100 днів сої у «спартанських» погодних умовах

0

Останніми роками Асоціація «Дунайська Соя» демонструє передовий досвід у виробництві сої без ГМО під час днів поля, що проходять у кількох європейських країнах майже одночасно.  

 

Цього року на полях Полтавщини та Вінничини  Асоціація «Дунайська Соя» разом із агропромхолдингом «Астарта-Київ» заклали цікавий виробничий експеримент по вирощуванню не ГМ сої. В рамках дослідних посівів представлено 60 сортів найпоширеніших в Україні комерційних не ГМ-сортів сої. Також на демо полі  закладений дослід з вивчення оцінки ефективності механічного контролю бур’янів  методом боронування пружинними боронами.

Демо-поле в Миргородському районі в Полтавської області  

Дослідне вирощування сої відбувається максимально наближено  до промислових технологій. Таким чином, відвідувачі зможуть оцінити виробничий  потенціал кожного сорту та обрати для себе найкращі з них. До того ж за результатами збирання, яке відбуватиметься під час  проведення заходу, буде визначено якісні показники врожаю.

Розглянемо технологію вирощування сої й погодні умови першої половини вегетації культури, що склалися на Полтавщині.

Як зазначає Сергій Тютюнник, завідувач дослідним пунктом «Миргород» (ТОВ «Астарта-селекція» агропромхолдингу «Астарта-Київ»), весна цього року хоч і не поспішала пускати аграріїв  в поле, та все ж, як завжди, виявилася нетиповою. Аграрний сезон розпочався із дощів, які не давали змоги техніці вийти в поле, а після сівби сої почалася спека. Якщо точніше, то від початку висівання культури до 05.07.19 у Миргородському р-ні випало близько 40 мм опадів, що майже втричі менше від рекомендованої норми.

Технологічні операції

«Попередником сої були цукрові буряки. Основний обробіток ґрунту –дворазове дискування. Перше – на глибину 20-22 см, і відразу після цього друге, на 15-18 см для кращого подрібнення ґрунту. Навесні – передпосівна культивація на глибину 4-5 см.», – розповідає Сергій.

Варто зазначити, що мінеральні добрива  під сою не вносили взагалі. Єдиним джерелом живлення сої  є бульбочкові бактерії, які зазвичай утворюються завдяки обробці насіння  інокулянтами. Сівбу проводили 26 квітня та 7 травня, коли температура ґрунту на глибині висівання була вище 10°С. Висівали посівним комплексом Amazone, який також готує ґрунт до сівби. Ширина міжрядь – 15 см, глибина висівання – 4–5 см. Залежно від групи стиглості, сорти висівали із різною густотою, яка становила 500–700 тис. га. Сходи культури отримали на 7-й день після сівби.

Проти бур’янів застосовували як досходовий, так і післясходовий обробітки. До сходів культури було внесено гербіцид Айдахо (тербутилазин, 500 г/л) у нормі 1,5 л/га. По вегетації сої, у фазі 2–3-й трійчастий листок, рослини обробили баковою сумішшю гербіцидів Хармоні + Базагран у нормі 8г/га + 1,5л/га. Тож першу хвилю бур’янів було дуже добре проконтрольовано. Проте незначна кількість опадів у фазі формування нижніх бобів спровокувала проростання вогнищ злакових бур’янів.  У цій фазі спеціалісти не рекомендують використовувати гербіциди, аргументуючи це тим, що культура є цілком конкурентною до небажаної рослинності, та досить чутлива  до гербіцидних обробітків, відповідно, гербіциди не вносили. У фазі цвітіння для профілактики захворювань рослини обробили фунгіцидом Танос у нормі 500 г/га.

У фазі 4–5-й трійчастий листок проти гусениці чортополохівки вносили інсектицид Разит у нормі 0,2 л/га. Таким чином, вдалося проконтролювати першу популяцію шкідника, який надалі не розвивався. Загалом цього року  спостерігалося досить інтенсивне пошкодження посівів сої цим шкідником залежно від регіонів, а у І декаді липня на посівах вже почав з’являтися павутинний кліщ, що є нетиповим.

