ПОВОРОТ НЕ ТУДИ. Ворожіння на кукурудзяних качанах

0

Олександр Гончаров, науковий співробітник з агрономії ТОВ «Агросфера LTD» (Україна)

Фільми жахів зазвичай не виправдовують часу та грошей, витрачених на їх перегляд. Але з деяких «страшилок» іноді вдається запозичити щось корисне. Наприклад, барвисту та звучну назву кінострічки, яку можна використовувати для доступного опису досить складної наукової або виробничої проблеми. Назва циклу фільмів «Поворот не туди 1, 2, 3, 4...» є справжньою знахідкою для тих, хто хоче декількома словами пояснити суть багатьох розчарувань у рослинництві.

Помилка в напрямку впливає на підсумковий результат руху. Найчастіше – на гірше. Адже «не потрапив» і «потрапив не туди» – це синоніми. Несприятливі погодні умови й помилки технології, які «збивають» розвиток культури з «правильного» напряму, неминуче віддаляють «факт» від «плану».

Наслідки «повороту не туди» залежать від багатьох чинників. Наприклад, від того, наскільки критичний був саме цей «поворот» для формування врожаю. І від того, чи можна «вирівняти курс» після допущеної помилки. Наочні приклади наслідків «неправильного курсу» можна виявити за уважного розгляду качанів кукурудзи. Що саме можна дізнатися під час «ворожіння на качанах»? Чимало! Приміром, яка була погода з точністю до кількох днів. Коли й які саме гербіциди застосовували. Які були проблеми з мінеральним живленням і захистом посівів від шкідників та хвороб.

Існує п’ять стадій росту рослин, протягом яких будь-який негативний зовнішній вплив призводить до зменшення врожайності кукурудзи.

  1. Сходи (V0). Формується густота посівів і визначаються умови вегетативного розвитку рослин

Сходи кукурудзи з’являються зазвичай через 7–10 днів після сівби. Вони мають бути дружними і за можливістю швидкими. Синхронний розвиток рослин є необхідним для формування однорідної популяції. Якщо сходи нерівномірні, то рослини, які «запізнилися», пригнічують швидші «сусіди», тобто посилюється конкуренція серед культурних рослин. «Запізнілі» рослини отримують менше світла і поживних речовин, формують маленькі качани або взагалі залишаються безплідними.

Нерівномірне проростання за нормальних термінів появи сходів (на 10-й день після сівби) зменшує врожайність на 6–9%. Якщо сходи з’являються пізно (на 21-й день) та нерівномірно, то від потенційної врожайності можна відразу відняти 10–20%. Якщо не зійшло 25% насіння, то врожайність зменшується щонайменше на 10%, а за схожості 50% – більш ніж на 30%.

До формування 2–3 листків молоді рослини кукурудзи існують завдяки запасам поживних речовин насіння. Тому від навколишнього світу їм необхідні тепло і волога. Світло й мінеральне живлення будуть потрібні їм трохи пізніше.

Відповідно, від сівби до формування 2–3 листків «зіпсувати карму» кукурудзі можуть або дефіцит тепла, або «неправильна» (надмiрна чи недостатня) кількість вологи. Холодна погода сповільнює появу сходів, що має низку негативних наслідків. Наприклад, значно посилюється ураження рослин кореневими гнилями (особливо пітіозною), а також підвищується ймовірність фітотоксичної дії внесених ґрунтових гербіцидів. Надалі, за переходу рослин на «самозабезпечення», тобто на автотрофне живлення, низька температура ґрунту погіршує надходження поживних речовин із ґрунту й добрив, насамперед фосфору.

До стадії V3 точка росту перебуває під землею. Тому град чи приморозки на цьому етапі практично не пошкоджують її, й рослини можуть відновитися з мінімальними втратами. Але затоплення посівів унаслідок випадання рясних опадів, особливо в поєднанні з високою температурою повітря, надто небезпечне для рослин, в яких точка росту залишається без доступу повітря.

