У березні впали світові ціни на продовольство

0

Через скорочення попиту, пов’язаного з наслідками пандемії COVID-19, і падіння світових цін на нафту  світові ціни на продовольство в березні різко знизилися.

Про це повідомляють у Продовольчій та сільськогосподарській організації ООН (ФАО).

Середнє значення індексу продовольчих цін, яким відслідковуються щомісячні зміни міжнародних цін на основні види продовольства в березні становило 172,2 пункту, що на 4,3 пункту нижче, ніж у лютому.

«Падіння цін обумовлене головним чином факторами щодо попиту, а не пропозиції, а на фактори попиту впливають перспективи в економіці, що все більше погіршуються», – пояснив старший економіст ФАО Абдолреза Аббассіан.

Найбільше падіння спостерігається в індексі цін на цукор, який знизився на 19,1% порівняно з лютим. Основними причинами стали зниження попиту на споживання продовольства поза домом, що пов’язано із заходами самоізоляції, які вводяться багатьма країнами, а також зменшення попиту з боку виробників етилового спирту – у зв’язку з різким падінням цін на сиру нафту.

Індекс цін ФАО на рослинні олії за місяць знизився на 12% через падіння цін на пальмову олію, що пов’язане з різким скороченням цін на сирі мінеральні олії і зростанням невизначеності щодо наслідків пандемії для ринків рослинних олій у світі. За такою ж тенденцією пішли ціни на соєву та ріпакову олію.

«За останній місяць ціни на нафту впали більше ніж удвічі, і це має серйозний понижуючий вплив на біопаливо, яке є важливим джерелом попиту на ринках цукру й рослинних олій», – зазначив аналітик ФАО Пітер Тенес.

На 3% знизився індекс цін ФАО на молочну продукцію, що пов’язують зі зменшенням котирувань і глобального попиту на імпорт знежиреного та незбираного сухого молока – через порушення в ланцюжках поставки молочної продукції внаслідок обмежувальних заходів, спрямованих на стримування поширення COVID-19 .

Індекс цін ФАО на зернові в березні зменшився на 1,9% в порівнянні з лютим і практично повернувся на свій рівень березня 2019 року. Знизилися міжнародні ціни на пшеницю, оскільки ефект від великих глобальних поставок і сприятливих видів на урожай переважив ефект від зростання імпортного попиту з боку Північної Африки та деяких невеликих обмежень на експорт, введених Російською Федерацією. Через значну пропозицію й сильне послаблення попиту зі сторони сектора біопалива ціни на кукурудзу теж пішли вниз. А от ціни на рис навпаки ростуть третій місяць поспіль – через створення запасів у зв’язку з побоюваннями можливого введення В’єтнамом заборони на експорт, хоча керівництво країни досі спростовує такі повідомлення.

У зв’язку зі зниженням міжнародних котирувань на баранину і яловичину, для яких є значні пропоновані на експорт обсяги при деякому скороченні торгівельних можливостей через обмеження в логістиці, індекс цін ФАО на м’ясо впав на 0,6%. При цьому зросли котирування на свинину через сплеск світового попиту, а також труднощі в роботі переробних потужностей через обмеження переміщення працівників підприємств.

Генеральний директор ФАО Цюй Дуньюй на саміті «Групи двадцяти» минулого тижня закликав національних лідерів «зробити все, щоб продовольча торгівля продовжувала відігравати свою важливу роль у сприянні глобальної продовольчої безпеки та поліпшення харчування», і уникати заходів, які стримують торгівельні потоки, що забезпечують системи продовольчого постачання.