Яна Русецька, за матеріалами «Штальтехнік Інж. Бройер ГмбХ»
Останніми роками одна із дискусійних тем у молочному скотарстві – комфорт тварин. Добре самопочуття і здоров’я тварин, як уже доведено, має великий вплив на продуктивність і тривалість їхнього життя.
Повноцінний корівник має забезпечувати не тільки захист від дощу і вітру, але й створювати певний комфорт для тварин. У середньому для однієї корови рекомендують виділяти не менше як 20 м3 вільного простору, а для теляти – вдвічі менше. При цьому висота стін має становити понад 2,5 м.
Увага на обладнання у корівниках
Вибору устаткування корівників слід приділити особливу увагу, адже економити на цьому не варто. Наприклад, зручним є використання хедлоків, оскільки вони дають змогу фіксувати тварин під час годівлі, вакцинації й оглядів. Відсутність їх призводить до збільшення витрат часу персоналу та скорочення часу відпочинку тварин.
Щодо боксів відпочинку, а саме до їхнього покриття та форми рами, потрібно підійти з великою відповідальністю. Адже, як відомо, під час відпочинку кровообіг вимені інтенсивніший приблизно на 25%, а суглоби розслаблюються й не відчувають навантаження.
Найоптимальніше для цього придатні бокси з глибокою підстилкою або високі з м’якими гумовими килимками, трохи посипані соломою. Корови, не забезпечені комфортними місцями для відпочинку, більше стоять. Через це підвищується небезпека виникнення хвороб копитець. Тому тварина має лежати мінімум 12 годин у день. Ліпше, коли це відбувається окремими фазами від 60 до 90 хв.
Бокс для відпочинку, за можливістю, має бути чистим і якнайменше обмежувати свободу руху тварин. Крім того, він має просто складатися й полегшувати монтаж гумових килимків. Рами боксів останніх розробок відповідають цим вимогам. Завдяки ергономічній формі рам у корів у передній частині боксів для відпочинку достатньо місця для руху голови під час їхнього укладання і підйому.
Чистота на фермі – запорука успіху. Для видалення гною підлогу в стійлах роблять під нахилом у 2–3 см. Завдяки цьому випорожнення самостійно стікають у жолоб, з якого згодом їх видаляють.
Є варіанти ручного або автоматичного видалення гною. За накопичення його в проходах рекомендують використовувати дельта-скреперну установку (скребок, який рухається за допомогою силової установки). Важливо, щоби скрепер працював 12–16 разів на добу, аби забезпечити належну чистоту проходів для корів.
Ще для комфорту…
Гігієна на молочних фермах відіграє важливе значення та сприяє підвищенню здоров’я корів. Тому використання щітки-чесалки є обґрунтованим, адже вона не тільки позбавляє корів від паразитів, а й виконує масажну функцію. Тому щітка має бути зі щетиною оптимальної довжини і жорсткості, що сприятиме підвищенню циркуляції крові в організмі тварини.
Ще однією важливою передумовою високої продуктивності корів є їх забезпечення водою. Тварина за день випиває 70–100 л води, тому необхідно забезпечити її вільним доступом до неї. У холодну пору року слід використовувати напувалки, що обігріваються.
Отримання стійких надоїв навіть у найспекотніші дні – нелегке завдання для тваринників. Тому важливо створити якісну вентиляційну систему, яка забезпечить постійний приплив свіжого повітря в тваринницьке приміщення. У разі використання штор забезпечується природна вентиляція, але, на жаль, у літні дні температура в корівнику залишається високою. Тому використання механічної вентиляції є необхідним, аби знизити температуру на 5–6°С.
Схема освітлення – також не останнє питання у виробництві молока. Дійним коровам світло потрібне протягом 14–18 год/добу, а сухостійним – лише 4–6. Для корівників рекомендують використовувати світлодіодне освітлення. Це оптимальний вибір, адже забезпечує низьке енергоспоживання, великий термін роботи і меншу температуру нагрівання. Для нічного часу радять установлювати світильники з червоними світлодіодами. Це не заважає коровам спати, але дає працівникам достатньо освітлення для виконання своїх обов’язків.
За оснащення корівника неможливо передбачити все на 100% та не допуститися помилок, але створити комфортні умови як для тварин, так і для працівників – мета, яку потрібно досягти.