У 2020/2021 МР Україна експортувала 48,8 млн тонн зернових та олійних

0

Через кліматичні умови та погодні катаклізми, значне зростання цін і кризу невиконання форвардних контрактів зерновий маркетинговий рік 2020/2021 видався непростим для України.

Про це йдеться в повідомленні Української зернової асоціації.

За оцінками аналітиків УЗА, у 2020/2021 МР Україна експортувала 48,8 млн тонн зернових та олійних культур з врожаю 84,2 млн тонн.

«Попри різні природні, фінансові та економічні кризи, Україна завжди вирощувала зерно і буде продовжувати його вирощувати та експортувати. Сьогодні Україна виробляє втричі більше зерна, аніж здатна спожити самостійно. Один із факторів такої ситуації – це зменшення населення країни, в той час як у світі, особливо в Південно-Східній та Південній Азії воно продовжує досить динамічно зростати і створювати додатковий попит на продовольство. Україні доволі пощастило, що вона може експортувати стільки надлишку зерна, скільки здатна виростити і воно знайде свого покупця на світовому ринку», – зазначив Президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.

Якщо глянути на експорт в розрізі культур, то експорт пшениці не сягнув граничного показника прогнозованого в Меморандумі між учасниками ринку та профільним міністерством, і склав 16,5 млн тонн (граничний обсяг прогнозувався на рівні 17,5 млн) при врожаю пшениці в 2020 році 25,3 млн тонн.

Також Україна експортувала 4,2 млн тонн ячменю із валового врожаю близько 8 млн тонн та 23,5 млн тонн кукурудзи (що теж нижче прогнозованого граничного обсягу 24 млн) при валовому врожаю близько 30 млн тонн. Крім цього, було експортовано 2,4 млн тонн ріпаку при врожаю близько 2,6 млн тонн та близько 1,5 млн тонн сої при валовому врожаю 2,7 млн тонн.

За словами Миколи Горбачьова, минулий маркетинговий рік був доволі успішним з точки зору логістики та інфраструктури – не було жодних затримок та перешкод для транспортування зерна залізницею, при цьому розвивалися річкові перевезення. Однак ухвалений закон «Про внутрішній водний транспорт» створить перешкоди для подальшого розвитку власне перевезень зерна річкою суднами під українським прапором, оскільки поставить наших перевізників в нерівні економічні умови з суднами під іноземним прапором, не кажучи вже про досить суттєві загрози для національної безпеки України, як у військовому вимірі, так і в екологічному.

«У новому сезоні завдяки сприятливим погодним умовам, сподіваємося, що вони будуть сприятливими до самого завершення збору врожаю, Україна може отримати новий рекордний врожай понад 100 млн тонн зернових та олійних. Поки всі фактори цьому сприяють, і маємо надію, що несприятливі погодні умови, які трапляються в регіонах не зашкодять загальному обсягу врожаю та його якості. За таких умов, експорт з України зернових та олійних в наступному сезоні може досягти позначки сезону 2019/2020 і скласти близько 62,3 млн тонн», – сказав президент УЗА.

Він додав, що основні виклики в новому сезоні для зернового ринку – це логістика (через можливий рекордний врожай зерна), погодні умови та непродумані законодавчі зміни.