У 2020 році виробництво азотних добрив в Україні перетнуло позначку в 5 млн тонн

0

За підсумками 2020 року виробництво азотних добрив в Україні склало  5,1 млн тонн у фізичній вазі. Загалом обсяг виробництва зріс на 35% порівняно з 2019 роком, що є найвищим показником починаючи з 2015.

Про це повідомляє прес-служба асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”.

Зазначається, що зростання відбулося по всіх трьох основних видах продукції: карбаміду – на 47%, аміачній селітрі – на 8%, карбамідо-аміачній суміші – на 29%.

В Україні працює 5 великих заводів з виробництва азотних добрив: три заводи групи Ostchem (Черкаси, Рівне, Сєвєродонецьк), ДніпроАзот і Одеський припортовий завод (ОПЗ).  Заводи Групи Ostchem у 2020 році виробили 2/3 всіх азотних добрив в Україні. Водночас найбільший приріст виробництва продемонстрували Сєвєродонецький завод Ostchem і ОПЗ – збільшення в 2,5 рази порівняно з 2019 по кожному з підприємств завдяки відновленню стабільної роботи заводів.

За словами генерального директора УКАБ Романа Сластьона, такий суттєвий ріст пов’язаний з порівняно низькою ціною природного газу у 2020 році, повним ембарго на всі види мінеральних добрив з РФ, а також високим попитом на азотні добрива як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках. Експерт наголошує, що одночасно ціни на внутрішньому ринку України продовжували бути на 15-25% вищими за ціни експорту.

“Тобто українські сільгоспвиробники продовжують платити в ціні добрив додаткову маржу вітчизняному виробнику. Єдиним стримуючим фактором росту ціни на нашому монополізованому ринку добрив є наявність імпортних постачань з Білорусії, країн ЄС та інших торговельних партнерів України”, – пояснив Роман Сластьон.

Зростання внутрішнього виробництва суттєво зменшило імпорт добрив в Україну. У 2020 році обсяг імпорту азотних добрив зменшився більш ніж вдвічі і склав $152 млн проти $365 млн в 2019 році. У фізичній вазі імпорт в 2020 році становив 816 тис. тонн. Найбільшу частку імпорту – 46,7% займала аміачна селітра, виробництво якої в Україні є найбільш монополізованим.

В УКАБ додають, що із введенням у 2019 році повного ембарго на мінеральні добрива з Російської Федерації кардинально змінилася й географія країн-постачальників азотних добрив в Україну. У  2020 Україна імпортувала азотні добрива з 32 країн. Найбільшими постачальниками були: Білорусь з часткою 29%, Польша – 23%, Грузія – 13%, Литва – 10%, Болгарія – 10%, Казахстан – 6%.