Smart Agro Forum для «смарт» агробізнесу

0

Олена Нінуа, Agroexpert (Україна)

Хоча наука і техніка розвиваються в геометричній прогресії, проблем в агробізнесі не меншає, ба навіть стає більше. Постійно виникають нові виклики, нові завдання, які слід вирішувати ефективно для того, аби вивести сільське господарство України на принципово новий рівень. Пора визнати, що ера існування агробізнесу без ІТ-технологій добігає кінця і з кожним днем це стає дедалі помітнішим.

Уже третій рік поспіль Smart Agro Forum є одним із тих заходів, що спрямовані зблизити аграрний ринок із простором безмежних можливостей ІТ-сфери. Чи відповідають посівні площі, вказані в документах, реальним площам угідь у господарстві? Як відстежити стан посівів та отримати оперативну інформацію щодо їх вегетації? Як ефективно вирішити проблему іригації в господарстві? За допомогою яких засобів можна контролювати роботу і переміщення техніки? Як вчасно та вдало здійснити операції з купівлі та продажу на аграрному ринку? Мабуть, багатьох вітчизняних фермерів турбують подібні питання. На форумі відповіді них звучали від провідних спеціалістів інженерної та ІТ сфери.

Навіщо фермеру супутникові знімки?

«У першу чергу супутникові дані застосовують для інвентаризації угідь, – наголошує Олесь Ясинський, директор компанії ТВІС. – Ці технології дуже зручно використовувати під час обліку земельного банку». Супутникова зйомка показує неоднорідність поля, яку не можна побачити з землі, особливо коли це стосується господарств із великими площами угідь. У переліку супутників, дані з яких перебувають у відкритому доступі, можна виокремити LandSat-7, LandSat-8 із розширенням 30 м на піксель, revisit (повернення на ту саму точку, укр. – ревізіт) яких становить 16 днів та супутники Sentinel-2А та Sentinel-3А з просторовим розширенням 10 м із поверненням через 10 днів. За допомогою вегетаційних індексів (частіше NDVI) супутникові знімки можуть надати інформацію про стан посівів. «Таким чином, ми отримуємо єдину мультиспектральну картину відразу з великої площі, що дає точніші знання про стадії розвитку культур, порівняно з дроном, якому на це знадобиться певний час. Найбільший недолік – це хмарність», – зазначає пан Олесь. Існують також і платні супутникові знімки, які роблять на замовлення. Серед переваг перш за все – набагато краща якість і економія часу на обробку даних, завдяки кваліфікованим спеціалістам. Такі дані беруть із супутників Spot 6 та Spot 7 із розширенням 1,5 м на піксель та одночасною зйомкою території розміром 500 км2 (50 000 га), revisit становить 1 добу. Супутник Plеiades забезпечує знімки надвисокого розширення – 70 см на піксель площею 25 км2.

Отже, за допомогою космічних знімків можна відстежити межі полів і стан посівів. Це те, що фермер може зробити самостійно. Але що якісніша інформація, то більше користі вона має. Знімки з супутників із більшим розширенням та з коротшим ревізітом, окрім названих показників, можуть надавати оперативну інформацію щодо забезпеченості рослин елементами живлення, показувати ділянки, на яких слід провести підживлення, інформувати про нестачу або ж надлишок вологи в ґрунті. Ця інформація дає агроному можливість надалі точно вивчити особливості місцевості, аналізувати й складати графік робіт для господарства.

Багатофункціональні можливості безпілотників

У сільському господарстві дрони почали використовувати порівняно нещодавно, втім, вони вже встигли створити ажіотаж. Нині існує ціла низка безпілотних технологій із різноманітною апаратною та програмною частиною для будь-яких потреб споживача. Порівняно зі супутниковими, дані отримані за допомогою дрона дають ширшу аналітику – ортофотоплани, фото- і відеомоніторинг вегетації рослин. Відтак можна отримати цифрову модель рельєфу з деталізацією до 1 см і можливість оперативного відслідковування наявності бур’янів, хвороб та шкідників на кожній конкретній ділянці. «Ця інформація стане в нагоді як представникам консалтингових компаній, так і власникам господарств. Для останніх важливо зрозуміти етап розвитку власного бізнесу, на якій стадії еволюції перебуває господарство, визначити його потреби і вже потім ставити перед собою відповідні завдання», – говорить Артем Бєлєнков, керівник компанії SmartFarming.

