Утворено Громадську Коаліцію за скасування мораторію на землю, яка вимагає запровадити ринок с/г земель з 1 січня 2019

0

«Скасувати мораторій на купівлю-продаж сільгоспземель земель з 1 січня 2019» – головна вимога учасників Громадської Коаліції за скасування мораторію щодо купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення. Коаліція уперше в Україні об’єднала прихильників скасування мораторію, які представляють різні сфери громадської та професійної діяльності, – сільгоспвиробників, правозахисників, економістів, банкірів, політиків, журналістів. Меморандум про створення Коаліції підписано 21 червня 2018.

 

Меморандум уже підписали 20 організацій та низка народних депутатів. Серед них – Центр економічної стратегії, Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), Асоціація «Укрсадпром», Насіннєва асоціація України, Незалежна асоціація банків, Стратегічна група радників з підтримки реформ (SAGSUR), Українська гельсінська спілка з прав людини (асоціація 23 правозахисних організацій), Нова Країна, CASE Україна, Dragon Capital, Земельний Форсайт, VoxUkraine, Київська Школа Економіки (KSE), Easy Business, ГО State Watch, ВО «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України», Спілка українських підприємств (СУП), Українське товариство економічних свобод, Центр ефективного законодавства.

У Меморандумі сформульовано 14 головних негативних наслідків 17-річної дії мораторію, від «дискримінації 7 мільйонів власників земель сільгосппризначення», серед яких більшість, 65%, пенсіонери, та «зниження їх доходів на 13-18 тис грн. на рік», «порушення Конституції та створення правової колізії», «спрямування аграрної галузі в сировинне русло», «зниження конкурентоспроможності та прибутків фермерських господарств», «тіньове використання державних земель» та «тіньовий ринок с/г земель» – до втрати чорноземів.

 

Учасники Коаліції наголошують при цьому, що «спираються на результати економічного, юридичного аналізу, на досвід інших країн», а також враховують рішення Європейського суду з прав людини від 22 травня 2018, який визнає мораторій порушенням прав людини.

 

Меморандум містить також 8 ключових принципів, на яких, на переконання учасників Коаліції, з 1 січня 2019 має бути відкрито ринок сільгоспземель.

 

Серед них, зокрема, – «на першому етапі право придбання сільгоспземель повинні мати виключно українські громадяни та українські юридичні особи»; створення умов «для забезпечення рівного доступу до банківського кредитування для малих та середніх виробників» через «створення агенції з надання кредитних гарантій та сприятливих умов для залучення зовнішніх гарантій», упродовж перших років формування ринку – «обмеження щодо максимальної кількості земель у власності однієї фізичної або юридичної особи із врахуванням можливих зв’язків власності та контролю» та «встановлення мінімальної ціни продажу»; «продаж державних та комунальних земель через прозорі конкурентні процедури», «гарантування прав орендарів у разі переходу земельних ділянок до нового власника». При цьому «особливі умови мають створюватися для банків для використання землі у якості застави».

 

Меморандум також закликає представників влади публічно визначитися щодо мораторію. Зокрема, «Президента України – висловити чітку публічну позицію щодо ставлення до впливу мораторію на добробут громадян та економіку країни; Прем’єр-міністра – внести на розгляд парламенту проект закону про обіг земель; Уповноваженого Верховної Ради із захисту прав людини та народних депутатів – зробити подання до Конституційного суду щодо визнання мораторію таким, що порушує конституційні права громадян; (…) Народних депутатів України – (…) ухвалити закон про обіг земель до початку виборчої кампанії».

 

Безперечним досягненням цього Меморандуму є те, що про готовність спільно діяти заявили прихильники ринку с/г земель як із ліберальними, так і більш консервативними поглядами, зосередившись на головному (мораторій має бути скасовано) і не акцентуючи увагу на розбіжностях.

 

Меморандум відкритий до підписання іншими організаціями та народними депутатами.

 

Приєднатися до меморандуму можна за адресою:

https://docs.google.com/forms/d/1pZpHQdb6x4-DEjJrLVk4aBmTBCP1Q7VUSTszTTYzYwQ/edit?ts=5b2bbfc0

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here