LEMKEN – техніка для справжніх професіоналів

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Вибираючи машини та знаряддя для виконання польових робіт, перевагу слід надавати насамперед не ціні машини, хоча від неї певною мірою залежить собівартість вирощеної продукції, а експлуатаційній надійності техніки та якості виконаної нею роботи.

Такої думки дотримуються у приватному аграрному підприємстві (ПАП) «Добрий самарянин» Збаразького району Тернопільщини – одному з найбільших сільськогосподарський підприємств області. Відразу після цьогорічних жнив журналу Agroexpert вдалося відвідати господарство та поспілкуватися з його директором Миколою Катеринюком.

На сьогодні ПАП «Добрий самарянин» господарює на площі 7260 га, – говорить Микола Миколайович, – тобто обробляє більше половини орних земель на Збаражчині. Вирощуємо озиму та яру пшеницю, ячмінь, кукурудзу на зерно, ріпак, гречку і соняшник. За період свого існування, а це понад 15 років, господарство стало не лише прикладом вдалого менеджменту в аграрній сфері, але й осередком відродження та розвитку цілого району. На сьогодні ми ремонтуємо школи та дитячі садочки, церкви, будуємо спортивні майданчики й стадіони.

А розпочинали ми з перших 400 га. Звісно, піднімали господарство, яке було розпайоване та практично знищене. У тих умовах дорога імпортна техніка провідних світових виробників – це була лише мрія. Тож приходилося застосовувати на полях переважно ті знаряддя, які залишилися у спадок, або ж закуповувати дешеві машини вітчизняних виробників. Адже все впиралося у брак коштів.

Але керівництво нашого підприємства розуміло, – продовжує директор господарства, – що для того, аби дотриматися всіх вимог агротехнології, і таким чином отримувати високі та стабільні врожаї, потрібна надійна й безвідмовна техніка, яка забезпечує вчасне виконання робіт із високою якістю. Відвідуючи чисельні виставки, семінари, маючи можливість побувати за кордоном та поспілкуватися з європейськими фермерами, керівництво й провідні фахівці господарства щоразу переконувалися у доцільності придбання якісної техніки відомих світових брендів. Так поступово наш машинний парк став поповнюватися імпортними агрегатами.

Зокрема, проводячи підготовку ґрунту під майбутній врожай, ми виконуємо, залежно від попередника, обробіток ґрунту дисковими знаряддями, суцільну культивацію або застосовуємо відвальну оранку. Декілька років тому ми звернули увагу на ґрунтообробні машини німецького виробника – компанії LEMKEN. Тож вирішили придбати культиватор Kristall 9/500K.

Найближчим дилером техніки LEMKEN у нашому регіоні є компанія АГРОТЕРРА. Але перш ніж придбати культиватор, ми запропонували дилерам повести демонстраційний показ машини на полях нашого господарства. Відразу зазначу, що в роботі агрегат себе проявив з найкращого боку. Особливо хочеться відзначити оригінальні крильчасті лапи із зігнутими напрямними частинами, які працюють із перекриттям та дають відмінний результат. Зігнуті крила, закріплені на кінцях стрілчастих лап, інтенсивно перемішують ґрунт. Особлива форма, дизайн і розміщення робочих органів дає змогу досягти такої високої якості перемішування ґрунту, яку забезпечують аналогічні агрегати зі значно більшою кількістю стійок лап. У цьому ми переконалися, працюючи на робочій глибині до 15 см. Ґрунт та післяжнивні рештки інтенсивно перемішуються по всій ширині захвату і глибині обробітку та рівномірно розподіляються в оброблюваному шарі.

Зізнаюся відверто, такої високої якості обробітку я не очікував побачити. Стебла попередника всі до одного були подрібнені й ретельно перемішані з землею, а поверхню поля було настільки вирівняно, що там можна було проводити сівбу дрібнонасіннєвих культур на невелику глибину. Тож ми відразу залишили цей культиватор у господарстві, а згодом придбали ще один Kristall.

Аналогічним чином у нас з’явився і причіпний штанговий обприскувач Primus 45 із об’ємом бака 4500 л та шириною захвату штанги 27 м. Прибув обприскувач до нас на демонстрацію, і залишився. До цього ми проводили хімічний догляд машинами вітчизняного виробництва, які, чесно кажучи, далекі від досконалості. А тепер у нас два обприскувачі Primus 45, якістю роботи яких задоволені всі – агрономи, інженери та механізатори.

Якщо говорити загалом, – продовжує директор Микола Катеринюк, – то у складі машинного парку нашого господарства налічується всього одинадцять машин LEMKEN. Крім вже згаданих двох культиваторів Kristall та двох обприскувачів Primus, успішно працюють два навісні оборотні плуги Juwel 8M, два культиватори Karat 9/700KA, а також дискова борона Rubin 9 на системоносії Gigant 10 шириною захвату 8 м.

Директор господарства повідомив, що під час нашого перебування у господарстві на одному з полів підготовку ґрунту під сівбу озимого ріпаку виконує дискова борона Rubin із системним носієм Gigant 10. Цю комбінацію машин LEMKEN агрегатує трактор AXION 950.

Прибувши на поле, ми поспілкувалися з механізатором Віталієм Куликом. Ось що він розповів: – Агрегат чудовий, зручний у експлуатації і простий в обслуговуванні. Щойно ми отримали машини, до нас у господарство прибули сервісні спеціалісти компанії АГРОТЕРРА, виконали необхідне дозбирання та налаштування техніки, а також провели відповідне навчання щодо основних правил його експлуатації. Один раз на два дні перед початком роботи змащую основні місця, як це вимагають «Технічний опис та настанова з експлуатації». Втім, для цього достатньо 10 – 15 хв. Іншого обслуговування проводити не потрібно, адже всі підшипники на робочих дисках агрегату закриті і не потребують обслуговування.

Обробіток виконуємо на глибину 12 – 15 см. Робоча швидкість на дискуванні становить приблизно 10 – 12 км/год. Залежно від довжини гонів, витрата палива у середньому – 7 – 8 л/га. Ці машини «полюбляють» швидкість, бо саме на підвищених швидкостях вони демонструють високу якість обробітку ґрунту. За таких умов протягом доби агрегат може обробити до 90 – 100 га. Агрегат відпрацював приблизно 3000 га, причому на «рідних» дисках, і жодної відмови не було.

І ще хотілося б відзначити відмінну роботу котків, які за будь-яких погодних умов не забиваються й не потребують очищення, на відміну від котків на вітчизняних машинах, які за сухої погоди працюють відносно добре, але ледве з’явилася волога, потребують очищення після кожного робочого проходу загінки. Тож за це хочеться передати окремі слова подяки розробникам машин LEMKEN – наголосив Віталій Кулик.

Завершуючи перебування у ПАП «Добрий самарянин», хочеться сподіватися, що вже настав той час, коли більшість українських аграріїв віддають перевагу якісним та надійним машинам, класичним прикладом яких є техніка LEMKEN.