 

Ефективність контролю бур’янів механічним способом

100 днів сої у «спартанських» погодних умовах

Для оцінки різних методів боротьби з бур’янами було закладено експеримент по застосуванню штригельної борони. Соя в рамках цього експерименту була висіяна 07.05.2019 посівним комплексом Pottinger terrasem C6 з шириною міжряддя 25 см та глибиною 5см.

Боронування сої відбувалося бороною Einboeck три рази для забезпечення надійної системи контролю. Перше боронування було проведено досходове, для знищення сходів бур’янів в фазі ниточки, 14. 05. Друге та трете боронування було проведено по сходах сої, 03.06 та 18.06, відповідно. Боронування забезпечило достатню чистоту посівів. Після останнього боронування у посівах культури було виявлено 5 шт. сходів бур’янів на квадратний метр. Але місцями спостерігаються вогнища берізкою польовою, яку пружинна борона не може забрати.

 

Ситуація по регіонах України

Залежно від регіонів України ранні посіви сої уражувалися септоріозом та альтернаріозом, проте ті господарства, які вносили фунгіциди, досить якісно вирішили цю проблему. Також на ранніх посівах масово проростали дводольні бур’яни. Внаслідок того, що опадів із моменту висівання було хоч і у недостатній кількості, проте вони були розтягнуті в часі й спровокували проростання кількох хвиль дводольних. Тому ті господарства, які не практикують ґрунтову схему захисту, змушені були двічі обробляти посіви страховими гербіцидами. Господарства, які одноразово вносили страхові гербіциди на ранніх фазах розвитку, мають незначні проблеми із бур’янами у посівах цієї бобової культури.

Розвиток нашої сої був стабільний

100 днів сої у «спартанських» погодних умовах

Станом на 05.07.2019 р. рослини сої, залежно від сорту, перебували у фазі кінець цвітіння – початок формування бобів та у фазі формування бобів. Попри те, що висівали у розриві 11 днів, усі сорти вирівнялися. Також рослини сої всіх сортів мають абсолютно здоровий вигляд: насичено-зелений колір, без жодних ознак дефіциту макро- й мікроелементів та без ушкоджень хворобами чи шкідниками.

Прогнози розвитку сої

У майбутньому внаслідок нестачі вологи та великої суми активних температур протягом усього червня та на початку липня, соя може скинути нижній ряд бобів, що негативно позначиться на врожайності. Утім, поки що зберігатимемо оптимістичний настрій. Адже як надалі розвиватимуться сорти сої на демонстраційному полі, залежатиме від погодних умов, про що ми проінформуємо в наступних номерах журналу Agroexpert.

Новинки технології вирощування сої
В Україні тестують технологію нанесення протруйників насіння сої разом із інокулянтами. Спеціальна полімерна оболонка є своєрідним бар’єром на насінні, що відділяє інокулянт від протруйника. Тобто спочатку на насіння наносять протруйник, далі полімерну оболонку і лише потім безпосередньо інокулянт, який знову покривають полімерною оболонкою, яка ще й виконує роль ультрафіолетового фільтра. Проте за такої технології підготовки насіння варто враховувати певні моменти. Висівати його потрібно у достатньо зволожений ґрунт, для того, аби полімер міг розчинитися в ґрунті. За неофіційними даними, нанесений інокулянт на насінні може зберігатися до одного місяця без втрати його ефективності.

Із ефективними технологіями вирощування сої без ГМО, а також інших сільськогосподарських культур (цукрового буряка, соняшника, кукурудзи), можна буде ознайомитись на Дні соєвого поля 2019, що організовують 12 вересня 2019 року Асоціація «Дунайська Соя» та агропромхолдинг «Астарта-Київ» на базі дослідного поля ASTARTA Select, с. Кушелівка, Хмільницький р-н, Вінницька область (GPS координати: 49.652875, 27.943287). Серед головних партнерів заходу: Євраліс Семенс Україна, Vitagro partner, Legume Technology Ltd., Dinamica Generale CIS, KET Україна, ПОЛЕТЕХНІКА, New Holland Agriculture, генеральний медіа-партнер – журнал Agroexpert. Участь у Дні соєвого поля безкоштовна за умови попередньої реєстрації на сайті: www.soyafieldday.com