Кукурудза vs посуха – 1:0 на користь кукурудзи

0

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)

За більш ніж один рік після презентації лінійки кукурудзи «КВС-УКРАЇНА» UNIQUEDENT та за один рік після запуску насіннєвого заводу компанії у Кам’янці-Подільському журнал Agroexpert наприкінці серпня вирушив на Хмельниччину на день поля, аби дізнатися про результати за цей період.

На демополігоні з кукурудзою у Кам’янці-Подільському біля новенького заводу гостей приймали вперше. Польовий захід охоплював повний цикл створення і вирощування кукурудзи, як-от: створення гібридів, ділянки гібридизації із демонстрацією механізованого видалення волоті на материнських лініях, демонстрація різної густоти посівів залежно від гібридів, а також лінійка гібридів, рекомендованих для вирощування саме у цьому регіоні. До речі, гібриди розмістили за напрямом використання: вирощування на зерно, для переробки на крупу, пластівці тощо та силосні гібриди.

Курс на гібриди із ФАО до 300

Цьогорічні умови у західних регіонах були вельми щедрими на опади, водночас минулого року тут, як нині у більшості північних, центральних і південних районах країни, було доволі сухо й спекотно. Отож загальною є тенденція, що «приживаються» гібриди із дедалі більшим числом ФАО. «Ми висівали гібриди з ФАО 200–220 ще 15 років тому, а тепер на наших полях менше 260 ФАО навіть не сіємо, ба більше, сіємо гібриди АМБЕР ФАО 310, КРАБАС ФАО 300 селекції KWS більш пізньої групи (ФАО 300–310)», – розповідає Валентин Королюк, виконавчий директор агрофірми «Подільська зернова компанія». Попри нестабільні погодні умови у різні роки, в середньому тут отримують урожайність на рівні 8–10 т/га. Із загальної площі ріллі 3 тис. га у господарстві 600 га засівають кукурудзою, – мають власну птахофабрику із забійним цехом і холодильним обладнанням та торгову марку «Волочиська кура». До того ж агрофірма багато років поспіль працює із «КВС-УКРАЇНА» та свого часу вирощували, крім кукурудзи, цукрові буряки із насіння компанії. Пан Валентин розповідає, що у господарстві слідкують за всіма селекційними новинками цього перевіреного партнера, неодмінно випробовують їх у місцевих умовах і за своєї технології. «Подільська зернова компанія» щедро вносить органічні добрива під кукурудзу та висіває сидерати.

UNIQUEDENT – означає універсальний

«Ми вже забули, що в серпні рослини кукурудзи можуть мати зелений колір, – бідкається Дмитро Васильєв, який відповідає за рослинництво в «УкрАгроКом» на Кіровоградщині, – цього року в нас уся кукурудза у депресивному стані». Саме тому в групі компанії у пошуках універсальних рішень за умов посухи звернули увагу на лінійку UNIQUEDENT від «КВС-УКРАЇНА» та висіяли гібриди: КАНЬОНС ФАО 230 та КВС 2370 ФАО 280. Гібриди лінійки були створені саме для потреб і умов українських аграріїв. «Гібриди UNIQUEDENT «підлаштовуються» під умови вирощування, їхня врожайність є стабільною в усіх регіонах країни», – розповідає Сергій Красновський, продакт-менеджер із кукурудзи компанії «КВС-УКРАЇНА». Ці гібриди пластичні і є придатними для вирощування за різними технологіями вирощування, на відміну від більшості гібридів які потребують комфортних умов. Тобто UNIQUEDENT можна вирощувати у монокультурі, адже вони є толерантнішими до хвороб, зокрема до летючої сажки. Лінійку гібридів радять висівати також за технологією no-till, якій характерне повільне прогрівання ґрунту, а оскільки ці гібриди є холодостійкими, їх можна сіяти за температури +8°С на глибині загортання насіння.

У холоді й спеці

Пан Сергій пояснює, що цьогоріч, попри свою «молодість», гібриди КАНЬЙОНС ФАО 230, КВС 2323 ФАО 260 та КВС 2370 ФАО 280 гідно впоралися із такими викликами у Харківській, Полтавській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях, як прохолодна весна та в той же час літня посуха. «Якщо після висівання насіння стає прохолодно, то в таких умовах нехолодостійкі гібриди сприйнятливі до ураження патогенами та знижують польову схожість. Тож саме гібриди UNIQUEDENT мають високу холодостійкість і дають дружні сходи. І з цією проблемою вони справилися дуже добре. Зокрема, найбільш холодостійким є гібрид КВС 2323 ФАО 260, який визначається раннім швидким розвитком», – веде мову фахівець. Звичайно, складні погодні умови є негативним фактором для сільськогосподарського виробництва, але в таких умовах можна побачити переваги гібридів лінійки UNIQUEDENT.