Використання дронів є ефективним рішенням для господарств із великою площею угідь та агрохолдингів, для яких дрон є мобільним засобом відстеження стану посівів у режимі реального часу, що може стати надійним помічником агронома, його «очима». Однак безпілотник може виконувати ще низку інших завдань, наприклад охоронну функцію, внесення трихограми або навіть агрохімікатів. Про це детальніше розповів Дмитро Сурду, засновник та генеральний директор компанії Kray Technologies. «Наш проект Kray Protection представляє собою створення першого в світі засобу для індустріального внесення ЗЗР та листкових добрив. На сьогодні безпілотних рішень такого класу немає», – запевнив він. Проект поки що розрахований на американських і канадських фермерів середньої ланки, для яких замовлення на аутсорсингу сервісів для внесення хімікатів повітряного або наземного характеру є досить витратним. До того ж дані сервіси мають свої недоліки, окрім того, що можуть надаватися не завжди вчасно, а саме: втрати врожаю через технологічні колії, які лишають за собою обприскувачі, становлять від 2,7 до 4%, а літак важко оминає перешкоди. Стартап Kray Technologies пропонує інноваційне рішення цих проблем – дрон, що здатний обробити за один політ до 20 га з технологією ультрамалооб’ємного обприскування. Водночас використання систем комп’ютерного зору дає змогу уникати перешкоди та забезпечити висоту польоту на рівні 1 м. Таким чином, за словами Дмитра Сурду, фермер може заощадити кошти одразу в трьох напрямках: на вартості внесення робочого розчину, на втратах урожаю через внесення, на кількості витрачених пестицидів.

Інтелектуальна система іригації

Одним із найважливіших факторів, лімітуючих урожайність будь-якої культури, є вода. «За даними Інституту водних проблем та меліорації НААН, на території України приблизно на 7% збільшилася кількість площ посушливого і дуже посушливого клімату. Тому сучасна агропромисловість уже неможлива без систем іригації», – зауважує Володимир Вацкель, генеральний директор компанії IT Lynx. Одним із найпопулярніших способів управління іригацією в Україні є ручний спосіб. Такий підхід не забезпечує оптимального використання ресурсів та підвищує собівартість продукції, адже втрати води можуть сягати 30–40%. Автоматичний спосіб ділиться на декілька підтипів – за таймером, за нормою поливу, за допомогою розрахунку сумарного водоспоживання та датчиків вологості.

Останній підтип дозволяє оцінити реальну картину на полі й підтримувати ту вологість ґрунту, яка необхідна культурі. Автоматизація насамперед покликана економити ресурси. Розроблено цілий комплекс датчиків, що збирають низку інформаційних показників, які потім аналізують і використовують для системи поливу. «За допомогою нашого обладнання можна вирішувати цілий ряд завдань, а саме: стежити за роботою насосної станції й контролювати помилки, допущені під час роботи, – коментує пан Вацкель. Це дає можливість регулювати полив локально. Такі системи можна доповнювати погодним модулем та клапанами, які регулюють подачу води».

Контроль сільгосптехніки за допомогою електроніки

Про переваги систем моніторингу автотранспорту в аграрному секторі на прикладі продукту BITREK CONNECT розповів Олександр Булавка, інженер відділу супутникових і мобільних технологій BITREK, компанія «Дискові системи». Моніторинг у цій сфері дає змогу здійснювати контроль місцезнаходження техніки в режимі реального часу, стежити за витратами палива, контролювати технологічну швидкість та дисциплінувати персонал. BITREK CONNECT визначає координати, швидкість, пробіг, приймає та обробляє дані з будь-якого додаткового устаткування і надсилає зібрану інформацію по GPRS-каналу. Ця модульна система може інтегрувати в себе безліч датчиків, налаштованих під конкретні потреби споживача (навіть можливість ідентифікації вивантаження та контроль рівня сипучих матеріалів для комбайнів), що підключаються за допомогою різноманітних функціональних вузькопрофільних модулів.

Розширити канали збуту стане легше

Ніхто не стане сперечатися з приводу зручності використання в аграрному секторі платформи, на якій фермер може одночасно купувати все необхідне для посівної й продавати вирощений урожай. Засновник AgroYard Олександр Степанов детально продемонстрував усі позитивні сторони такого торгового майданчика, на прикладі власного проекту. AgroYard – це багатофункціональний сервіс, основною метою якого є розширення каналів збуту для всіх учасників аграрного ринку. На одному онлайн-ресурсі можна купити посівний матеріал, добрива, ЗЗР, запчастини та продати на аукціоні вирощений урожай за найпривабливішою ціною, оголосити тендери про закупівлю або взяти в них участь. Друга приваблива особливість – прозорість, працює інтелектуальна система рейтингів, здатна оцінити будь-якого партнера ще до укладання угоди. Також у сервісі передбачений гарантований платіж – це захищений безготівковий розрахунок для покупців і постачальників. Клієнт дає право банку списати з його рахунку кошти в майбутньому й зробити поставки на умовах відстрочення платежу. І нарешті, підписання договорів із використанням електронного цифрового підпису та Bank ID, адже ті, хто живе в цифровому світі можуть у кілька кліків укладати договори і не витрачати час на підписання паперів.

Отож вітчизняний агробізнес на правильному шляху розвитку, і що швидше цей процес відбуватиметься, то швидше наша держава стане повноправним великим гравцем світового аграрного ринку.