Понад 50% сільгоспвиробників уже відчули результати деградації ґрунту – дослідження компанії БТУ-ЦЕНТР

0

9 грудня відбулася онлайн-конференція «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості», ініційована компанією БТУ-ЦЕНТР у партнерстві з ГС «Органічна Україна», МХП, Global 100% Re і МІМ.

Під час конференції БТУ-ЦЕНТР представив результати опитування, яке проводилося серед агропідприємств зі всієї України, повідомляє прес-служба компанії.

«Протягом кількох місяців ми проводили масштабне соціологічне опитування сільгоспвиробників. Мета –  дізнатися, чи знають наші аграрії про стан земель, на яких вони працюють, в якому вони стані, які проблеми вони мають на полях. Для наших агровиробників – це також можливість бути почутими державними органами, які опікуються ґрунтоохоронними питаннями», – зазначила комерційний директор БТУ-ЦЕНТР Тетяна Хоменко.

На питання чи знають наші аграрії, що називається процесом втрати ґрунтом родючості 79% опитаних відповіли правильно – деградація.

У зв’язку зі змінами клімату найбільше аграріїв, 30%, спостерігають зміну строків сівби, та 28% – зниження врожайності. Також 20% опитуваних спостерігають ознаки опустелювання, 15% відмітили, що добрива, стали гірше працювати і мають меншу ефективність.

70% аграріїв приділяють достатньо уваги стану ґрунту в їх господарствах та регулярно роблять аналізи ґрунту, переважно агрохімічний. 30% взагалі не мають достовірних даних про стан ґрунту в їх господарствах. Серед тих, хто регулярно робить аналіз ґрунту, 45% перевіряють лише кількість поживних речовин, ігноруючи показник кількості та співвідношення мікроорганізмів в ґрунті. Лише 2% аграріїв проводить аналіз мікробіоти.

«2% – це надзвичайно мало! Адже ми всі зараз говоримо про покращення біорізноманіття в ґрунті, ми говоримо про нарощення, збереження принаймні його родючості, а дані показники максимально важливі для того, щоб знайти причини і знайти вирішення цієї проблеми», – зауважила пані Хоменко.

Проаналізувавши чи спостерігають аграрії зменшення родючості у себе на полях за різних технологій вирощування, ми побачили, що 51% вже спостерігають процеси деградації на своїх ґрунтах. У розрізі підприємств за традиційною технологією землеробства спостерігають деградацію 65%, з тих, що вирощують за органічною технологією – 44%, за no-till – 5%. 50% українських агрохолдингів також відчувають результати деградації ґрунту.

Зменшення родючості ґрунту спостерігається по всій території України. За результатами опитування найбільше деградація ґрунту спостерігається аграріями в Харківській, Сумській, Донецькій, Луганській, Чернігівській, Кіровоградській та Миколаївській областях. Близько 50% респондентів спостерігають зменшення родючості ґрунту в Чернівецькій, Закарпатській, Черкаській, Полтавській, Тернопільській, Рівненській, Одеській та Херсонській областях.

36% аграріїв вважають, що сівозміна сприяє оздоровленню ґрунту. 27%  опитуваних вважають, що внесення мікробних препаратів сприяє відродженню родючості ґрунту. 26% аграріїв відмітили технологію обробітку.

«Для досягнення впевненого результату, на наш погляд, має бути певний баланс і поєднання ресурсозберігаючих технологій», – прокоментувала пані Хоменко.

Найбільше аграрії для поліпшення свого господарювання потребують відшкодування витрат на засоби, які покращують родючість. За це проголосувало 57% опитуваних, а 37% назвали страхування державою посівів.

«Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості» – платформа для комунікації між наукою, агробізнесом і державою для здійснення важливих стратегічних кроків щодо відродження родючості ґрунтів. У 2021 р. конференція відбулася вдруге та зібрала близько 300 слухачів онлайн. Детальніше про підсумки конференції за посиланням.