Після появи 3-го листка рослини кукурудзи негативно реагують на наявність бур’янів. Потреба кукурудзи в сонячному світлі висока, а здатність конкурувати – не дуже. Тому внесення ґрунтових гербіцидів до сівби або до появи сходів є обов’язковим «страховим полісом» для кукурудзи.

Механічний контроль бур’янів, як альтернатива внесенню гербіцидів, потребує акуратності, адже існує ризик пошкодити кореневу систему культури після стадії V2, якщо занадто глибоко або дуже близько «вичісувати» бур’яни бороною.

За потреби обробити «огріхи», зроблені під час внесення ґрунтових гербіцидів, а також для контролю багаторічних бур’янів із фази V3 можна використовувати страхові гербіциди. Більшість страхових препаратів мають «вікно застосування», обмежене фазами V3–V5. Деякі препарати можна вносити і на пізніших стадіях, але це може бути ризиковано для культури. Тому не варто відкладати на потім те, що потрібно зробити своєчасно. А своєчасність застосування гербіцидів передбачає, що на полі немає сусідів-бур’янів у інтервалі V3–V8.

  1. 5-й листок (V5). Рослина формує потенційну врожайність відповідно до умов вегетації. Визначається кількість рядів зерна у качані

У цю фазу (5–7 листків) рослини «програмуються» на певну врожайність. Визначається кількість рядів зерен у качані. Тому будь-який стрес, дефіцит мінерального живлення, води або світла в цю фазу матиме віддалені, але вельми неприємні наслідки. Наприклад, надмірне загущення посіву призводить до зменшення розміру качанів. У період від V5 до V8 необхідно запобігти будь-яким пошкодженням рослини комахами й хворобами. У Західній Європі у фазі V5–V6 рекомендують проводити профілактичні обробки посівів фунгіцидами, що не є чимось зайвим на тлі внесення великої кількості азотних добрив.

Неприємності, зумовлені примхами погоди, можуть істотно зменшити врожайність або повністю знищити посіви. До стадії V5 точка росту перебуває практично на рівні поверхні ґрунту. Але в період формування 5–6 листків рослини починають інтенсивно рости вгору, нові листки з’являються з інтервалом приблизно в 3–4 дні. Відповідно, точка росту «підноситься» над землею і стає уразливою до механічних пошкоджень та впливу низьких температур. Пошкодження листя градом зменшує врожайність на 10–20%, а приморозки після стадії V5 можуть «помножити на нуль» витрачені раніше кошти й зусилля. Зависокі чи занизькі температури, а також пошкодження, викликані градом, вітром і шкідливими комахами, зменшують кількість рядів зерен у качанах.

  1. 12-й листок (V12). Другий етап, коли «обмежується» потенційна врожайність культури. Визначається кількість зерен у рядах

На стадії V12 ріст рослин прискорюється: що два дні формується новий листок. На час появи 12-го листка кількість рядів зерен у качанах уже «зафіксовано» і не може змінюватися. Але кількість зерен у рядах (довжина качана) ще не визначена. Вона залежить від умов довкілля. Потреба рослин кукурудзи в азоті та волозі значно збільшується, тому вони не мають відчувати «голод» і «спрагу». Посуха, приморозки, град, а також негативний вплив внесених гербіцидів можуть «вкоротити» початок.

Якщо град пошкодив усе листя – втрати врожаю перевищують 40–60%. У разі пошкодження градом 50% листя врожайність зменшується на 20–30%. Темпи розвитку ранніх гібридів швидші, ніж у середніх і пізніх. Тому стрес «б’є» по них сильніше. Посуха, за якої навіть вранці листя втрачає тургор (в’януть), знижує врожай приблизно на 3% щодня. Тобто 10 днів посухи у фазі V12 – це мінус 30% урожаю.

