Техніка для приготування й роздавання кормів

0
Михайло Гузь, асистент, НУБіП, Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

В Україні поступово відроджують тваринницькі ферми, створюють нові тваринницькі комплекси; у господарствах збільшується поголів’я худоби; на сучасний рівень виходять державні племінні підприємства. Проте, і нерозв’язаних проблем залишається чимало.

Практика свідчить про те, що через порушення режиму годівлі та поїння продуктивність дійних корів знижується приблизно на 15%, а неякісно приготовані корми спричинюють захворювання тварин і зниження приростів на 10–15%.

Вибір раціональних та удосконалення наявних технологічних і технічних рішень щодо утримання й годівлі сільськогосподарських тварин забезпечать ефективне використання матеріальних, трудових, енергетичних і кормових ресурсів, збільшення обсягу виробництва та поліпшення якості продукції, отже, підвищення рентабельності галузі тваринництва. Одним з найбільш перспективних і прогресивних шляхів підвищення продуктивності тварин, як відомо, є застосування багатокомпонентних кормових раціонів. Найбільшої ефективності кормових ресурсів можна домогтися, застосовуючи їх у переробленому та змішаному вигляді у складі збалансованих сумішок. Переробка кормів коштує у 3–4 рази менше за вартість додатково одержуваної продукції.

Кормові суміші з різних компонентів готують за допомогою кормоприготувальних агрегатів. Наразі в Україні, як і загалом у світовій практиці, дедалі більшого поширення набувають комбіновані транспортно-технологічні агрегати для приготування кормів, які поєднують операції подрібнення і змішування, доправляння і дозованого роздавання кормів. Ці агрегати вирізняються мобільністю, простотою конструкції та економічністю, тому викликають значну зацікавленість у спеціалістів господарств із розвиненим тваринництвом різної форми власності.

За кордоном такі повнораціонні змішувачі називають TMR-mixer. Технологія підготовки кормів у таких агрегатах передбачає мінімальну обробку вихідних компонентів (подрібнення та змішування) і забезпечує високу якість кормових сумішок.

Кормороздавачі-змішувачі Kuhn

2

Французька фірма Kuhn пропонує широкий спектр техніки для тваринництва, зокрема й змішувачі-кормороздавачі з одним чи двома вертикальними шнеками Euromix I серій 70 і 80.

Машини Euromix I серії 70 з одним шнеком мають об’єм бункера від 8 до 12 м3, з двома шнеками – від 16 до 27 м3. Бункер агрегатів серії 80 з одним шнеком має місткість 9–15, м3, із двома – від 18 до 27 м3.

У змішувачі Euromix I 70-ї серії у стандартній комплектації вивантажувальне вікно обладнане заслінкою із захисним чохлом, це запобігає втратам корму і зберігає його чистоту. Передбачено також можливість роздавання корму на два боки.

Машини 80-ї серії дають змогу роздавати корм у дуже вузьких приміщеннях – завширшки 2,44 м. Для рівномірного роздавання волокнистих кормів передбачено конвеєрну стрічку, виготовлену з полімерних матеріалів. На кожному її кінці встановлено гідравлічний мотор, який забезпечує постійний натяг стрічки незалежно від напрямку руху. Швидкість подачі корму легко визначити за величиною відкриття вивантажувального вікна, положення якого відображається на панелі приладів.

Компанія Kuhn розробила систему зважування, яку застосовують на більшості машин для приготування корму. Вона забезпечує найвищу точність під час роботи з грубими кормами та всіма інгредієнтами, що їх додають у малій кількості, зокрема азотні добавки, меляса тощо. Для точного зважування слугують вертикальні шнеки, оснащені трьома датчиками, що розміщені у формі трикутника для оптимального розподілу навантаження.

Важливим елементом змішувачів-кормороздавачів є шнек. Обладнаний ножами з асиметричними зубами для забезпечення самоочищення, шнек з великою швидкістю виконує різання корму. Для подрібнення волокнистих кормів кут різання може змінюватися. Товщина витка шнека становить 15 мм, забезпечуючи його максимальну зносостійкість.

Інтенсивність подрібнення корму можна змінювати регулюванням положення протирізальних пластин вручну або за допомогою гідравліки.

Змішувачі-кормороздавачі Kuhn стандартно приводяться в дію від гідросистеми трактора. Залежно від моделі трактор має одну чи дві пари гідравлічних виводів подвійної дії.

