Свято миронівських хлібодарів

0

Олена Нінуа, Agroexpert (Україна)

Споглядаючи на різноманіття сортів на демомайданчиках Миронівського інституту пшениці, розумієш, що вітчизняна селекція не така вже й далека від амбітної мети  нагодувати людство.

День поля для його співробітників це привід для гордості, а пишатися є чим – було представлено70 000 демонстраційних ділянок пшениці, ячменю, тритикале, жита, вівса. За 105 років діяльності Миронівської станції та інституту створено 312 сортів 19 сільськогосподарських культур, серед яких знані на весь світ сорти озимої пшениці – Українка 0246 і Миронівська 808. Установа щороку укладає понад 100 ліцензійних угод на використання сортів миронівської селекції, а посівні площі під ними становлять понад 1,4 млн га. Однак інститут не зупиняється на досягнутому, запрошуючи до співпраці нових партнерів, у тому числі через щорічні Дні поля, що проводять на його базі. Такі заходи покликані  будувати міцні зв’язки між вітчизняною наукою і бізнесом, що в майбутньому завжди переростає у взаємовигідні відносини.

«Головне для нас – це збільшення посівних площ під миронівськими сортами, – коментує Олександр Демидов, директор інституту, член-кореспондент НААН, заслужений працівник сільського господарства України. – Сьогодні ми реалізовуємо 200–250 т насіння з ділянок розмноження. Нині фахівці нашої станції розглядають питання виведення вже не сортів, а гібридів ячменю та пшениці.  Станом на 2017 р. 83 із наших сортів внесено до державного реєстру, 39 перебувають на стадії випробування. Ми вбачаємо наше майбутнє за науковим супроводом нашого посівного матеріалу, тому відкрили лабораторію із агротехнології».

Щодо технологій інститут успішно співпрацює з багатьма транснаціональними компаніями зокрема з компанією «Байер».

Під час огляду дослідних ділянок серед аграріїв часто можна було почути «Саме такий сорт нам потрібен», «Треба буде цей спробувати». Ці слова дають надію на зміцнення позицій миронівських сортів на вітчизняному ринку. Однак були часи, коли про славетну селекцію говорили далеко за межами України, і цінний генетичний матеріал ставав основою для сортовиробництва у країнах Європи та Північної Америки. Потім настав період «затишшя», втім, уже з 2015 р. низка миронівських сортів проходить випробування на теренах Угорщини та Молдови.

«Сільське господарство є ключовою галуззю нашої співпраці з Україною, – зазначає радник посольства Угорщини в Україні із зовнішніх питань Андраш Кадар. – Ми хочемо, аби про селекцію цих пшениць дізналися в усьому Євросоюзі»

Серед сортів озимої пшениці, котрі проходять дослідження за кордоном, слід відзначити Оберіг Миронівський, що демонструє високу продуктивність у кліматичних умовах Угорщини, вирізняється високою пластичністю, сталими врожаями, невибагливістю до попередників. В Україні він займає понад 104 тис. га посівних площ. Горлиця Миронівська демонструє найвищі показники продуктивності в Угорщині, має високу посухо- та зимостійкість, стійкість до вилягання, осипання та толерантність до цілої низки хвороб. В Україні популярними лишаються Миронівська 65, що довгий час була сортовим стандартом та займає понад 157 тис. га площ, Мирлєна, Господиня Миронівська, Грація Миронівська й ін.