Про те, що вносити гербіциди у фазі V10–V12 марно для контролю бур’янів і шкідливо для формування врожаю кукурудзи, повторювати мабуть зайве. Проте я особисто знайомий із прихильниками дивної теорії про те, що «треба обробляти тоді, коли всі бур’яни зійдуть», які вносять страхові препарати у фази V8–V10 (іноді – навіть V12).

В інтервалі V10–V14 також не рекомендовано внесення деяких фунгіцидів. Особливо препаратів із д.р. класу стробілуринів. Останні мають не тільки фунгіцидну дію, але й деякий рістрегулюючий ефект. Візуальний стимулювальний ефект (позеленіння листя і т. д) зумовлений тим, що вони перешкоджають накопиченню в рослині «гормону старості» – етилену. Але в період формування генеративних органів «виключення» етилену порушує нормальний перебіг процесу. Це проявляється в деформації качанів, зменшенні розміру зерен. Відповідні дослідження проводили в США.

  1. Від 14 листків (V14) до запилення (R2). Фактично від появи волоті до кінця цвітіння качана. Відбувається запліднення, зав’язуються зерна

Запилення (фаза R1) починається після появи ниткоподібних стовпчиків зав’язей («шовку») з-під обгортки качана і триває 7–10 днів. Стрес під час запилення впливає на кількість зерен у качані.

У несприятливих умовах запліднення не відбувається, тому насіння не формується. Стрес на початку появи ниток качана проявляється у вигляді «голих» ділянок біля основи качана. Тимчасове нетривале погіршення умов запилення в середині цвітіння качана деформує початок у вигляді «гантелі». Також частою є деформація качана у вигляді «застібки-блискавки», коли в декількох суміжних рядах немає зерен.

Стресові чинники, зокрема посуха, можуть «розтягти» період між стадіями вегетативного розвитку, подовжуючи тривалість вегетаційного періоду. Але після цвітіння, коли наливається зерно, посуха діє навпаки – прискорює дозрівання. Рослини кукурудзи переходять у режим «виживання», що жодним чином не сприяє формуванню високого врожаю.

Стрес від посухи за два тижні до появи волоті і через два тижні після запилення вкрай небажаний. Потреба рослин кукурудзи у воді в цей період становить 7–10 мм/добу. Дефіцит вологи в поєднанні з високою температурою повітря від стадії V18 затримує появу ниток качана. За таких умов початок «спізнюється», пилок із волоті не запилює його качани. Збитки від посухи в цю фазу розвитку можна оцінити в 8–10% втрат врожаю в день «несинхронізованого» запилення.

  1. Стадія наливання дозрівання (R3R6). Визначається маса і розмір зерен качана

Маса зерен кукурудзи формується в період наливання – дозрівання, тобто від молочної до повної стиглості. Рослини мають залишатися зеленими якомога довше для того, щоб «накачати» сформоване зерно вуглеводами. Стрес від нестачі поживних речовин, посухи і пошкоджень шкідниками або хворобами може передчасно припинити вегетацію рослин. Раннє старіння рослин зазвичай пов’язане з ушкодженнями їх кореневими або стебловими гнилями.

Після того, як приблизно 80% обгорток качана висихають і стають коричневими, потреба рослини у воді різко зменшується. Фаза R6 (фізіологічна зрілість) визначається за формуванням так званої чорної точки на зернах. «Чорна точка» – це відмерлі провідні тканини, тому її поява свідчить про те, що зерно відокремилося від рослини і не отримує від неї поживних речовин. Вологість зерна в цей період досягає 30–35%. За оптимальних умов рослини у фазі R6 зазвичай мають 60–70% зеленого листя, зелене стебло і качани з сухими коричневими обгортками. Рослини кукурудзи з такими характеристиками у фазі фізіологічної стиглості забезпечують максимальну масу зерен.

Для того щоб уникнути аварій, на дорогах встановлюють попереджувальні знаки на небезпечних ділянках траси. Відповідно, водій заздалегідь розуміє, що попереду – небезпечний поворот або перешкоди. Аби зменшити ймовірність «повороту не туди» під час вирощування кукурудзи, можна скористатися аналогічним методом. Слід заздалегідь визначити основні небезпеки на кожному етапі «шляху», тобто вегетації.

