“Не дати можливості паразитувати горе-аграріям на українських чорноземах” – Алекс Ліссітса

0

В Україні відсутня довгострокова стратегія щодо розвитку сільських територій.

Про це у своєму блозі на agroportal.ua написав президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генеральний директор ІМК Алекс Ліссітса.

“В Україні кожен новий уряд намагається сформувати власну стратегічну програму таким чином, щоб, насамперед, розвивати громади та піднімати українське село. Плюс до цього, кожен уряд активно хоче сприяти розвитку малого та середнього бізнесу. Та це все застопорюється” – зазначив він.

На його думку, треба віддати належне уряду Гройсмана, який чотири роки тому активізував процес децентралізації. Адже децентралізація є шляхом виживання для великої кількості сіл та селищ в Україні.

“Реформа децентралізації загальмувалася. І про це треба відверто говорити” – написав президент УКАБу.

Наразі уряд Шмигаля повернувся до даного питання. У більшості областей України вже затверджені перспективні плани об’єднання громад та завершення процесу децентралізації. Але, за словами пана Алекса, залишилося два невирішених питання, які мають неабиякий вплив на формування місцевих бюджетів і, відповідно, на довгостроковий сталий розвиток громад.

По-перше, не всі землі державної власності передані до ОТГ. І це щонайшвидше треба вирішувати на законодавчому рівні, аби громади мали можливість отримувати додаткові надходження.

По-друге, у більшості випадків ОТГ мають не надто багато форм для наповнення власного бюджету. Один із основних — земля сільськогосподарського призначення. Тому потрібно запроваджувати спеціальний податок на землю для того, щоб цей податок залишався у сільській місцевості й знову ж таки працював на місцеву громаду.

“Уряд Гончарука спільно з ВРУ відпрацювали законопроєкт № 3131, що вводить мінімальну податкову виплату на кожен гектар землі сільськогосподарського призначення. Розмір цієї виплати становить 5% від нормативно-грошової оцінки, або плюс-мінус 1400-1500 грн на гектар. А це мінімум 12-14 млрд грн, які додатково отримають сільські громади на власний розвиток.

Це ті надходження, які останні роки держава не могла забезпечити для розвитку сільської інфраструктури, для інвестицій у проєкти, які дають можливість жити достойно у сільській місцевості” – наголосив Гендиректор ІМК.

Для чого і для кого ініційований законопроєкт № 3131?

Не для олігархів і не для дрібних фермерів, переконаний Ліссітса, а для того, аби усі мали рівні умови. Адже всі, хто має до 1 га і хто працює «по-білому» та сплачує всі необхідні податки (понад 2 тис. грн легальних податкових навантажень), не сплачують цей податок.

Законопроєкт № 3131 розроблений для горе-аграріїв, які не платять жодної копійки до бюджетів і обробляють землю «в тіні», а такої землі сільськогосподарського призначення близько 30% (!) в Україні, пояснив експерт.

“Сьогодні є шанс запровадити рівні та гідні умови для усіх, незалежно від розміру господарства.

Закликаю народних депутатів не проґавити його і дати можливість українським громадам розвиватися, а також не дати можливості паразитувати горе-аграріям на українських чорноземах” – підсумував Алекс Ліссітса.