Збільшення виробництва сільськогосподарської продукції буде стримувати зростання цін впродовж найближчого десятиліття, але попереду багато невизначеностей

0
8 липня 2019, Рим – Згідно з прогнозами, світовий попит на сільськогосподарську продукцію зросте на 15%протягом найближчого десятиліття, тоді як збільшення виробництва сільськогосподарської продукції буде трохи швидшим, в результаті чого ціни на основні продовольчі товари з урахуванням інфляції залишаться настабільному рівні або зменшаться відносно поточних значень,  йдеться в щорічній доповіді Організації економічного співробітництва та розвитку і Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН.
 
Цього року в спільній доповіді ОЕСР і ФАО “Сільськогосподарський прогноз”, представленій сьогодні в Римі,описано прогноз для ринків сільськогосподарської і рибної продукції на національному, регіональному та глобальному рівнях на найближчі 10 років.
 
«Глобальне сільське господарство перетворилося в досить різноманітний сектор з широким спектром операцій, що варіюються від невеликих фермерських господарств до великих багатонаціональних корпорацій», – написали Генеральний директор ФАО Жозе Граціану да Сілва і Генеральний секретар ОЕСР Анхель Гуррія в передмові до доповіді. Вони додали, що сьогоднішні фермери не лише забезпечують населення продовольством, а й «є важливими хранителями навколишнього середовища і виробниками відновлюваної енергії».
 
У доповіді стверджується, що підвищення врожайності та інтенсифікація виробництва, зумовлені технологічними інноваціями, призведуть до зростання виробництва, навіть якщо площа оброблюваних земель залишиться незмінною. У той же час очікується, що прямі викиди парникових газів у сільському господарствізбільшуватимуться приблизно на 0,5% щорічно протягом найближчого десятиліття, нижче рівня 0,7% за останні 10 років і нижче прогнозованих темпів зростання виробництва, що вказує на зниження інтенсивності викидів вуглецю.
 
У той же час з’являються нові фактори невизначеності крім звичайних ризиків, з якими стикається сільське господарство. До них відносяться торгова напруженість, поширення хвороб сільськогосподарських культур і тварин, зростаюча стійкість до протимікробних препаратів, що регулюють відповідні заходи на нові методи селекції рослин і все більш екстремальні кліматичні явища. До невизначеностей відносяться також зміна переваг в раціоні харчування, а також політичні заходи у відповідь на тривожні світові тенденції щодо ожиріння.
 
Збільшення кількості населения, урбанізація та стиль життя
 
У світі споживання зернових, згідно з прогнозами, збільшиться приблизно на 150 млн. тонн протягом прогнозованого періоду, тобто на 13% – при чому здебільшого це стосується рису та пшениці. Найбільш значущим фактором прогнозованого зростання споживання основних продуктів харчування є збільшення кількості населення, що, як очікується, буде найбільш швидким в країнах Африки на південь від Сахари і в Південній Азії.
 
«На жаль, в найбільш нужденних регіонах очікується повільне зростання доходів і, отже, незначне поліпшення харчування, – попередив заступник Генерального директора ФАО з економічного і соціального розвитку Максімо Тореро. – Отримані результати вказують на загальне зниження недоїдання, проте, при теперішній ситуації ми не зможемо досягти мети «Нульового голоду» до 2030 року».
 
«Прогноз абсолютно чітко показує, що торгівля має вирішальне значення для глобальної продовольчої безпеки, – сказав директор ОЕСР з торгівлі та сільського господарства Кен Еш. – Регіони, в яких спостерігається швидке зростання населення, не обов’язково є тими, де виробництво продовольства можна збільшити стійким способом. Важливо, щоб всі уряди підтримували відкриті, прозорі та передбачувані агропродовольчі ринки».
 
У доповіді вказано, що рівні споживання цукру і рослинного масла, згідно з прогнозами, зростуть, відображаючи поточну тенденцію до виробництва готових і оброблених харчових продуктів, особливо в багатьох урбанізованих країнах з низьким і середнім рівнем доходу. У той же час стурбованість з приводу здоров’я і благополуччя, ймовірно, підштовхне численні країни з більш високим рівнем доходу до зниження споживання червоного м’яса і переходу від рослинних олій до вершкового масла.
 
Крім цього, прогнозується, що попит на кормові культури буде випереджати зростання тваринницького сектора в країнах, де сектор тваринництва переходить від традиційних до комерційних систем виробництва. У той же час очікується, що використання сільськогосподарських товарів в якості сировини для виробництва біопалива буде зростати здебільшого в країнах, що розвиваються.
 
Темпи збільшення товарообігу сільськогосподарських та рибних продуктів повинні знизитися протягом найближчого десятиліття приблизно на 1,3%. В останнє десятиліття це становило в середньому 3,3%, та очікується, що зростання світового попиту на імпорт сповільниться. Що ж стосується експорту, то, згідно з прогнозами, Латинська Америка і Європа збільшать свої продажі на іноземних ринках.
 
Спеціальний огляд, присвячений країнам Латинської Америки
 
Цьогоріч у доповіді є спеціальна глава, присвячена країнам Латинської Америки і Карибського басейну, регіону, на який припадає 14% світового виробництва і 23% світового експорту сільськогосподарської та рибної продукції – до 2028 року ця частка зросте до 25%.
 
Незважаючи на вражаюче зростання, регіон стикається з постійними проблемами з точки зору продовольчої безпеки, так як багато домогосподарства не можуть дозволити собі купити необхідні продукти. Регіон також стикається з проблемами дефіциту природних ресурсів. Забезпечення більш стійкого та інклюзивного шляху майбутнього розвитку сільського господарства буде залежати від змін в області харчування, соціального захисту та захисту навколишнього середовища, а також підтримки засобів до існування. У регіоні є переспективи, що дозволяють виробляти поживні фрукти і овочі, та надають дрібним фермерам більшіможливості, а населенню – більш здорові продукти харчування. У доповіді наголошується, що цілеспрямована політика може допомогти фермерам і споживачам скористатися цими можливостями, одночасно захищаючи природні ресурси регіону.