Прозорість є надзвичайно важливою для споживачів органічної продукції та її експортерів. Бо лише наліпкам та лейбами Еко, Біо та Органік споживач вже не довіряє. Гарантії якості можна досягнути шляхом перевірки правильності методів ведення органічного виробництва на різних його етапах від вирощування сировини до її переробки, скорочення виробничо-збутових ланцюгів та забезпечення відстежуваності. Саме такими були висновки Міжнародної конференції «Підвищення рівня чесності органічних виробничо-збутових ланцюгів», що відбулася наприкінці вересня в Одесі.
Конференція пройшла в рамках швейцарсько-українських проектів «Розвиток органічного ринку в Україні» та «Консолідація місцевих органічних сертифікаційних органів», що впроваджуються за фінансової підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO), та за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України. В конференції взяло участь 170 делегатів з 14 країн – представників органічних виробничо- збутових ланцюгів та органічного сектору, компетентних органів влади, контролюючих органів та покупців.
«Україна має потенціал стати основним постачальником якісної органічної харчової продукції та інгредієнтів для кормів як для внутрішнього, так і для ринків Західної Європи та Північної Америки. Це підтвердила присутність представників Європейської комісії, Департаменту сільського господарства США (USDA), Міністерства аграрної політики і продовольства України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, а також місцевих та міжнародних трейдерів та сертифікаційних органів», – зазначила на конференції Беате Хубер з Дослідного інституту органічного сільського господарства (FiBL), одного із засновників Ініціативи з протидії шахрайству (AFI).
Відбір зразків та проведення аналізів на визначення залишків заборонених речовин теж були актуальними питаннями конференції. Ці процедури дуже дорогі для експортерів та імпортерів. Учасники вважають, що було б набагато ефективніше робити перевірки протягом сезону. «Розуміння, що можливо вирощувати традиційну продукцію без залишків заборонених речовин в кінцевій продукції, може дати невірний сигнал виробникам і експортерам. Краще сфокусуватися на перевірці методів ведення органічного землеробства, скороченні виробничо-збутових ланцюгів та можливості відслідковування», – зазначив Йохен Нойєндорф, представник сертифікаційного органу GfRS, ініціатора AFI.