Сівба сходи. Не варто ризикувати, проводячи сівбу зарано. Холодний ґрунт уповільнює проростання і спричинює ураження сходів хворобами. До того ж рослини, ймовірно, відчуватимуть дефіцит фосфору і мікроелементів у фазі 3–4 листка.

23-й листок. Рослини починають самостійне життя – переходять на автотрофне живлення. Відтак з’ясовується, що життя – боротьба, ресурси – обмежені, а сусіди-бур’яни – нахабні вороги. Для того, щоб рослинам кукурудзи забезпечити необхідний «рівень життя», варто позбутися бур’янів та провести мінеральне підживлення. Втім, це краще зробити до сходів культури. Локальне розміщення стартових добрив поліпшує доступ до мінералів, а внесення ґрунтових гербіцидів забезпечує «чистий старт» без конкурентів. Якщо ґрунтові препарати не внесли або вони виявилися недостатньо ефективними, варто застосувати страхові гербіциди. У фазі 3-го листка кукурудза стійка до всіх страхових гербіцидів, зареєстрованих для використання на цій культурі.

5-й листок. Точка росту починає підніматися над рівнем ґрунту, тому будь-які пошкодження надземної частини рослини можуть викликати її загибель після фази V5. Рослина формує певну кількість рядів зерен у качані. Їхня кількість не може перевищувати потенційний максимум для конкретного гібрида, але може істотно зменшитися. Будь-який стрес негативно впливає на цей показник. Крім погодно-кліматичних чинників, «ускладнити життя» кукурудзі може й агроном. Внесення гербіцидів після фази V5 – це ризик, до того ж не завжди виправданий. Вираз «краще пізніше, ніж ніколи» слушний не в усіх ситуаціях. Спроба «дочекатися» всіх сходів бур’янів і знищити їх «оптом» може негативно позначитись на розвитку культури. У цю фазу доцільно проводити азотні підживлення в міжряддях КАСом або аміачною селітрою. Іноді для коригування мінерального живлення можна використовувати позакореневе підживлення водорозчинними добривами, що містять фосфор та/або мікроелементи. Також можна провести профілактичну обробку фунгіцидами.

810-й листок. Це інтервал між двома уразливими фазами – V5 і V12. До цього часу кількість рядів зерен у качані вже «запрограмована», а кількість зерен у рядах тільки «прогнозується» Бажано в цей період не проводити жодних гербіцидних і фунгіцидних обробок. Головними ворогами врожаю стає посуха й дефіцит елементів живлення.

1014-й листок. Закладається кількість зерен у ряду, тобто довжина качана. Рослина має бути «нагодована» і «напоєна». Будь-який стрес (у тому числі дефіцит світла, вологи, елементів живлення) «вкорочує» початок. Фунгіцидна обробка може нашкодити!

14-й листок зав’язування насіння. Основним чинником стає якісне запилення, а ворогами врожаю – висока температура повітря і дефіцит вологи в ґрунті. Незадовільне запилення може викликати череззерницю. За «порожніми ділянками» качанів можна з’ясувати, в який саме момент стався «поворот не туди».

Наливання фізіологічна стиглість. Рослина має інтенсивно «працювати» до фізіологічної стиглості зерна. Лише тоді формується крупне, важке зерно. На цьому етапі можуть зашкодити спека, а також кореневі й стеблові гнилі.

Формування врожаю нагадує послідовність дій у комп’ютерних іграх. Як і в грі, успішне проходження одного етапу – це не перемога, і навіть не її частина. Це просто крок у напрямку до мети. І, що прикро, правила в цій грі дуже суворі. Перший «неправильний» крок під час вирощування кукурудзи буде «мінусувати» результат навіть у разі успішних подальших дій. А останній або передостанній «поворот не туди» може іноді анулювати результат від попередніх досягнень.