Trimble: від військових технологій у точне землеробство

0

Американська компанія Trimble, відома як Trimble Navigation, Ltd. заснована в 1978 році. Свою діяльність вона починала з систем позиціювання, в тому числі для використання у військовій сфері. Нині ж у всьому світі компанію знають як піонера з систем навігації для точного землеробства.

 

Саме Trimble належить одне з видатних світових досягнень щодо точного позиціювання, як-от: відкриття технології RTK у 1992 році. До того часу такого поняття взагалі не існувало. Нині системою RTK користуються аграрії в багатьох країнах світу і це дає змогу досягти найвищої точності позиціювання під час виконання польових робіт – близько 2,5 см. Компанія Trimble має багато напрямів роботи, крім точного землеробства, зокрема: геодезія, автоматизація і програми для створення процесів із будівництва споруд, доріг, розробки для військового сектору тощо. Утім, найцікавішим та найбільш пріоритетним для компанії є сільськогосподарський напрям.

 

Trimble – синонім точного землеробства

На ринку України перші продукти Trimble з’явилися на початку 2000-х. Зокрема, першу систему автоматичного водіння Trimble в Україні встановили ще в 2003–2004 рр. яка й донині є візитівкою компанії в нашій країні. Тож навряд чи знайдуться серед українських аграріїв ті, які б не чули про продукти Trimble, якщо досі не працюють із ними. За словами Вячеслава Третяка, регіонального менеджера компанії Trimble у Східній Європі та СНД, вибір системи точного водіння є першим кроком аграрія у точне землеробство.

Відповідно до тенденцій ринок технологій точного землеробства перефокусовується з самохідних машин до знарядь. За кілька років автоводіння може стати стандартною комплектацією самохідної техніки а інтелектуальне управління робочими процесами причіпних знарядь буде вдосконалюватись та автоматизуватись.

 

Стандартизація протоколів

Улітку 2017 року компанія Trimble здійснила стратегічне придбання: купила компанію Müller-Elektronik. Остання розробляє електроніку для більшості європейських виробників сільськогосподарської техніки, як-от: Horsch, AMAZONE, CLAAS тощо. «Купівля Müller-Elektronik є важливим кроком щодо забезпечення сумісності між навігаційними дисплеями (контролерами), самохідною технікою та причіпними пристроями. Адже відтепер ми зможемо об′єднати свої напрацювання зі знаннями компанії-партнера», – запевнив пан Вячеслав. Йдеться про стандартизацію протоколів управління. Одним із найвідоміших є протокол ISOBUS, який з’явився на початку 90-х р., в 2002 його визнали стандартом для обміну даними між причіпними знаряддями і самохідними машинами. Із 2006 р. ISOBUS почали широко застосовувати в західній Європі, а потім і в усьому світі.

Müller-Elektronik – одна з компаній, яка приймала безпосередню участь у створенні стандарту і тепер доступ до її розробок матимуть не лише європейські, а й українські аграрії. «Наша мета – щоб клієнт, який використовує обладнання та програмне забезпечення Trimble, не мав проблем зі збором інформації, з аналізом, виявленням впливу чинників, прийняття рішень зі створення, приміром карт внесення добрив незалежно від робочого знаряддя», – впевнений топ-менеджер компанії. Якраз уніфікований протокол ISOBUS має стати зв’язувальною ланкою сумісності між дисплеями та причіпними пристроями. Прикладом уніфікованого обладнання є новий дисплей Trimble® GFX-750™, що працює в комплекті з навігаційним контролером NAV-900, який уперше представили в Києві на виставці «АгроКомплекс» восени, а потому на виставці Agritechnica 2017 у Ганновері. Використовуючи протокол ISOBUS, GFX -750™ дозволяє контролювати сумісні агрегати та транспортні засоби незалежно від виробника використовуючи лише один термінал. А підтримка контролером NAV-900 декількох системам глобального позиціювання дає доступ до більшої кількості сигналів та супутникових систем, що впливає на надійність роботи. Відповідно, буде менше клопоту зі зниканням сигналу та його послабленням на краях поля, під лісосмугами та при роботі на складному рельєфі.

