Перспективи експорту молочної продукції в Саудівську Аравію

0

Організація харчових продуктів та лікарських засобів Королівства Саудівська Аравія (SFDA) зареєструвала перелік українських підприємств, які можуть здійснювати експорт молока та молочних продуктів до Саудівської Аравії. До списку внесено 35 українських виробників.

Як повідомляють в асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”, торгівля молочною продукцією між Саудівською Аравією і Україною є односторонньою. Україна лише експортує (постачає) молочну продукцію до Саудівської Аравії, але не закуповує її звідти.

За останні 5 років обсяг експорту українських молочних продуктів до Саудівської Аравії зріс більш ніж у 13 разів. Якщо в 2014 році вартість експорту становила 740 тис. дол. США, то в 2018 – 9,8 млн дол. США.

Структура поставок є досить різносторонньою протягом останніх років. У 2014 році до Саудівської Аравії постачалися лише молоко, згущені вершки, молочна сироватка й незначні обсяги сирів. Із 2016 року почали активно реалізовувати молоко і вершки не згущені (майже половина всього експорту за цей рік), а з 2017 – вершкове масло, частка якого в структурі експорту становила 73% у 2017 і 96% у 2018 роках (у валютному виражені).

Саудівська Аравія є нетто імпортером молочної продукції, тобто її імпорт більший за експорт. Однак останніми роками ця країна зменшила закупки молочної продукції. У 2018 порівняно з 2014 роком імпорт зменшився на 28% (664,4 млн дол. США). Найбільше скоротилися закупки молока і згущених вершків – на 37% (423,8 млн дол. США), а також сирів – на 15% (109,7 млн дол. США).

В натуральному об’ємі Саудівська Аравія найбільше імпортує молоко й згущені вершки – 329,6 тис. тонн у 2018 році, молоко й вершки не згущених – майже 199 тис. тонн та маслянки, ферментованого або сквашеного молока та вершків – 188 тис. тонн.

Основними постачальниками молочної продукції до Саудівської Аравії є Нова Зеландія – 314, 6 млн дол. США (19% від загального імпорту молочної продукції Саудівською Аравією у 2018 році), Данія – 239,6 млн дол. США (14%), Об’єднані Арабські Емірати – 224,6 млн дол. США (13%), Нідерланди – 120,1 млн дол. США( 7%) та Німеччина – 84,6 млн дол. США (5%). Україна наразі займає 21 місце.

За словами Дар’ї Гриценко, аналітика УКАБ, перспективи нарощення поставок української «молочки» до Саудівської Аравії є доволі неоднозначними.

«З однієї сторони імпорт молочних продуктів Саудівською Аравією щороку зменшується, хоча і меншими темпами рік до року. З іншої сторони, минулого року країна збільшила закупки вершкового масла  і молочної сироватки. В той же час, безпосередньо Україна збільшила свої поставки до Саудівської Аравії і за останні 5 років піднялася з 29 місця на 21 місце в структурі основних постачальників молочних продуктів. Минулого року Україна експортувала «молочки» майже на рівні з Кіпром і Угорщиною (порядку 11,5 млн дол. США кожна). Тому, фактично є шанси наростити обсяги поставок. Наразі, лише по завершенню цього року можна  буде сказати чи був він успішний з точки зору збільшення поставок і чи увійшла Україна хоча б в 20-ку постачальників молочних продуктів до Саудівської Аравії,» – зазначає вона.

За матеріалом UkraineFood.org