Кормороздавачі-змішувачі Strautmann

3

Німецька фірма Strautmann постачає два види кормороздавачів-змішувачів: Verti-Mix з одним вертикальним змішувальним шнеком і Verti-Mix Double – із двома. Особливість їхньої будови полягає у розробленій фірмою конструкції змішувального шнека Vario із серповидними ножами, положення яких можна регулювати.

Завдяки додатковому протягуванню в нижній частині шнека корм роздається швидко й рівномірно. Крім транспортера для вивантаження корму, кормороздавачі можуть оснащувати однією чи двома дозувальними заслінками (без транспортера). В агрегатах Verti-Mix Double для дуже швидкого переміщення корму можна замінити серійну вісь на підресорену здвоєну.

У кормороздавачів-змішувачів Verti-Mix змішувальний бункер і шнек розміщені оптимально для спільної роботи – швидкого, точного і з мінімальними енерговитратами приготування кормової суміші. Кругла форма бункера сприяє швидкому перемішуванню і підвищує його зносостійкість.

Центром кожного агрегата є змішувальний шнек. На бажання замовника на бункері можуть встановлювати пристрій для дозування мінеральних кормових добавок. Нові моделі Verti-Mix можуть оснащувати новим, підсиленим Vario шнеком із удвічі тривалішим терміном експлуатації, що дуже важливо за інтенсивного використання кормозмішувача. Бункер виготовлений із нержавіючої сталі, що також у кілька разів збільшує термін його експлуатації.

Дослідження і тестування, проведені  на заводі у Німеччині, показали, що основною причиною зношення металу бункера є окислення з наступним механічним стиранням через постійний контакт металу з кислим середовищем корму. Для усунення цієї причини стінки бункера покрили нержавіючою сталлю, аби мінімізувати окислення і зношення металу. Такі машини працюють у господарствах уже близько року, і зношення металу виявлено не було.

Компанія Strautmann розробила змішувальні шнеки Vario з регульованими ножами, завдяки чому енерговитрати зменшуються на 25%. Опора шнеків змішувача складається з міцного корпуса з кованим валом привода і великими конічними роликовими підшипниками, які автоматично перебирають на себе осьові зусилля шнека. Привід шнека здійснюється через міцну клинопасову передачу із планетарним редуктором, що забезпечує оптимальну надійність навіть у складних експлуатаційних умовах.

У разі збільшення поголів’я тварин у господарстві передбачена можливість збільшити об’єм бункера кормозмішувача шляхом нарощування його бортів, адже конструкція машини і параметри шнека заздалегідь розраховані на максимальний об’єм бункера.

На всіх типах вертикальних змішувачів-кормороздавачів додатково можна встановити пристрої для видування соломи. Вертикальна система змішування розділяє тюки соломи і подрібнює їх. Гідравлічний мотор приводить у дію ротор повітропотоку, який також подрібнює, а потім видуває солому в приміщення, отже, кормороздавачі можна використовувати для розкидання соломи на підстилку. Поворот башти і кінцеве регулювання положення козирка сопла здійснюють вручну, хоча можливе й електричне регулювання.

Кормороздавачі-змішувачі Trioliet

4

Компанія Trioliet (Нідерланди) виготовляє широкий модельний ряд змішувачів-кормороздавачів Solomix із одним, двома і трьома вертикальними шнеками з об’ємом бункера, відповідно, 5–14 м3, 10–32 м3 і 30–46 м3. Модель Solomix Р дає змогу не лише готувати і роздавати корм, а й подрібнювати і розкидати солому.

Кожен шнек на машині має конічну форму. Привід шнеків здійснюється від вала відбору потужності (ВВП) трактора через систему механічних передач. Шнеки опираються на міцні радіально-упорні роликові підшипники, якими утримуються від радіального та осьового зміщення. Система змащування підшипників сприяє низьким експлуатаційним витратам і мінімальному спрацюванню.

Корм подрібнюється протирізальними пластинами. Змінюючи їхнє положення, забезпечують високу якість і потрібну консистенцію корму. Регулювати пластини можна вручну або за допомогою гідросистеми.

