Мінекономіки з Нацбанком презентували зміни до закону про агрострахування

0

До Закону України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою» внесено зміни.

Про це повідомляє прес-служба Мінекономіки.

«Враховуючи погодну турбулентність, глобальні зміни клімату та їх вплив на аграрне виробництво, впровадження ефективної системи агрострахування є надзвичайно актуальним завданням на сьогодні. Особливо ця нагальна потреба стала очевидною у зв’язку з посухою цього року на півдні України й неможливістю фермерів отримати доступ до страхового продукту і таким чином убезпечити себе від цих ризиків. Ми сподіваємось, що зміни до закону про агрострахування, які були спільно напрацьовані з Нацбанком та з  учасниками аграрного й страхового ринків, дозволять нам втілити наші плани щодо формування ринку агрострахування в Україні. У нас є підтримка і Президента України, і Прем’єр-міністра», – прокоментував Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

Він додав, що напрацьована концепція законопроєкту вже подана на обговорення до ЦОВВів. Після коментарів від міністерств і погодження позицій документ буде внесений від Кабінету Міністрів у Верховну Раду.

Запропонованими змінами будуть чітко визначені:

  • суб’єкти ринку страхування агропродукції з державною підтримкою, вимоги до них, їх права та обов’язки;
  • договори страхування: права та обов’язки, предмет договору, істотні умови договору, припинення договору;
  • правила страхування, страхові ризики, страхові випадки, страхова сума, страховий платіж тощо;
  • збитки в разі настання страхового випадку при страхуванні урожаю, страхове відшкодування;
  • механізм надання державної підтримки сільгоспвиробникам для страхування їх продукції;
  • інформаційне забезпечення страхування сг продукції з державною підтримкою.

Також вносяться зміни щодо:

  • скасування положення щодо страхування сільськогосподарської продукції через Аграрний страховий Пулу;
  • уточнення повноважень Уповноваженого органу, що здійснює державний нагляд за страховою діяльністю.

«У цивілізованому світі агрострахування – обов’язкова умова існування сільського господарства, особливо для аграрних країн. В Україні ще з 2001 року робилася не одноразова спроба змінити ситуацію із забезпеченням захисту аграріїв від ризиків загибелі сільськогосподарської продукції. Проте вже з 2013 року держфінансування на таке страхування не виділяється. Чинний інструмент не запрацював та не викликав інтересу бізнесу. Аграрний пул, який був створений за останньої спроби запуску агрострахування з дежпідтримкою, не був прозорим фільтром для професійного та відкритого відбору страховиків. Водночас повноваження регулятора страхового ринку були обмежені, тож не давали впевненості в надійності страховиків. Отже, попит є, а гідної пропозиції немає. Ми впевнені, що законопроєкт, який ми сьогодні презентуємо, має докорінно змінити цю ситуацію», – сказала перша заступниця Голови Нацбанку Катерина Рожкова.

Страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою буде впроваджуватися вже з 2021 року. З цією метою в держбюджеті на наступний рік передбачені кошти.

«Нам треба забезпечити можливість для фермерів користуватися тим, чим користуються в усіх країнах світу. Державна підтримка агрострахування є в США, Канаді, у країнах ЄС. Це абсолютно нормальна міжнародна практика. На державну підтримку страхування агропродукції ми плануємо спрямувати в наступному році 672 млн гривень. Це той старт, який дозволить створити умови для формування ринку агрострахування», – зазначив Ігор Петрашко.