Для вивчення технології вирощування сої сьогодні вже не потрібно витрачати час і кошти, їхати до Канади, США, Аргентини чи інших країн світу, адже зібрати понад 3–4 т/га урожаю сої не ГМ-походження в Україні вже не дивина. Головний секрет успіху – дібрати пластичний до відповідних ґрунтово-кліматичних умов сорт і розкрити його генетичний потенціал.
Свій ключ до успіху в отриманні високих і стабільних урожаїв сої агрономи та керівники підприємств ПАТ «Миронівський хлібопродукт» знайшли в Сербії, в Інституті польових та овочевих культур м. Нові Сад. Поїздка відбулася після зустрічі директора ТОВ «Альянс Кемікалз» Златана Вртаріча із Першим заступником голови правління ПАТ «Миронівський хлібопродукт» Юрієм Мельником. Тож із 2014 р. соя стала для агрохолдингу стратегічно важливою культурою. Це пов’язано насамперед із будівництвом у м. Катеринопіль заводу із переробки сої на шрот загальним об’ємом 300 тис. т/рік. Для реалізації таких планів слід було переглянути технологію вирощування і сортові ресурси. Адже, крім отримання високих урожаїв сої, важливим є високий вміст протеїну в її бобах.
Історія успіху
Факти говорили самі за себе – в умовах посухи і значного дефіциту опадів у Сербії урожайність усіх сортів сягала до 3 т/га. Вже наступного року після вересневого візиту сербську сою висіяли у Вінницький області. В посушливих умовах 2014 р. сорти сої Луна та Меркур забезпечили врожайність 30,2 і 29,8 ц/га відповідно. Після такого результату в Чуківській філії вже за рік сорти Луна, Меркур та Фаворит були на полях майже всіх філій підприємства.
Особливою перевагою сербської селекції з-поміж інших є індетермінантні властивості сортів, завдяки яким за частих і тривалих посух може зберігатися врожайність, порівняно з сортами детермінантного типу, в яких за подібних умов абортуються квітки або зав’язь. У структурі посівів індетермінантні сорти стабільно мають займати не менше 30% площ, оскільки вони високоврожайні, посухостійкі й невибагливі до умов вирощування.
Заступник директора з виробництва СТОВ «Агрокряж» Віктор Педоренко згадує, що в 2014 р. працював агрономом у Чуківській філії ПрАТ «Зернопродукт МХП» і запам’ятав посухостійкі властивості індетермінантних сортів сої Луна й Меркур, а з 2015 р. почав вирощувати сою в умовах великого дефіциту вологи Могилів-Подільського району Вінницької області. Нині в СТОВ «Агрокряж» висівають 2100 га сої, із них 70% займають сорти сербської селекції. Причиною цього є те, що сорти індетермінантного типу за недостатнього зволоження дають більшу і стабільну врожайність із високим вмістом протеїну: Меркур – 28,3 ц/га, Луна – 31,2 ц/га.
Високі та стабільні врожаї сербських сортів сої збирають спеціалісти ТОВ «Агро С» ПАТ «Миронівський хлібопродукт». Головний агроном підприємства Микола Бровка та агроном із насінництва Микола Ладченко вже досконало вивчили всі сортові й агротехнічні особливості сої Луна, Меркур і Фаворит. У 2016 р. придбали еліту цих сортів та отримали понад 3 т/га високоякісного насіння.
Сортові особливості
Селекціонер Воін Джукіч, творець сербських сортів, рекомендує для ґрунтово-кліматичних умов України три сорти – Луна, Меркур та Фаворит. Тож розглянемо детальніше їх морфологічні ознаки.
Фаворит. Група дозрівання – 000; вегетаційний період – 90–100 днів; висота стебла – близько 80 см; забарвлення: квіток – фіолетове, волосків – жовто-коричневе, зерен – жовте, рубчика – жовте; маса 1000 зерен – близько 170–190 г.
Меркур. Група дозрівання – 00; вегетаційний період – 110–115 днів; висота стебла – близько 100–120 см; висота кріплення нижніх бобів – 13–15 см; забарвлення: квіток – фіолетове, волосків – жовто-коричневе, зерен – жовте, рубчика – світло-коричневе; маса 1000 зерен – близько 170 г.
Луна. Група дозрівання – 0; вегетаційний період – 110–120 днів; висота стебла – близько 90–110 см; висота прикріплення нижнього бобу – 13–15 см; колір: квітки – білий, зерен – жовтий, рубчика – жовтий; маса 1000 зерен – 150–170 г.
Агротехніка вирощування
За типом розвитку рослин розрізняють детермінантну та індетермінантну сою. У детермінантного типу після утворення першого бобу рослини припиняють цвітіння, відтак нові квітки та боби не утворюються. Це означає, що коли настає посуха, детермінантні сорти втрачають свій потенціал урожайності.
Сорти Фаворит, Меркур та Луна мають індетеремінантний тип розвитку, а отже, цвітіння для них характерне протягом усього періоду вегетації. Сорти індетермінантного типу розвитку мають більший габітус, тому для них потрібні ширше міжряддя під час сівби й менша густота. Для отримання високого результату такі сорти варто розміщувати на родючих ґрунтах, адже вони завжди урожайніші, ніж сорти детермінантного типу. Потенціал урожайності індетермінантних сортів становить до 5 т/га.
Сорти Фаворит і Меркур висівають із густотою 550 тис./га схожих насінин, бажана ширина міжрядь – 35–45 см. Це дає змогу краще реалізувати генетичний потенціал урожайності завдяки утворенню додаткових пагонів та більшої кількості бобів. Сорт Луна висівають із густотою 500 тис. схожих насінин/га, позаяк він більш пізній. Для цього сорту оптимальна ширина міжряддя – 45 см, але можна висівати з міжряддям 35 см. Перевага міжряддя 45 см у тому, що після утворення третього трійчатого листка можливо провести міжрядне розпушування для забезпечення доступу повітря до кореневої системи і кращого утворення бульбочкових бактерій. Такий досвід вирощування в багатьох європейських країнах дає змогу додатково отримувати від 5 до 10 ц/га сої. Крім того, зменшується кількість бур’янів, поліпшується фізіологічний стан рослин у посушливий період завдяки кращому доступу вологи (сухе зволоження).
Варто наголосити на тому, що соя не витримує переущільнених і кислих ґрунтів. Тому раз у 4 роки в сівозмінах із соєю проводять глибоке розпушування (до 45 см) і вапнування. Ці заходи є обов’язковими й економічно обґрунтованими.
Економіка вирощування сербської сої
У структурі витрат на вирощування сої велику частку займають, безумовно, мінеральні добрива, засоби захисту рослин і насіння (понад 50% витрат). Тому всі починають свої розрахунки зі зменшення витрат на ці основні статті собівартості. Але якщо стабільно отримувати 3 т/га урожаю за ваших стандартних витрат, то EBITDA складатиме близько 500 $/га.
У 2017 р. ТОВ «Альянс Кемікалз» також розмножує насіння високих репродукцій сербських сортів сої Луна, Меркур і Фаворит у ТОВ АПК «Маїс» (Черкаська обл.), яке дороблятимуть на насіннєвому заводі «Кімбрія» і поставлятимуть аграрним підприємствам України.