Заготівля сінажу рулонним прес-підбирачем KRONE

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

 

Заготівля високоякісного сінажу можлива не лише у траншеях та сінажних баштах, але і за допомогою сучасних прес-підбирачів. Такий досвід є як у європейських фермерів, так і в українських аграріїв.

Аби у цьому переконатися, ми відвідали фермерське господарство «Альфа» Золочівського району Харківської області та поспілкувалися з директором Віктором Івановичем Бєлінським – заслуженим працівником сільського господарства України. Саме для заготівлі сінажу три роки тому господарство придбало рулонний прес-підбирач Comprima CF 155XC виробництва німецької компанії KRONE, який дає змогу обмотувати рулони подрібненої та ущільненої сінажної маси герметичною плівкою.

– Наше господарство, – розповідає Віктор Іванович, – має два головних виробничих напрями – рослинництво та молочне скотарство. Господарюємо на площі приблизно 7000 га. Найбільше площ відведено під озиму пшеницю, кукурудзу на зерно, соняшник і кукурудзу на силос.

Також розвиваємо тваринництво. Маємо племінний завод із вирощування української чорнорябої молочної породи. Всього у нашому господарстві налічується близько 700 голів великої рогатої худоби, серед яких 300 дійних корів. У цьому сегменті ми досягли непоганих результатів. Зокрема, річний надій молока на корову вдалося довести до 8502 кг.

Відомо, що успішна робота тваринництва значною мірою залежить від селекції, утримання корів, технології доїння та стану кормової бази, тобто системи виробництва й зберігання кормів, – говорить Віктор Іванович. – Ми прагнемо, аби кормова база нашого господарства забезпечувала тварин повноцінними кормами протягом року, а самі корми були високоякісними та якомога дешевшими.

У кормовиробництві важливо, аби збирання врожаю відбувалося в оптимальні та стислі строки і забезпечувало збереження поживної цінності кормів. За таких умов ключова роль належить технічним засобам для заготівлі кормів.

У кормовому раціоні великої рогатої худоби важливе значення має сінаж – корм, одержаний із зібраних у фазі бутонізації і пров’ялених до вологості 45 – 55% трав, що зберігають в анаеробних умовах. Високої якості та збереженості сінажу досягають за умови дотримання технологічного регламенту в процесі його заготівлі.

– Однією з основних операцій під час сінажування, – продовжує директор господарства, – яка визначає якість корму, є завантаження сінажу на зберігання. Аби досягти найвищої якості корму, закладання, трамбування та консервація траншей має відбуватися протягом одного-двох днів. Якщо цей процес затягується, якість сінажу суттєво знижується.

Із власного досвіду відомо, що ідеально дотриматися встановлених термінів заготівлі сінажу досить складно. Тому ми намагалися знайти шляхи якомога якіснішої та швидкої консервації. Під час закордонних поїздок я спостерігав, що із країв полів лежали рулони сінажу вагою 700 – 800 кг, які були обмотані плівкою, і зберігалися, як говорять, просто неба. Виявилося, що найпростіше досягти високої якості сінажу можна за допомогою преса-підбирача із функцією обмотуванням тюків. Цю технологію ми взяли на озброєння, і вирішили застосувати у нашому господарстві.

На превеликий жаль, в Україні, окрім косарок та пасивних грабель-валкоутворювачів, сучасну високопродуктивну кормозаготівельну техніку не виготовляють. Поряд із цим багато провідних зарубіжних фірм пропонують широку гаму машин для механізації різних технологічних операцій під час заготівлі кормів. Як згодом з’ясувалося, німецька компанія KRONE, яка є одним із світових лідерів у виробництві техніки для збирання та заготівлі кормів із трав, виготовляє прес-підбирачі для підбирання, подрібнення та формування рулонів сінажу з обмотуванням їх захисною плівкою, і через дилерську мережу пропонує свою продукцію на ринку України.

Відвідуючи одну з агропромислових виставок у Києві, – веде далі розмову Віктор Іванович, – я дізнався, що прес-підбирачі з обмотуванням тюків сінажу плівкою реалізує ТОВ «Компанія Агро-Темп», з якою ми маємо давній і позитивний досвід співпраці. На той час у нашому господарстві вже працювали дві одиниці техніки для заготівлі кормів виробництва KRONE, придбані у цього дилера, – це причіпна косарка EasyCut 3210 CRi та прес-підбирач Round Pack 1250. Співпрацею із ТОВ «Компанія Агро-Темп» ми повністю задоволені, оперативність та якість технічного сервісу у них на найвищому рівні. Тож у цього постачальника ми придбали і рулонний прес-підбирач Comprima CF 155XC.

Машина надійна в експлуатації, проста й зручна в обслуговуванні, і що дуже важливо, працює без відмов. Для її агрегатування достатньо трактора типу МТЗ із потужністю двигуна до 100 к.с.

Сьогодні ми заготовляємо сінаж двома способами: з укладанням у сінажні траншеї та за технологією із використанням прес-підбирача. Суть останньої полягає у тому, що скошену й пров’ялену за традиційною технологією траву підбирає рулонний прес-підбирач Comprima CF 155XC. Отримані рулони повністю обмотують у кілька шарів тонкою (0,025 0,03 мм) еластичною плівкою. За такої технології сінаж перебуває в повітронепроникній оболонці, що забезпечує одержання кормової маси із великим вмістом обмінної енергії, протеїну, каротину й дає змогу заготовляти корми за несприятливих погодних умов. Така технологія набуває дедалі ширшого застосування у фермерських господарствах Західної Європи.

За той час, що прес-підбирач Comprima CF 155XC працює у нашому господарстві (а це три роки), ним заготовлено 1430 рулонів, або 1043 тонни сінажу. Крім того, він працював і на заготівлі сіна та соломи й продемонстрував такі результати: сіна було заготовлено 6107 тюків, або 2442 тонни, а соломи – 10993 тюки, або 2537 тонни.

Проведений нами порівняльний аналіз свідчить, що сінаж, який закладали на зберігання у траншеї, за основними показниками якості поступається тому, що підбирав прес-підбирач із подальшим обмотуванням рулонів плівкою. Зокрема, вміст сирого протеїну вищий у сінажу з рулонів (22,4% проти 20,4%). Вищим є і вміст перетравної органічної речовини сінажу у рулонах (72,5% проти 69,5%), а також обмінної енергії (9,5 МДж проти 8,7 МДж).

– Перевагами технології заготівлі кормів із використанням прес-підбирача з обмотуванням рулонів ми вбачаємо значне підвищення якості сінажу, зменшення втрат поживних речовин під час його заготівлі і зберігання, немає потреби у кормових сховищах, а також можливість зберігання сінажу декілька років, підсумував директор господарства.

2