У середині грудня 2024 року програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) організувала та провела у Києві круглий стіл «Просторове планування територій: план дій громад у 2025 році».
Участь у цьому заході взяли: Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування; Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики; Міністерство аграрної політики та продовольства України; Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України; Проєкт USAID ГОВЕРЛА; Проєкт USAID ДОБРЕ, Програма U-LEAD; представники асоціацій громад; фахова спільнота; представники органів місцевого самоврядування; журналісти провідних вітчизняних видань.
Метою заходу було представлення позицій громад, донорів, представників виконавчої влади щодо майбутнього просторового планування в Україні та напрацювання рекомендацій з метою прискорення його впровадження.
Що таке комплексний план просторового розвитку?
Комплексний план просторового розвитку – це нова містобудівна та одночасно землевпорядна документація, яка розробляється на основі аналізу усіх ресурсів громади та визначає планування розбудови громади з урахуванням її потреб та перспектив.
До 2021 року існувало окремо 2 види документації: містобудівна, яка визначала функціональні призначення територій і землевпорядна, яка визначала цільове призначення земельної ділянки. У результаті виникали ситуації, коли покупець земельної ділянки не міг збудувати бажаний об’єкт, тому що не співпадало цільове і функціональне призначення земельної ділянки, або ж через містобудівні обмеження здійснювати забудову можна було лише на 10 – 15% її площі. Зміна ж цільового призначення потребувала значних часових (у середньому рік часу) та фінансових (від 100 тис грн) ресурсів через велику кількість бюрократичних процедур (надання дозволу, громадське обговорення, затвердження тощо).
Комплексний план дає можливість швидко змінити цільове призначення земельних ділянок, а також спрощує дозвільні процедури для розвитку бізнесу. Водночас він враховує інтереси громадян та захищає земельні ресурси від рейдерства.
Комплексний план:
- обов’язковий для усіх громад з 1 січня 2025 року;
- є частиною адаптації до вимог ЄС;
- розробляється на основі аналізу усіх ресурсів громади (земельних, інфраструктурних, трудових та інших) та прогнозних даних щодо її розвитку;
- Це цифровий документ, який завантажується у містобудівний кадастр, і дає можливість забезпечити прозорість та актуальність інформації про використання ресурсів громади.
Очікувані результати комплексних планів:
-
- спрощення дозвільних процедур, і як наслідок – прискорення запуску нових бізнес-ініціатив та економічної відбудови;
- швидка зміна цільового призначення земельної ділянки, за заявницьким принципом без необхідності розроблення пакету землевпорядної документації;
- унеможливлення втрати або підробки містобудівної інформації, а також корупційних схем щодо земельних ресурсів;
- можливість громадян контролювати використання ресурсів громади;
- узгодження інтересів мешканців та бізнесу щодо забудови (і як наслідок уникнення ситуацій, коли через конфлікти будівництво зупиняється або коли страждають інтереси людей);
- збільшення ефективності використання земельних ресурсів.
У рамках розроблення комплексних планів відбувається аналіз земельних ресурсів громад і зазвичай знаходяться землі, які можливо передати в оренду. Наприклад, в Остерській громаді Чернігівщини близько 300 га наразі готуються для аукціону. Таким чином місцеві аграрії можуть отримати додаткові площі, а громада – кошти.
Особливого значення тема просторового планування набуває в контексті відновлення територій. За даними офіційного реєстру, зафіксовано понад 330 тис зруйнованих та пошкоджених об’єктів, які потрібно буде відновлювати. Комплексні плани просторового розвитку стануть фундаментом для відновлення постраждалих від війни громад.
Яка ситуація з розробкою комплексних планів зараз?
Наразі більше третини громад розпочали розробку комплексних планів. Для цього вони проводять збір пропозицій громадськості, бізнесу, мешканців щодо розвитку громад та проводять стратегічні сесії, де узгоджують бачення розвитку громади з громадськістю та місцевими інвесторами.
Станом на кінець 2024 одна громада вже затвердила комплексний план, 4 на стадії проходження погоджувальних процедур, а понад 20 громад – на стадії розроблення.
Програма USAID АГРО реалізує проєкт з підтримки впровадження просторового планування у громадах Харківщини та Чернігівщини. У Харківській області за підтримки Програми USAID АГРО розробляють комплексні плани просторового розвитку для Рогатинської, Солоницівської , Пісочинської громад. У Чернігівській – для Остерської громади, а також план відновлення для Іванівської громади. На їхньому прикладі та за консультаційної допомоги фахівців проєкту інші громади Харіківщини та Чернігівщини розробляють комплексні плани самостійно.
Комплексні плани, які вже розроблені, свідчать про збільшення надходження до бюджету на 20% лише від сплати за землю. Наприклад, Пісочинська громада Харківської області після реалізації всіх запланованих у комплексному плані заходів розраховує отримати понад 200 млн грн в бюджет, створити 12 тис. робочих місць та побудувати 25 тис. квартир.
Приклад з аграрної сфери: На території Солоницівської громади Харківщини запланувати розміщення агрокомпексу з виробництва та переробки с/г продукції. Для цього буде змінено цільове призначення ділянки, площею 30,32 га, яка зараз обліковується як землі запасу – сіножаті. Створення агрокомплексу забезпечить працевлаштування 85 – 120 осіб, а також збільшить надходження з цих земель у 8,5 разів. За розрахунками, орієнтовний дохід громади складе 60 000 грн. на рік. Також у громаді заплановані інші аграрні об’єкти. Розвиток агровиробництва планують підсилити будівництвом логістичних центрів на залізничній колії, що значно здешевить вартість як ресурсів для агровиробництва, так і готової продукції.