Андрій Свиридов, генеральний директор ТОВ «Промінь-Поділля», де обробляють 11 тис. га, до кукурудзи компанії KWS приглядався давно. Результатом стала стабільна і надійна співпраця. Цього року мають 170 га під кукурудзою компанії й вельми задоволені. «Качани повністю запилені, в середньому десь сформували по 16 рядів», – хвалиться господар. Посіяли всі три гібриди лінійки UNIQUEDENT і найбільше до душі припав КВС 2370 ФАО 280. Особливою перевагою лінійки, на думку пана Андрія, є жаростійкість, що набагато важливіше за звичайну посухостійкість.

Кукурудзяні «зірки»

Уже на другий рік запуску нової лінійки UNIQUEDENT продажі насіння цих гібридів сягнули 30% із усього портфоліо кукурудзи «КВС-УКРАЇНА»,  – ділиться проміжними підсумками Олександр Федоров, генеральний директор компанії. Цей рік був дійсно справжнім випробуванням для багатьох агровиробників, а зізнання того, що такі умови витримали гібриди КВС особливо тішать амбіційну компанію. До речі, пан Олександр, ніби підтверджуючи слова Андрія Свиридова, висловив припущення, що КВС 2370 ФАО 280 справді стане новою «зіркою» на ринку насіння кукурудзи. Але на цьому в компанії не збираються зупинятися, лінійку UNIQUEDENT цьогоріч поповнив гібрид КЕЛТІКУС ФАО 270, який характеризується ще швидшою вологовіддачею після настання фізіологічної стиглості, має високий потенціал урожайності та придатний до вирощування в усіх регіонах України.

Кременисті гібриди цінні для переробки

Під супроводом фахівців «КВС-УКРАЇНА» учасники дня поля уважно оглядають кожний гібрид. «Наша компанія завжди вирізнялася ранніми кременистими гібридами з високою холодостійкістю та потужною рослиною», – нагадує Сергій Красновський. Утім, роблячи ставку на швидку вологовіддачу, такі гібриди обирають дедалі рідше, тоді як вони є найкращими для переробки на крупу та пластівці. Приміром, забарвлення зерна гібрида ЕМІЛІО ФАО 250 яскравого помаранчевого кольору, як і крупа, вироблена з нього з добрими харчовими якостями, яку тут же показують аграріям. Пан Сергій говорить, що заводи-переробники мають зацікавлювати агровиробників вирощувати саме кременисті гібриди. Інакше у найближчий час харчова галузь залишиться без якісної сировини. Ба більше, можливо навіть доведеться імпортувати зерно кукурудзи з-за кордону. Між іншим, в Україні вже готові купувати якісну кременисту кукурудзу для переробки іспанські та італійські компанії.

Виробництво та доробка в Україні

Після польових оглядин аграрії вирушають на насіннєвий завод. Валентин Королюк – один із тих, хто вже був тут минулої осені на відкритті, позитивно оцінив дотримання компанією єдиних високих стандартів виробництва насіння та радий, що насіння, вирощене в Україні, доробляють саме у його регіоні. Олександр Федоров також розповів, що на заводі опрацьовуватимуть 95% усього насіння кукурудзи «КВС-УКРАЇНА» для українського ринку, 5% завозитимуть як гібриди, що є зовсім новими та їх ще не встигли розмножити в Україні у достатньому об’ємі.

«Те, що компанія «КВС-УКРАЇНА» збудувала завод в Україні є позитивним зрушенням, оскільки це означає здешевлення насіння», – переконаний Олександр Житняк із ТОВ «Зерновик» Кіровоградської області. До речі, у цьому господарстві гібриди UNIQUEDENT пройшли випробовування ранньовесняними заморозками та літньою посухою. Кукурудза є головною культурою господарства із земельним банком 5200 га. У виборі насіння на 99% обирають селекцію KWS.

Вибір толерантних гібридів, управління сівозміною та підбір кадрів, на думку Дмитра Васильєва, керівника напряму рослинництва групи компаній «УкрАгроКом», де всього обробляють 75 тис га дозволить українським аграріям успішно вирощувати кукурудзу та інші сільськогосподарські культури.