Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль у рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі взяв участь у панельній дискусії на тему «Розмінування України: від сільського господарства до зеленої відбудови та створення стійкої України».
У своєму виступі Міністр наголосив, що через війну сільськогосподарські землі потребують найшвидшого повернення до обігу та розмінування. За його словами, ґрунти, які годують Україну і світ, після розмінування повертаються в обіг та засіваються. В Україні вже засіяли більш ніж 225 тис. га. Це ключовий етап для повернення українських земель до життя.
«Уже сьогодні ми зробили значний крок уперед. У 2024 році було розміновано 3,1 тис. кв. км, з них 286 тис. га – сільськогосподарські землі. Вдалося засіяти та зібрати врожай на 225 тис. га. Але наша мета – не просто повернути ці землі в обіг, а зробити їх гарантією безпечного продовольства. Для нас це не про гектари чи врожаї. Це про продовольчу безпеку України та світу. Один гектар землі дає до 1600 доларів продовольства або 6500 буханців хліба, які можуть прогодувати 18 людей на рік. Відновлення ґрунтів – це наш обов’язок перед світом, адже Україна годує понад 400 мільйонів людей», – підкреслив Віталій Коваль.
Міністр нагадав: український народ пережив трагедію Голодомору, який забрав життя 10 мільйонів українців. Саме тому українці знають, наскільки критичною є продовольча безпека. Український аграрій, наголосив Віталій Коваль, не може не сіяти – це в його ДНК.
Також Міністр розповів, що Інститут охорони ґрунтів працює над тим, щоб очищені землі не лише приносили врожай, а й відповідали найвищим екологічним стандартам. Для досягнення цієї мети залучаються сучасні технології, міжнародні партнери, відбувається координація зусиль на всіх рівнях. «Нам важливо не просто розмінувати землю, а зробити її знову джерелом якісного життя, продовольчої безпеки та сталого розвитку», – зауважив Віталій Коваль.
Під час панельної дискусії він підкреслив, що важливим пріоритетом для України є розвиток біоекономіки в цілому. Україна має величезний потенціал у створенні відновлюваних біоресурсів, які можуть стати основою для екологічно чистої енергетики, будівельних матеріалів і біопалива. Саме тому Мінагрополітики прагне зробити біоекономіку одним із драйверів стійкого розвитку України.
Говорячи про продовольчу безпеку, Віталій Коваль також нагадав присутнім, що днями у рамках «Зеленого тижня» в Берліні підписав важливий Меморандум із британськими та литовськими колегами щодо запуску системи Grain Verification Scheme (GVS). Ця унікальна ініціатива покликана запобігти незаконному вивезенню українського зерна з тимчасово окупованих територій, забезпечуючи прозорість і надійність агроекспорту.