У 2020 році Україна експортувала рекордну кількість соняшникової олії

0

У минулому році експорт соняшникової олії сягнув рекордного показника — 6,9 млн тонн на суму $5,3 млрд.

Про це заявив заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Микола Пугачов, повідомляє прес-служба установи.

«У товарній структурі вітчизняного експорту традиційно переважає продукція рослинництва. Головними продуктами у ній, крім зернових, є олійні культури, рослинна олія та продукти їх переробки. За даними Державної митної служби України, у 2020 році вартість експорту насіння та плодів олійних культур склала $1,8 млрд. Це на 29% менше, ніж 2019 року», — зазначив науковець.

Обсяги поставок цієї продукції на зовнішні ринки знизились на 36% – до 4,4 млн тонн. Експорт ріпаку в натуральному вимірі після рекордної для України позначки у 3,2 млн тонн 2019 року скоротився торік до 2,4 млн тонн. Також більш як наполовину знився продаж за кордон соєвих бобів – до 1,8 млн тонн.

Основними покупцями українських олійних культур та олії у 2020 році, як і в попередні роки, є країни Азії та Європи.

За словами Пугачова, характерною рисою 2020 року стало подальше посилення позицій Європейського Союзу в імпорті насіння вітчизняних олійних культур. При цьому трійка основних споживачів вітчизняної продукції цієї групи залишилася без змін.

Лідером серед імпортерів українських олійних культур третій рік поспіль є Німеччина (18,9%). Значними є також частки Туреччини (14,7%) та Бельгії (13,0%). За ними йдуть Нідерланди (10,2%), Білорусь (7,9%), Велика Британія (5,9%), Франція (5,6%).

Сумарно ці сім країн забезпечили Україні понад 76% експортних доходів від усіх закордонних поставок олійних.

Експерт додав, що зменшення у 2020 році обсягів експортних поставок фіксувалось як по соєвій олії – 302 тис. тонн, так і по ріпаковій олії – 137 тис. тонн. Але в групі жирів та олій визначальним товаром для експортних ринків залишається соняшникова олія вітчизняного виробництва.

«У 2020 році експорт соняшникової олії з України вдруге поспіль сягнув рекордного показника – 6,9 млн т, тим самим на 12% перевершивши рекорд 2019 року у 6,1 млн т. Виручка від продажу соняшникової олії становила $5,3 млрд, що на 24% більше, ніж попереднього року», — підсумував Пугачов.