населення, а з другого, набирає обертів органічне сільське господарство.
Компанія «Агрітема» працює з біопрепаратами та інокулянтами з 2005 р. і вона свого часу вивела на український ринок відомий аграріям інокулянт ХайСтік. Після того як концерн BASF купив компанію Becker Underwood, виробника цього інокулянту, «Агрітема» налагодила співпрацю з продажу в Україні препаратів іншої компанії – Lallemand. Цей виробник має понад 70 підприємств, а його заводи розміщені в усіх частинах світу, зокрема в Південній Америці розташовані найбільші потужності компанії з виробництва ризобактерій, у Бразилії – біофунгіцидів та біоінсектицидів, в Уругваї базується найбільший завод із виготовлення інокулянтів, у тому числі АгріБактер© і РізоФікс©.
Під час виставки «Зернові технології 2017», в середині лютого, «Агрітема» спільно з компаніями-партнерами «АДАМА» та «Прогрейн Укр» організувала семінар, на якому фахівці компаній поділилися корисною інформацією щодо значення мікробних препаратів для сучасного сільського господарства.
Два штами – подвоєна азотфіксація
Беззаперечним бестселером компанії «Агрітема» є інокулянт Агрібактер©, що містить два штами азотфіксуючої бактерії, які дають змогу збільшити період азотфіксації протягом вегетації. «Один штам дуже ранній, завдяки його дії азотфіксація починається зі стадії примордіального листка, бактерії зазвичай заселяють центральний корінь та активно «працюють» до стадії 6–7 листка, але до цього часу набирає сили другий штам, який заселяє периферійну кореневу систему і сприяє формуванню нових бульбочок», – розповів принцип дії препарату Павло Волинець, провідний агроном ТОВ «Агрітема». За його словами, завдяки пролонгованій спільній дії обох штамів урожайність сої збільшується.
Іншим двокомпонентним продуктом «Агрітеми» виробництва компанії Lallemand є РизоФікс©, який містить ті самі два штами, що і АгріБактер©, але на торф’яному носієві. До речі, фахівці рекомендують інокулянти на торф’яній основі для кислих ґрунтів, пояснюючи, що бактерії до заселення у ґрунт перебували у кислому середовищі.
Багатокомпонентні інокулянти замінять однокомпонентні
Використання інокулянтів є обов’язковим агроприйомом сучасного вирощування сої, а щорічна обробка насіння інокулянтами – стала стаття змінних витрат цієї культури. Починаючи з минулого року, як вважає пан Павло, в США та Європі моноінокулянти почали втрачати популярність – аграрії частіше обирають дво- та багатокомпонентні препарати. Завдяки закону синергізму, а саме спільної дії бактерій, які входять до складу новітніх продуктів, підвищується врожайність, поліпшується стійкість рослин до хвороб, бактерії живуть у ризосфері, стимулюючи та розвиваючи кореневу систему рослин. Актуальним тенденціям слідує й «Агрітема»: серед останніх зареєстрованих компанією препаратів – БіоБуст©, який містить дві різні бактерії, одна з них формує бульбочки, а друга є сіркомобілізуючою і справляє пробіотичну дію. «Завдяки використанню цього інокулянту сою можна вирощувати без хімічних протруйників та суттєво заощаджувати на добривах», – запевнив Павло Волинець. БіоБуст© показав ефективність на рослинах, які є чутливим до сірки, зокрема на хрестоцвітих культурах.
Не азотом єдиним…
Друга новинка – РайсПі© із фосформобілізуючою бактерією, яка дуже добре живе на кореневій системі більшості сільськогосподарських культур. «Агрітема» зареєструвала та випробовувала цей препарат на зернових, технічних культурах та овочах.
Посилена дія препаратів
Аби оцінити переваги препаратів та вигоду, компанія «Агрітема» цього року пропонує українським аграріям композицію АгріБактер© та РайсПі©. Перевагами сумісної дії цих препаратів називають посилений пробіотичний ефект, економію добрив завдяки мобілізації фосфору, мікро- та мікроелементів, стимуляцію росту внаслідок виділення метаболітів, фітогормонів росту ауксинів та цитокінінів, збільшення врожайності на 5%, або, як показує практика, – до 5 ц/га. АгріБактер© та РайсПі© сумісні з основними засобами захисту рослин та протруювачами. Цього року «Агрітема» разом із компанією «АДАМА» заклали спільні досліди із застосуванням нового протруювача – Сферіко.
Захист насіння та проростків у перші два-три тижні
Роман Горбань, продакт-менеджер компанії «АДАМА» розповів, що торік препарат випробували у польових умовах майже в усіх регіонах України. Сферіко містить дві діючі речовини – флудіоксаділ, контактної дії, та кіралаксил, який справляє системну дію. Перевагою цього продукту фахівець назвав вдале збалансування обох діючих речовин та водночас особливо високу дію системної речовини. Завдяки цьому протруйник захищає проростки та рослини сої від зовнішніх і внутрішніх інфекцій упродовж перших двох-трьох тижнів, при цьому препарат не гальмує розвиток рослин та дію бульбочкових бактерій.
Азотфіксація на насінницьких посівах
Тривалий період із препаратами «Агрітеми» працює канадійська насіннєва компанія «Прогрейн». Юрій Снісаренко, головний агроном «Прогрейн-Укр», показав учасникам семінару фото активного бульбочкоутворення на коренях сої сортів компанії. Вже третій рік поспіль вони проводять інокуляцію на насінницьких та виробничих посівах АгріБактером© і працюють із препаратом БіоБуст©. Так, минулого року зібрали 35 ц/га насіннєвої сої сорту Опус, який утворює до 46% білка, отож є особливо вимогливим до азотного живлення. Щедро в Полтавській області «зав’язались» бульбочки й на інших сортах компанії, як-от: на торішній новинці Асука, лідера з урожайності в групі 2600°С теплових одиниць, та високорослому, але стійкому до вилягання і з добрими господарськими ознаками сорті Аріса, 2700°С теплових одиниць. При цьому директор з розвитку ТОВ «Агрітема» Наталія Гордійчук уточнила, що ефективність інокулянтів компанії не прив’язана до конкретного сорту сої, приміром, минулого року було проінокульовано АгріБактером© насіння сої різних виробників на площі 200 тис. га.
Досвід із Київщини
Виробничим досвідом інокуляції поділився Сергій Колесник, агроном ТОВ ДК «Агро» із Київської області. Господарство обробляє 2 тис. га, із них соя займає 40%. Торік БіоБустом© обробили насіння сої на 200 га. Посіяли без внесення стартових і фосфорних добрив, витративши на сівбу приблизно 400 грн/га. «Рослини розвивалися краще та були зеленішими, ніж на сусідньому полі, – розповів пан Сергій, – на перших етапах було певне пригнічення внаслідок промивання ґрунтового гербіциду з ацетохлором, але згодом стан рослин поліпшився. Відтак результат – урожайність 31 ц/га за собівартості в 7 тис. грн».