Стан фінансів у аграріїв після 25 днів карантину

0

Після 25 днів карантину цілком зрозуміло, що аграріям тепер складніше отримати кредит, оскільки банки перестали розуміти, хто в змозі повернути їм борг.

Таку думку висловила Ірина Кравець, членкиня експертного комітету по розвитку штучного інтелекту Міністерства цифрової трансформації України.

  1. Частина сільгоспвиробників можуть не повернути кредити

Через падіння маржинальності аграрного бізнесу отримати новий кредит складно. Частина аграріїв тепер не можуть взяти кредит через падіння своїх доходів. У банках стали більш жорсткими підходи ризик-менеджменту. Вони уникають бланкового кредитування й опасливо ставляться до аграрнних розписок під майбутній врожай.

У зв’язку з подорожчанням ресурсу на міжбанку ставки кредитування зросли на 2-3%.

З’явилися аграні клієнти, які вже зараз просять у банків відстрочку платежу або реструктуризацію, оскільки виникли певні проблеми. Довгострокові програми сільськогосподарського бізнесу після запровадження карантину поставили на паузу.

  1. Через курсову нестабільність у аграріїв знижуються доходи, але зростають витрати.

У 2019  році  сіялися по 28 грн/$, а збирали врожай по 25 грн/$, тож за минулий сезон втратили 15% EBITDA. У цьому ж сезоні ситуація зворотна: усі отримали доходи по 25 грн, а зараз витрачають по 27-28 грн/$. Тож у 2020 року аграрії знову потрапили в курсову пастку, що ускладнює їхнє фінансове становище .

Рентабельність аграріїв знизив не тільки курсовий фактор – ціни на зовнішньому ринку в умовах пандемії коронавірусної хвороби COVID-19 стали більш нестабільними.

Через спалах коронавірусної хвороби світовий банк прогнозує падіння ВВП України цьогоріч на 3,5%, зростання інфляції – до 8,9%-11%, дефіциту держбюджету – до 4,9% від ВВП, а держборгу – до 59% від ВВП.

Пандемія COVID-19 викличе раптове сповільнення економічної активності в Україні, скорочення ВВП на 3,5% та відновлювальне зростання в 2021 році на 3%.

Важливо, що скорочення на 3,5% прогнозується відповідно до сценарію, який передбачає спад епідемії у другій половині 2020 року. Однак невизначеність прогнозу висока.

  1. Сільське господарство, як бізнес «на відкритому повітрі» з мінімальною кількістю людських контактів, не обмежене карантинними заходами найменше постраждає від карантину

Хоча в агро є невелике погіршення, на тлі погіршення ситуації в економіці – це стабільний нормальний сектор в низькій зоні ризику, із яким інвестори можуть працювати.

Попит на інвестиційні кредити та на лізинг дійсно впав. Але попит на обігові кошти, на фінансування у вигляді кредитних ліній, сезонних на один-два роки на посівну кампанію зберігається.

Зараз аграрії скорочують свої програми з капітальних інвестицій, а саме    програми з обладнання для елеваторів чи з купівлі техніки.

Поки всі кошти йдуть на обіговий капітал. Можливо, інвестиційні кредити будуть потрібні в III кварталі.

Дефіцит фінансування  відбився й на відносинах аграріїв з контрагентами: усі контракти з постачальниками, трейдерами  укладають максимум до 1 серпня. У виняткових випадках – до 1 вересня тільки за умови гарної платіжної дисципліни в минулому.