Маркус Ромбах, д-р, заст. керівника групи відділення з тваринництва Сільськогосподарського дорадницького центру AGRIDEA в м. Ліндау (Швейцарія) Фото: AGRIDEA
Для того, щоб у теляти правильно сформувалася система передшлунків, для його годівлі слід використовувати корм із хорошою структурою. Якщо ж він ще й легкоперетравний та смачний, телята розвиватимуться краще і будуть здоровими. Це може забезпечити повнозмішаний раціон для телят.
Сухий повнозмішаний раціон (ТМR) для телят – це можливість привчити молодняк до споживання твердої їжі. Таку суміш можна згодовувати з першого тижня життя тварини. Окремі компоненти цього спеціального змішаного раціону стимулюють розвиток системи передшлунків малят.
У сухому ТМR для телят йдеться про повнозмішаний раціон, у складі якого є сіно або солома, меляса, а також концкорм та мінеральний корм. Такий склад робить суміш смачною і спонукає тварин раніше спробувати твердий корм. Правильне співвідношення в суміші унеможливлює сортування телятами корму й забезпечує їх оптимальною кількістю поживних речовин. Завдяки використанню виключно сухих компонентів можна уникнути небажаного бродіння корму, знизити ризик виникнення проносів, а сама суміш дуже добре зберігатиметься. ТМR для телят придатний для худоби до шестимісячного віку. Вже з чотирьох місяців на свій розсуд давайте тваринам додатково сіно і, звісно, достатню кількість чистої води.
Просто зробити самому
Попри багато переваг, сухий ТМR для телят усе ще не набув широкого застосування в господарствах. Причиною цього часто називають високі ціни на готові сухі ТМR для телят. Власне, дотримуючись чотирьох маленьких кроків ви зможете власноруч приготувати такі суміші, які до того ж відповідатимуть умовам господарства і будуть оптимально придатними для ваших тварин. До речі, обійдеться це не надто й дорого.
Крок 1
У очищений від решток інших кормів кормозмішувач додайте спочатку компоненти грубого корму (сіно або солому – при цьому перевагу надають раціонам із вмістом соломи) та змішуйте так довго, доки часточки корму не стануть 2,5 см завдовжки. Звертайте увагу на те, щоб компоненти грубого корму не містили велику кількість пилу, а також не були запліснявілими або забрудненими. Намагайтеся ще під час скошування отримувати дрібно нарізані компоненти із сирою клітковиною. Для приготування ТМR для телят можна також використовувати придбану, чисту солому. Загальне правило: використовуйте сировину лише найвищої якості!
Крок 2
До подрібнених компонентів грубого корму повільно додайте мелясу і змішуйте так довго, допоки не зникнуть грудочки корму в змішувачі. Це важливо для того, щоб рівномірно розподілити мелясу в суміші.
Крок 3
Наприкінці додайте в суміш сою, кукурудзу та ячмінь разом із мінеральним кормом і за потреби бікарбонат натрію та ще раз трохи перемішайте, аби все рівномірно розподілилося.
Крок 4
Для зберігання тепер нещільно заповніть рукави або ємності готовим сухим ТМR для телят. Тут також звертайте увагу на те, щоб не утворювалося грудочок корму, аби уникнути проблем під час його зберігання, а також щоб суміш не запліснявіла.
Фото: (4 фото і таблицю обов’язково поставити), а 2 інші – якщо буде місце
IMG_7334.JPG – Разом із правильним пійлом важливим для розвитку дійної корови є й згодовування їй твердого корму Фото: Тафернер
startbild.png – Окремі компоненти, які додають до грубого корму (зліва направо): соя, кукурудза, мінеральний корм, ячмінь, бікарбонат натрію
Табл. Приклади рецептур для сухого ТМR для телят*
* Відсоткове співвідношення кількості слід корегувати за якістю окремих компонентів. Тому рекомендують проводити аналіз наявних у господарстві інгредієнтів
Коментар
Олександр Поліщук, керівник з продажу продуктів для сільськогосподарських тварин «Йозера Україна»
Менше захворювань, пов’язаних із діареями, швидше та краще споживання корму й вищі щоденні прирости – про це і ще багато інших переваг часто можна почути, коли йдеться про сухий повнозмішаний раціон у годівлі телят. Тому дедалі частіше фахівці надають перевагу саме TMR.
Ми маємо успішні приклади використання такого методу годівлі протягом кількох років на німецьких фермах. Телята з другого тижня життя отримують досхочу сухий TMR із соломи, меляси, озимого ячменю, соєвого шроту, зерна кукурудзи й льняного шроту. Окрім цього, до суміші додають спеціально розроблений для телят мінеральний корм та спеціальний корм ДейріПілот з комплексом активних рослинних компонентів ФлавоВітал®, вітамінами групи В і живими дріжджами від Josera. Цю суміш згодовують телятам упродовж фази випоювання, тобто до 12-тижневого віку. Після цього їх поступово переводять на раціон для молодняку.
Щоб приготувати партію сухого повнозмішаного раціону потрібно мінімум часу, а до споживання він придатний до восьми тижнів. Окрім хорошої та тривалої придатності до зберігання клієнти також цінують те, що TMR довше зберігається свіжим у годівницях телят, ніж силос, і забезпечує таким чином кращу гігієну корму.
Годівля телят сухим повнозмішаним раціоном сприяє більш ранньому споживанню більшої кількості корму, розвитку рубця. Такий метод годівлі є простим з практичної точки зору, при цьому допомагає досягти кращих і дешевших щоденних приростів (± на 170–200 г).