 

Жодних проблем зі зв′язком

Супутникові сервіси корекції, як-от Trimble RTX™, вирішують багато проблем, які виникають під час використання локальної базової станції чи мереж RTK. Наприклад, відсутність покриття стільникового зв′язку на полях України, перерви в електропостачанні місць встановлення базових станцій, інтернет провайдерів тощо. Це сповільнює роботу та спричиняє вимушене простоювання техніки. Сигнали супутникової корекції від Trimble, зокрема RangePoint RTX та CenterPoint RTX, допомагають клієнтам працювати з потрібною точністю та практично унеможливлюють проблеми втрати зв’язку на полях. RangePoint RTX забезпечує точність 15 см між проходами техніки, цього цілком достатньо для точного внесення добрив, обприскування та підготовки ґрунту. Для операцій, де потрібна вища точність, застосовують сигнал CenterPoint RTX із абсолютною точністю до 4 см. Ще декілька рокі тому отримання такого рівня точності було неможливим без використання базової станції RTK. Найвища точність, в першу чергу, означає найбільшу економію, – впевнений Вячеслав Третяк.

 

Центр компетенції Vantage

Знання та напрацювання Trimble доносить до аграріїв через дилерів, які проходять багатоступеневе навчання. Запити від клієнтів своєю чергою повертаються у компанію. Таким чином, замикається коло постійних взаємних навчань між Trimble, дилерами-продавцями та аграріями. Компанія запустила дилерську платформу – центр компетенції Vantage, за допомогою якої дилер доноситиме потрібну інформацію до аграрія і допомагатиме йому обрати правильну технологію, робитиме експертизу даних та пропонуватиме готове рішення. В Україні центр компетенції Vantage, до якого увійдуть кращі дилери, з’явиться впродовж 2018 року.

 

Доступ до технологій

Порівнюючи розвиток точного землеробства в Україні з досвідом США та Європи, Вячеслав Третяк розповів, що можливість вивчати технології за кордоном дозволяє отримати потрібний досвід та втілювати їх у себе в господарствах. Як відомо, рішення простіше приймати середньому чи невеликому господарству, де фермер або керівник може вирішувати все сам. Що більше господарство та структура, до якої воно належить, то більше потрібно буде проходити рівнів планування та погодження. Ще одним чинником є притаманна аграріям консервативність щодо запровадження змін. «Ми переконуємо клієнтів реальними діями. Фермери, які спробувала нашу найпростішу систему паралельного водіння EZ-Guide 250, здобували довіру до компанії Trimble, і після цього переходили на більш складні рішення», – запевнив пан Вячеслав.

 

Практичний досвід

4

Валерій Даценко, керівник відділу точного землеробства, агрохолдинг «Кернел»:

– Наша компанія має багатий досвід із впровадження систем точного землеробства. У технології холдингу сьогодні задіяні всі відомі бренди навігації із систем управління, які наразі предствлені на ринку. Оскільки ми комплексно та відповідально підходимо до процесу сільськогосподарського виробництва, то інструменти точного землеробства є частиною нашої сучасної культури землеробства.

Системи точного землеробства ми реалізовували у кілька етапів. Першим із них було впровадження системи паралельного водіння, що позбавило впливу людського фактору на огріхи, недосіви тощо. Наступним етапом було застосування напрацювань і досвіду компанії «Дружба-нова», яка мала власну лабораторію, та досягнень картографії й аналізу ґрунту. Надалі ми впровадили системи автопілотування на всій посівній техніці, а також підключили сигнал RTK, який унеможливлює перекриття, наїзди тощо. Також ми маємо мережу власних базових станцій, інтегрованих під будь-яку техніку компанії. Контроль за використанням палива, контрольоване пересування техніки, відслідковування робочого часу, інтегроване внесення добрив, автоматичне відключення секцій сівалки та обприскувача є також обов’язковими елементами системи точного землеробства нашої компанії.

 

Опубліковано у №12 (113)/ 2017

 

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)

 

                             Завантажити у форматі PDF