Підготувала Анна Назаренко за матеріалами доповіді Девіда А. Рейда на V Міжнародному конгресі для спеціалістів галузі скотарства «Зоетіс»
За мету оптимального вирощування телиць американці ставлять не лише стабільні добові прирости, а й отеленняу віці 20–24 місяці з масою 570 кг, а також максимальне виробництво молока вже в першій лактації.
Існують певні базові принципи успішного вирощування здорового молодняку. Проте не слід забувати, що вирішальними залишаються наявні на кожній фермі виробничі умови, а також фінансові можливості господарства.
Оптимальні умови для розвитку – ще в утробі
За будь-яких умов виробництва важливо підтримувати здоров’я телят на високому рівні. А воно безпосередньо пов’язане зі здоров’ям їхніх матерів. Американські фермери одними з пріоритетних вважають умови утримання тільних та новотільних корів, нетелей і первісток. Тому щоденно перевіряють родильні відділення: чи достатньо часто чистять стійла та додають свіжу підстилку. У чистих, комфортних стійлах тільні тварини більше часу відпочивають: це сприяє кращій жуйці та відмінній роботі рубця. І перехід із сухостійного на раціон для корів на роздоюванні для них буде менш стресовим.
Під час транзитного періоду – переходу від раціону сухостою на лактаційний – важливо, аби корови могли споживати достатню кількість сухої речовини. Тому важливо завжди контролювати якість питної води у відділенні сухостою й отелень. Як і біля кормового столу, утварин має бути вдосталь місця біля напувалки.
Хайлайт
Задля зменшення метаболічних порушень під час сухостою і після отелення, напувалки слід чистити щодня. Адже із забрудненої ємності корови воду не питимуть.
До того ж підсилюючи захисні сили організму матері вакцинацією можна поліпшити рівень колострального імунітету телят. Та важливо ввести вакцини вчасно та лише тим тваринам, яким це необхідно. А з економічного боку – використання таких вакцин вигідне для господарств будь-яких розмірів. Адже щеплення допомагає захистити все стадо.
Менеджмент вирощування телят