Біоетанол в Україні – невже нас чекає бразильський сценарій?

0

Україна має всі економічні передумови, щоб виробляти конкурентний і якісний біоетанол. Проте, ймовірніше за все, нашу державу чекає бразильський сценарій — використання для виробництва біоетанолу зернових. Хоча виробляти паливо вигідно як із кукурудзи, так і з меляси – усе залежить від попиту та цін.

Про це під час форуму «Зерно. Переробка. Прибуток» повідомив директор асоціації «Укрбіопаливо» Тарас Миколаєнко, пише agroportal.ua.

«Верховна Рада не проголосувала за законопроєкт про обов’язкове додавання в бензин біокомпонентів, відповідно до якого передбачалося додавання біокомпонентів з 1 червня 2021 року — 5%, з 2022 року — 6% та з 2023 року — 7%. Історія з цим законом тягнеться ще з 2013 року, тоді нафтові компанії агресивно заблокували його, хоча це європейські вимоги, більше того, зобов’язання України з 2000 року. Якщо ми хочемо бути членом енергетичної спільноти, Україна повинна виконати норму 10% споживання біопалива в бензині. Європа вже пішла далі, і в них зараз вимога щодо вмісту біоетанолу в бензині на рівні 30%», — зазначив пан Тарас.

Відповідно до його слів, цього разу закон був відхилений через падіння цін на нафту.

«При вартості нафти близько $60 біоетанол дуже ефективний. А оскільки зараз ціна на нафту складає $20, нафтовики вирішили, що поки недоцільно приймати цей закон», — пояснив експерт.

Він розповів, що наразі асоціація «Укрбіопаливо» об’єднала всі заводи, які на даний час мають обладнання, а це — 10 заводів потужністю понад 130 тис. тонн на рік. Більшість із них були створені на базі спиртових заводів, але зараз ще на трьох цукрових заводах запустили біоетанолові установки.

Що стосується експорту біоетанолу, то Тарас Миколаєнко відзначив, що тривалий час він був заблокований в юридичній площині. Друга проблема — для експорту потрібні великі партії: для ЄС — починаючи від 6 тис. тонн. Тож самотужки українські виробники не могли сформувати експортну партію.

«Зараз наші три виробники отримали європейський сертифікат вищого рівня екологічності, вони навчилися формувати спільні партії, і з початку року почався експорт біоетанолу», — повідомив директор «Укрбіопаливо».