Три фактори, які вдарять по українському агросектору

0

Коронавірус, торгівельна війна між Саудівською Аравією й глобальна криза можуть мати суттєвий вплив на українське сільське господарство.

Про це в розмові з ТСН.ua розповів президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса. як саме вдарить по аграріях ситуація на глобальному ринку.

Фахівець зазначив, що для українського сільського господарства є одразу кілька непередбачуваних аспектів, які матимуть суттєвий вплив. Одним з основних він назвав коронавірус.

“У першу чергу – це всесвітня мобілізація заходів щодо коронавірусу, розповсюдження коронавірусу. Якщо все це розпочиналося з Китаю, пішло в Азію і зараз бачимо, що вся Європа розбирається з цією проблематикою.  Друге питання – це війна торгівельна між Саудівською Аравією і Росією, яка по суті знизила ціни на нафту. Ну і глобальна криза, яка розповсюджується на весь світ і в тому числі на Україну і вплине на українське с/г”, – розповів Ліссітса.

Він зазначив, що українські аграрії протягом минулого року експортували продукції до Китаю на 1,3 млрд доларів. Переважно це була кукурудза, олія соняшникова і соєва: “Азійський ринок є найбільшим для українського с/г, потім іде – європейський, і тепер ці два ринки потерпають від цих трьох глобальних факторів”.

Згідно з його слів, зараз спостерігається падіння цін на рослиницьку олію. Така ситуація може знизити надходження не лише для компаній, які працюють в агросекторі, але й для держави.

“Останні три тижні показали, що вплив може бути таким суттєвим. Маркер – акції українських публічних компаній, які на світових біржах впали більше ніж на пів мільярда доларів. Знизилася капіталізація на українські аграрні компанії, які розміщені на західних біржах, –сказав президент УКАБ. – Цей показник у 22 млрд доларів, який бив по експорту минулого року, перевершити буде дуже важко. Тому зараз є дуже багато ризиків, і важко передбачити, як будуть розвиватись події наступними тижнями, місяцями. Але те що вплив буде – це вже є факт”.

Ліссітса не виключає здорожчання продуктів харчування, але сподівається, що паніки не буде. Він додав, якщо не буде достатньо надходжень від експорту, то гривня послабиться, і це вплине на те, що всі продукти прив’язані до долара будуть дорожчати.

“А в с/г суттєва складова прив’язана до долара, бо ми дуже багато імпортуємо. Плюс у нас є сезонні чинники, у нас завжди певні категорії продуктів піднімались в ціні, починаючи з квітня місяця, особливо перед Великоднем. Тому не виключаю, що негативний вплив буде і для споживачів”, – прокоментував пан Алекс.