В Україні почали частіше блокувати реєстрацію ПДВ накладних

0

Останнім часом почастішали випадки блокування реєстрації ПДВ накладних та розрахунків коригування до них.

Про це повідомляє прес-служба Європейської Бізнес Асоціації.

Компанії-члени ЄБА зазначають, що в переважній більшості причини блокування не вказуються. Також немає переліку додаткових документів, які потрібні для розблокування таких накладних чи розрахунків коригування. Як приклад, у рішенні про блокування податкових накладних чи розрахунків коригування з ПДВ може бути зазначено відсутність коду УКТЗЕД, або коду виду діяльності у таблицях даних платника податку і, при цьому, таблиці містять саме ті коди, які нібито відсутні.

В асоціації зауважують, що критерії ризиковості платника ПДВ затверджені Постановою КМУ №1165, яка містить ряд суперечливих норм. Це також надає можливість ДПС у ручному режимі блокувати реєстрацію податкових накладних.

“Крім того, при блокуванні накладної у рішеннях ДПС не зазначається, у чому саме полягає ризиковість платника податків. При цьому, усі наступні накладні платника податку в автоматичному режимі блокуються й компанія отримує квитанції про зупинення реєстрації всіх податкових накладних/розрахунків коригування. Блокування відбувається навіть тих накладних, які не відносяться до тієї операції, яка, на думку контролюючого органу, є ризикованою без пояснення причини. Оскарження таких рішень в адміністративному порядку відбувається без фізичної присутності компаній, тому надати достатні пояснення та докази не завжди можливо” – йдеться в повідомленні.

Так як процес розблокування є доволі довгим, блокування на підставі ризиковості платника податку призводять до припинення господарської діяльності. В умовах карантину це ще більше підриває економіку країни.

Як результат, контрагент платника податку втрачає можливість скористатись податковим кредитом, у кращому випадку в періоді виписки податкової накладної з ПДВ, а в гіршому – взагалі.

Обурення бізнесу викликають ситуації, коли нульові розрахунки коригування з ПДВ, які не змінюють суми податкових зобов’язань постачальника блокуються, бо містять зміну номенклатури, а покупець, відповідно, втрачає право на податковий кредит.

У ЄБА вважають, що одним із шляхів вирішення проблеми могло б стати внесення змін до Постанови КМУ №1165 у частині вдосконалення критеріїв ризиковості платника податку. Йдеться про покладення зобов’язання на ДПС проводити розгляд таких скарг у присутності представників компаній. Крім того, обов’язково зазначати у рішеннях ДПС конкретну інформацію, що свідчить про ризиковість платника податку чи ризиковість операції.

Тому Європейська Бізнес Асоціація звернулася до КМУ, Міністерства фінансів та ДПС України із закликом припинити безпідставне блокування ПДВ накладних,  тим самим фактично змушуючи компанії  подвійно сплачувати ПДВ до бюджету – як постачальником, так і покупцем (через неврахування сплаченого постачальнику ПДВ за податковою накладною, реєстрація якої зупинена).