Під час роздавання корм вивантажується по ходу агрегата ліворуч, праворуч та одночасно на обидва боки. Доцільно вибирати електричну схему регулювання швидкості руху вивантажувального транспортера, щоби швидкість роздавання корму автоматично узгоджувалась зі швидкістю руху кормороздавача. На машинах Solomix стрічковий вивантажувальний транспортер можна подовжити до 40 см із кожного боку, завдяки цьому корм під час роздавання не просипатиметься, а точно подаватиметься у годівниці.

Пристрій Trioliet Straw Bedder (розкидач соломи) встановлюють на чотирьох моделях змішувачів-кормороздавачів з одним або двома шнеками. Розкидач соломи з механічним приводом у передній частині рівномірно розподіляє солому приміщенням на ширину до 18 м. Моделі Solomix Р для розкидання соломи у стандартній комплектації обладнані електроприводом керування всіма функціями. По периметру бункера згори встановлено захисне кільце, що в разі подрібнення соломи з тюків великого розміру запобігає її розсипанню.

Усі моделі змішувачів-кормороздавачів Solomix обладнані системою автоматичного зважування. На бажання замовника на агрегатах можуть встановлювати також програмні вагові пристрої із системою передачі даних, які дають змогу вводити і зчитувати до 150 різноманітних рецептів кормів із 30 компонентів.

Змішувачі-кормороздавачі Siloking

5

Компанія Siloking (Німеччина) пропонує широкий типорозмірний ряд змішувачів-кормороздавачів з різним об’ємом бункерів. Для невеликих господарств із поголів’ям від 10 до 35 тварин компанія пропонує агрегати моделі Smart. Змішувачі-кормороздавачі моделі Kompakt за один прийом готують корм для 30–90 тварин. Машини типу Premium рекомендовані для ферм, що утримують від 40 до 120 голів, а машини моделі Duo за один прийом зможуть приготувати корм для 50–250 тварин. У даний час пропонуються 11 модельних рядів причіпних та стаціонарних машин з об’ємом бункерів від 3 до 80 м3, та понад 200 додаткових опцій і конструктивних змін, які дають змогу підібрати оптимальну машину для будь-якої ферми.

Усі змішувачі-кормороздавачі обладнані великим турбошнеком Siloking, який обертається з невеликою швидкістю, зберігаючи таким чином структуру корму. За допомогою пологого скребка шнек піднімає з дна дрібні частинки і змішує їх з основним кормом, тому додавати компоненти до корму можна у будь-якій послідовності.

Для машин Siloking розроблено спеціальний планетарний редуктор із косою насічкою за діагоналлю шестерні. Така конструкція дає змогу витримувати навантаження на 50% більше звичних, та гарантує тривалий строк служби і високу продуктивність за роботи на повну потужність. У випадку зупинки трактора з повним міксером можна запускат машину, не розвантажуючи бункера.

Міцна і стійка проти деформацій порожниста несуча рама має інтегровану, спеціально розроблену систему зважування. Датчики зважування, розташовані на спеціальних траверсах, гарантують точне визначення ваги корму, навіть коли агрегат переміщується нерівною поверхнею. Це важливо для ідеальної годівлі тварин.

Бункер кормозмішувача має, надійну пластину днища і ребристі стінки, що забезпечує узгоджену роботу турбошнека і бункера Завдяки цьому компоненти корму оптимально змішуються, зберігаючи його структуру, скорочується час приготування суміші. Спеціальне кільце, приварене по всьому периметру бункера, надає конструкції жорсткості проти скручування

Варіанти роздавання корму можна вибирати залежно від виробничих умов. Для вивантаження корму Siloking пропонує поперечні стрічкові транспортери. З обох боків розміщені мотори приводу з кулачковими муфтами, які тримають транспортер в оптимально натягнутому стані, забезпечуючи тривалий термін його експлуатації.

На всі причіпні машини, які пропонуються в Україні, серійно встановлюються ширококутовий карданний вал, широкі колеса, захисне кільце, якен запорбігає втратам корму, а на всі моделі з бункером понад 10 м3  – коробка передач обертів шнека. Розміщення вивантажувальних заслінок конвеєрів визначається покупцем.

Останньою новинкою компанії Siloking є самохідний змішувач-кормороздавач моделі SelfLine Smart 5, рекомендований для невеликих спеціалізованих тваринницьких господарств. Цю новинку компанія презентувала під час Міжнародної виставки Agritechnica–2013, а в продажу машини з’являться уже навесні цього року.

 

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here