Чи буде шанс у земельних рейдерів, або що виявила звірка відомостей щодо держреєстрації земельних ділянок

0

Завершено звірку відповідності відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостям Державного земельного кадастру.

Про це повідомляють в офіційному представниці земельної реформи в Україні.

Як зазначається, унаслідок звірки вдалося виявити зареєстровані права на неіснуючі, оформлені з помилками або «архівні» ділянки. Це означає, що в держави з’явився ефективний спосіб протидії рейдерству й шахрайству, адже саме такі невідповідності призводять до земельних конфліктів.

У листопаді минулого року Уряд затвердив Порядок проведення звірки відомостей щодо держреєстрації земельних ділянок, тож Мін’юст і Держгеокадастр зобов’язалися організувати одноразову автоматизовану  звірку відповідності відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо земельних ділянок, речові права та їх обтяження на які зареєстровано, відомостям Державного земельного кадастру щодо наявності державної реєстрації таких земельних ділянок. Цей процес став частиною так званого антирейдерського закону № 340-IX і був запущений, щоб захистити права власників земельних ділянок й уникнути можливих рейдерських захоплень.

Керівник напряму земельної реформи програми USAID «АГРО» Сергій Кубах наголосив, що відсутність ефективної взаємодії між системою кадастру та реєстрації прав призводила до безлічі помилок і гальмувала прогрес земельної реформи: «Раніше можна було здійснити реєстрацію речових прав на земельні ділянки, відомостей про які немає в Державному земельному кадастрі, або навіть на неіснуючі ділянки. Тобто рейдери користувалися прогалинами в законодавстві та роками використовували одні й ті самі схеми захоплення чужих ділянок. Лише організована, автоматизована взаємодія кадастру та реєстру і виявлення всіх невідповідностей допоможе покласти край сірим схемам».

Нарешті звірка закінчилася, а її результати з’явилися у відкритому доступі на сайті Мін’юсту. Тепер держава отримала перелік усіх незареєстрованих ділянок, а разом з ним і реальні інструменти для подальшої боротьби з рейдерством.

Усі виявлені незареєстровані земельні ділянки організатори розділили на три категорії. До першої увійшли кадастрові номери земельних ділянок, відомості про речові права на які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а відомості про такі земельні ділянки як об’єкти цивільних прав містяться в Державному земельному кадастрі, але з певними технічними неточностями. Таких ділянок виявлено близько 39 тисяч.

До другої категорії організатори звірки віднесли кадастрові номери земельних ділянок, відомості про речові права на які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, але відомостей про такі земельні ділянки як об’єкти цивільних прав відсутні в земельному кадастрі. Таких виявлено 44,5 тисячі. Нарешті, до третьої категорії увійшли кадастрові номери земельних ділянок, які були поділені або об’єднані, у зв’язку з чим набули статусу «архівних» і більше не використовуються. Таких випадків виявлено аж 117,6 тисячі.

Якщо це лише технічна помилка, то власники ділянок, зазначених в усіх трьох категоріях, мають здійснити прості дії, щоб інформація про них з’явилася в обох реєстрах.

«Проведення звірки — це велике досягнення “антирейдерського” закону та всієї земельної реформи. Ми зможемо не лише убезпечити власників земельних ділянок від рейдерів, але й виключити можливість наступної помилки під час державної реєстрації речових прав на земельні ділянки. Оприлюднення цих даних допоможе землевласникам виправити технічні помилки, а покупцям і користувачам земель, нотаріусам, адвокатам, банкам й інвесторам — уникнути незаконних правочинів із земельними ділянками та запобігти рейдерству й шахрайству. Виявлено понад 200 тисяч проблемних ділянок. Тепер кожен може просто перевірити кадастровий номер ділянки й уникнути проблем у разі купівлі, оренди чи іпотеки. Ця звірка та публікація кадастрових номерів ділянок убезпечують легальний і цивілізований ринок земель. Потрібно, щоб такі звірки стали регулярними»,  сказав Сергій Кубах.

Нагадаємо, що вже 1 липня в Україні почне працювати відкритий ринок земель. Щоб земельна реформа запрацювала якнайшвидше, важливо вже на цьому етапі виключити всі помилки, невідповідності та лазівки для корупціонерів.