Новий погляд на агрострахування – американський досвід для України

0

Який клімат сьогодні на українському ринку агрострахування? Які інструменти для зниження агроризиків та моделі страхування використовуються провідними країнами світу? Відповіді на ці та інші питання можна було почути під час засідання Круглого столу на тему «Агрострахування – ключовий компонент підвищення конкурентоспроможності сільського господарства», котрий був організований Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) спільно з проектом «Розвиток фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії».

Фінансова стабільність і гарантування мінімальних доходів – ключова складова гармонійного розвитку сільського господарства. Саме агрострахування є основним інструментом мінімізації збитків та управлінням усіма сільськогосподарськими ризиками для сільгоспвиробників. Механізм агрострахування в Україні ще не достатньо розвинений і на сьогодні ми шукаємо ту модель і ту форму страхування, яка може бути успішно і ефективно імплементована.

Прототипом створення нової моделі в Україні стала американська система агрострахування, котра діє на основі державно-приватного партнерства. Агенство з управління ризиками в США (RMA) здійснює управління агрострахуванням згідно з політикою держави, розробляє та затверджує умови договорів страхування, тарифи, ціни, забезпечує нагляд та розробляє нові страхові контракти. Страхові компанії в свою чергу мають контракт з RMA на продаж і обслуговування страхових контрактів за Федеральною програмою страхування сільськогосподарських культур. На даний час затверджено 16 приватних агрострахових компаній, уповноважених на надання послуг і в них працюють близько 16 тис. агентів та оцінювачів збитків. Ці компанії можуть розвивати страхові продукти і пропонувати нові, проте для участі у програмі вони мають бути схвалені RMA.

Ця система страхування має як переваги: субсидії на страхові платежі, велике різноманіття страхових продуктів, співфінансування у випадку катастрофічних збитків, база даних про сільське господарство, широке коло залучених учасників, так і обмеження – вищі витрати з бюджету зараз, щоб попередити величезні екстрені виплати пізніше.

В США існують сотні страхових продуктів. Чи не для кожної культури розроблено свій страховий продукт з усім набором необхідних документів і відповідних актуальних розрахунків – 551 застрахована культура та деякі види тварин. Під страхування підпадають 125 млн га земель. Аграрії навіть можуть застрахувати свої доходи від зниження ринкових цін на реалізацію продукції.

Оцінюючи ефективність американської програми, місцеві аграрії підкреслюють, що основна причина її успіху – достатньо високі субсидії виробникам.

Агрострахування в США підтримує баланс інтересів усіх сторін: аграріям він гарантує надходження коштів, банкірам – повернення кредитів, взятих на сільськогосподарські потреби, державі – економічний добробут.

Дана модель системи страхування з державною підтримкою вдало застосовується також в Туреччині (TARSIM), Іспанії (ENESA та AGROSEGURO) та Канаді (Королівські корпорації провінцій).

Виходячи з вищесказаної інформації, першим кроком на шляху становлення нової системи агрострахування в Україні стане створення структурного підрозділу в Міністерстві аграрної політики та продовольства України, котрий буде надавати консультації аграрному сектору у питаннях агрострахування, організовувати та проводити події та заходи для учасників ринку агрострахуванння, розробляти нові страхові продукти для сектору аби збільшити доступ до фінансування малих та середніх агровиробників. В перспективі найближчого часу буде відбуватись удосконалення стандартів та робота над законодавством.

Для того, щоб агрострахування запрацювало ефективно, в першу чергу потрібна довіра, котра неможлива без ефективно-злагодженої системи агрострахування та фінансової досвідченості аграріїв.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here