Міхаела Грубхофер, консультант із безпеки Інституту соціального страхування фермерів, регіональне Бюро Верхньої Австрії
Коли ви востаннє захищали свої вуха (слух), перебуваючи у свинарнику? Чи вдягаєте ви рукавички, коли берете поросят? І взагалі, чи є під рукою у вас маска для захисту від пилу? Якщо ні, ця стаття може стати цікавою та корисною для вас.
Порівняно з молочним скотарством у свинарстві рідко стаються травмування працівників, спричинені тваринами. У 2014 р. нещасних випадків, до яких призвели свині, в Австрії було зафіксовано лише 0,35% від усіх зареєстрованих травмувань на роботі в сільському господарстві. Втім, більш небезпечними є довготривалі наслідки шкоди здоров’ю, як-от: пил та галас, які інколи недооцінюють.
Захищайте вуха від шуму
Крики свиней – це понаднормове навантаження на наш слух. За рівнем шуму вони відповідають приблизно звуку дискової пилки. Тому під час годівлі тварин передусім слід захистити органи слуху. Аби скоротити тривалість навантаження шумом, свиней ліпше годувати за можливості всіх одночасно (наприклад за рідкої годівлі). Сторонні шуми можна мінімізувати шляхом заміни «гучних» інструментів праці на «тихі», також можна зменшити шумовий вплив приладів, помістивши їх у кожух або встановивши поза робочою зоною. Краще подбати про захист слухових органів заздалегідь, адже якщо ви стикнетеся з проблемами зниження слуху (туговухістю), то проводити профілактику вже запізно. На жаль, порушення функції внутрішнього вуха – процес незворотній. За допомогою слухових апаратів хоча й можна дещо підвищити шумовий бар’єр, та розуміння слів, однак, залежить, власне, від самого вуха. Тож, можливо, спілкуватися з однією особою буде легко, та якщо говоритимуть декілька людей, зрозуміти буде важко. Тому ліпше запобігти втраті слуху, адже на «потім» можна буде не так багато відкласти.
Спочатку потрібно подбати про те, щоб хоча б зменшити проблему, віддаляючи або навіть замінюючи прилади, які є джерелом надто голосних звуків, чи просто змінивши сам процес годівлі. Другий захід – зменшити небезпеку: приміром, перебудувати компресор. Третій захід – особистий захист. Нині є багато предметів для захисту слуху – від простих беруш і «розумних» капсул, які приглушують лише шум понад 85 децибел, до отопластику. Це все засоби, які потрібно корегувати індивідуально під кожне вухо.
Пил шкодить легеням
Найчастіші професійні захворювання фермерів – хвороби дихальних шляхів, передусім легеня фермера (виникає за частих контактів із цвілим сіном, компостом, інфікованим зерном тощо) та бронхіальна астма. Легеня фермера виникає внаслідок алергічної реакції на спори грибів і призводить до затяжних симптомів грипу. Оскільки симптоми з’являються не відразу після ураження спорами, а через декілька годин, цю хворобу не завжди ідентифікують. Тож якщо постійно проявляються напади, схожі на грип, після роботи, яка супроводжувалась посиленим пиловиділенням, слід неодмінно звернутися до лікаря пульмонолога. На жаль, захворювання легеня фермера також незворотне.
Джерелами спор бувають, приміром, цвілі корми, солома або тирса. Тому важливо звертати увагу на їхню якість: як під час збирання врожаю, так і під час переробки та зберігання. До цього ж слід забезпечити належну вентиляцію в свинарнику й інших запилених робочих приміщень. Важливо не призводити до надмірного виникнення пилу під час, приміром, годівлі або роботи з соломою, а намагатися виконати роботу так, щоб кількість пилу була мінімальною. Автоматичні системи годівлі тут мають перевагу, оскільки в такому разі людина менше контактує з кормовим пилом. Якщо ж легені багатьох працівників уже уражені, слід обміркувати, чи не варто перевести тварин на рідку годівлю, аби вбезпечити здоров’я свинарів?
Невидима небезпека
Щодо газів із гноївки – може виникнути загроза пожежі, отруєння та падіння в яму з нею. Найнебезпечнішим газом є нервово-паралітичний сірководень. За його вдихання виникає гостра загроза життю. Тож залишайтеся якомога далі від отвору ями з гноївкою, особливо під час її перемішування, і заздалегідь встановіть там решітку для захисту від падінь.
Будьте також обережними, працюючи з силосом через небезпеку газів бродіння. Якщо силосовані корми зберігаються у приміщенні, провітрюйте його якомога частіше. Маска-фільтр від газів тут не допоможе, адже проблема передусім у нестачі кисню в таких приміщеннях. У такому разі необхідний ще надійніший та ретельніший захист органів дихання.
Спорядження для особистого захисту
Застосовуйте відповідне захисне спорядження під час використання інсектицидів (як-от засобів для боротьби з мухами), мийних та дезінфекційних засобів або кормових добавок, приміром кислот чи антибіотиків:
- рукавички, стійкі до впливу хімікатів (нітрилові одноразові);
- захист органів дихання: щонайменше респіратор FFP2, напівмаски з газовим фільтром (у разі виникнення газу);
- захисні окуляри або щит;
- захисний комбінезон.
Зоонози
Зоонози – хвороби, які передаються від тварини людині й навпаки. Приклади зоонозів: лисячі й собачі стрічкові черви, котячі аскариди, свинячий грип, сказ, лептоспіроз, бешиха свиней. Зараження відбувається через їхні виділення або за споживання роботу із сирим м’ясом. Втім, збудники хвороб можуть переноситися і за допомогою автоматів для чищення високого тиску під час прибирання свинарника. Вологий туман, що виникає під час роботи, може містити рештки калу й мікробів. Такий туман за контакту зі шкірою, очима чи просто коли людина вдихає його здатен заразити її хворобами. Тому обов’язково захищайте органи дихання й очі, коли чистите свинарник.
Крім того, від інфекційних хвороб ви можете захиститися, якщо митимите та дезінфікуватимите руки після кожного контакту з тваринами. Також варто перед контактом із свинями обробити навіть найменші рани на своїй шкірі. За надання рододопомоги або за контакту з хворими і загиблими тваринами завжди надягайте захисні рукавички. Регулярно проводьте боротьбу з гризунами та дегельмінтизацію вашої худоби.
Обвалення та падіння
Належний стан будівельних об’єктів, як-от: парапети, поручні й пристосування до драбин або фіксації, також є важливим для уникнення нещасних випадків. Адже більшість нещасних випадків спричинюють обвали або падінням персоналу. Тому дотримуйтесь інструкції з безпеки на виробництві.
Перевірте, чи змогли ви достатньо вбезпечити роботу своїх працівників від згаданих загроз. Обов’язково підготуйте список заходів, правил поводження тощо для забезпечення безпечної роботи на виробництві. До того ж з цими положеннями повинен бути ознайомлений кожен працівник.