Сорго. Сходи. На що звернути увагу. Поради від професіоналів.

0

Головною умовою отримання дружних та сильних сходів сорго є оптимальні строки його сівби.

Сорго – це тропічна культура, тому і вимоги до температурного режиму в нього відповідні. Насіння сорго починає проростати за температури 10°С, утім, із сівбою поспішати не варто. Раннє висівання в непрогрітий ґрунт призводить до пліснявіння насіння, затримки розвитку та отримання зріджених сходів. До того ж низькі температури ґрунту викликають спалахи кореневих гнилей, зокрема фузаріозу та вертициліозу. Підбираючи строки сівби сорго, слід враховувати можливість повернення зворотних заморозків, позаяк уже за температури -2…-3°С сходи гинуть.

Висів сорго починають, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до 14–16°С.

Важливо! В зонах ризикового землеробства для збереження вологи в ґрунті інколи виникає потреба у відносно ранніх термінах сівби. Для цього варто обирати гібриди з генетичною холодостійкістю, що витримують висівання в ґрунт температурою не нижче 12°С.

За зниження температури ґрунту до 10°С відмічається почервоніння сходів, що має тимчасовий характер та пов’язане з особливістю надходження фосфору в рослини, який стає малодоступним за температури ґрунту нижче 14°С.

На що варто звернути увагу

Якщо насіння сорго не було оброблене інсектицидом, слід зважати на ураження сходів попелицею, яка особливо шкодочинна на ранніх етапах розвитку рослини.

До фази кущення, що триває близько 40 днів після сходів, інтенсивно росте коренева система та слабо – надземна частина рослини. В цей час сорго погано конкурує з бур’янами, до того ж встановлення стійких конкурентних відносин призводить до зменшення майбутнього врожаю.

Важливо! Під час формування кореневої системи, що характерно для періоду сходів, рослина інтенсивно споживає фосфор, тому важливо заздалегідь поповнити його запаси в ґрунті шляхом передпосівного чи посівного внесення комплексних мінеральних добрив.

Як встановити норму висіву

Агрономічно обґрунтована норма висіву має бути встановлена залежно від зимових запасів вологи в метровому шарі ґрунту. Також враховуйте здатність гібриду кущитись, родючість ґрунту та запрограмовану систему живлення.

Як обрати ширину міжрядь

Сорго зазвичай висівають широкорядним способом із шириною міжрядь 45 чи 70 см, але інколи з вузькими міжряддями. Обираючи ширину міжрядь, пам’ятайте, що вузькі міжряддя змикаються швидше, тому ґрунт менше нагрівається та розтріскується. Також обирайте вузькі міжряддя для пізніх чи повторних посівів, це запобігає надмірному кущенню рослин і сприяє рівномірнішому визріванню волотей.

Робота над помилками

Для весни цього року характерна нестабільність температурного режиму. За ранніми відносно високими температурами прийшли періоди похолодань, зворотні заморозки та навіть снігопади. Тому ранній висів за таких умов може призвести до повної втрати сходів. Щоб уникнути небажаних наслідків – дотримуйтесь рекомендацій щодо строків сівби.

Антистресові заходи

Якщо рослини потрапили в стресові умови через низькі температури, шкідників чи, навпаки, посуху, радимо провести позакореневе підживлення препаратами, що містять антистресові фітогормони, гумати, амінокислоти, магній, цинк, а також, азот, фосфор та калій.

Рекомендована густота стояння (тис. шт. рослин на га) залежно від середньорічної кількості опадів та запасів вологи в метровому шарі ґрунту

Середньорічна кількість опадів, (мм) Менше ніж 400 мм 400–550 мм 550–600 мм Понад 600 мм На поливі
Запаси вологи
в метровому шарі ґрунту, мм
60–80 90–100 100–110 120 <
Кількість рослин на 1 га під час збирання, тис. шт. 60–90 90–140 150–180 180–200 220 000