IV Конференція ПроАгро КОМБІКОРМИ. ЕФЕКТИВНЕ ТВАРИННИЦТВО

0

Упродовж останніх років в Україні збільшується поголів’я птиці, а от кількість свиней та ВРХ залишається незначною. Звісно, така тенденція впливає і на розвиток ринку комбікормів, найбільшу частку якого займають корми для птиці.

Виробникам комбікормів потрібно докласти зусиль, аби бути конкурентоспроможними на ринку, а покупцям продукції слід бути уважним у виборі надійного постачальника продукції та навчитись розрізняти численні фальсифікати й недоброякісний товар, адже на ринку пропонують велику кількість комбікормів, та от як обрати його правильно без шкоди для здоров’я тварин, а в подальшому людей?

Для того, щоб звести всіх учасників цього сегменту й допомогти розібратися у важливих питаннях годівлі тварин і птиці, Інформаційно-аналітична компанія «ПроАгро Груп» спільно з Українською асоціацією виробників та переробників сої 22 березня провели конференцію «Комбікорми. Ефективне тваринництво», що зібрала спікерів-практиків, котрі представляли провідних виробників комбікормів, спеціалізованих лабораторій, розробників спеціального устаткування для виробництва та упаковки продукції, наукових спеціалістів і фахівців напряму, а також представників компаній, які використовують комбікорми. Варто зазначити, що у конференції брали участь представники іноземних компаній та науковці.

Відкрили конференцію вітальним словом і прокоментували теперішню ситуацію на ринку комбікормів Леонід Козаченко та Віктор Шеремета.

Вадим Шиян, Голова Міжрегіонального союзу птахівників та кормовиробників України, розповів про можливості підвищення конкурентоспроможності й розширення ринків збуту продукції через професійні галузеві асоціації. Його виступ став цікавим через практичні кейси, завдяки яким, за його словами, було отримано конкретні результати. Партнерська програма AGROPORT, запроваджена в спілці, забезпечила організацію системи взаємовигідних умов для учасників ринку через «Угоду про співробітництво», програму якості, взаємні знижки на продукцію й преференції, що збільшили оборот між учасниками ринку. Завдяки цьому приріст об’ємів продажів був 10 %.

Про досвід ефективності використання комбікормів у птахівництві та тваринництві розповів Вісхан Ісламов, директор ІЗЮМСЬКОГО КХП. Він вважає, що битву в конкуренції можна виграти лише ціною якості своєї продукції, секрет якої залежить від багатьох складових. Наявність власної лабораторії дає змогу стандартизувати продукцію, оскільки на підприємстві виготовляють усі види комбікормів. Маючи нагоду висловитись перед представниками влади, пан Вісхан повідомив, що питання якості продукції й недоброчесної конкуренції дуже гостре, адже державні перевіряючі органи не функціонують. Відтак виробників комбікормів багато, вони виготовляють корми різної якості, а споживачі, на жаль, ще не вміють розрізняти якісний продукт чи ні. Варто розуміти, що малі підприємства якісний комбікорм виготовити технічно не мають змоги, і щоб вберегтися від неприємних наслідків, слід звертатися до відомих та перевірених виробників. Віктор Шеремета, своєю чергою, подякував директору ІЗЮМСЬКОГО КХП за ефективну роботу й збереження функціонування державного підприємства.

Під час виступів спікери обговорювали, зокрема ефективність виробництва і споживання комбікормів, зупинялися над питаннями забезпечення їхньої якості, роз’яснювали законодавчі нормативи та можливості їхньої відповідності на практиці. І, звісно ж, не оминули проблем щодо залучення та впровадження нових технологій у цю сферу.

Дуже цікавими, які викликали різні дискусійні питання учасників конференції, були виступи представників відомих європейських компаній. Так, Павел Лангер, представник FARMET (Чехія), представив інноваційні технології переробки с.-г. продукції з метою використання її в годівлі тварин і птиці. Ознайомивши присутніх із технічним оснащенням компанії та її послугами, цікаво було дізнатися про технології, завдяки яким можливо здійснювати переробку без застосування гексану.

Курт Лундквіст, технічний директор Bioproton Europe OY (Фінляндія), представив найсучаснішу розробку компанії – препарат Натузим, назвавши її ензимною партією в симфонії корму. Це високоактивний мультиферментний препарат преміум-класу, розроблений для бройлерів, несучок, качок, свиней, жуйних тварин і аквакультури. Має широкий діапазон pH, довгострокову та термічну стабільність зі збереженням високого рівня активностей.

Ярослав Бардин, директор «УКРСОРГО», представив сорго – як культуру майбутнього в кормовиробництві, адже вміст білка в ньому більший, ніж у кукурудзи, кормові властивості подібні до кукурудзи. Сорго має високу засвоюваність поживних речовин та немає несприятливих для засвоєння чинників.

Генеральний директор Центру підвищення ефективності в тваринництві Микола Бабенко розповів про 8 млрд грн перевитрат в українському свинарстві за 2018 рік – звідки і що робити в 2019 році. Серед основних перевитрат він виділив такі: монополізація ринку кормів та ветпрепаратів, нав’язування закупок асоціаціями, корупція, відкати, відсутність контролю й обліку собівартості, помилки у складанні раціонів, застарілі методики складання раціонів, фальсифікація кормів, кормових добавок та ветпрепаратів, технологічні помилки.  

Леонід Подобєд, професор, зав. відділом годівлі тварин Інституту тваринництва НААН України, наголосив на економічній обґрунтованості принципів формування компонентного складу комбікормів для ефективної годівлі тварин. Наразі відомо 42 постачальники преміксів. Встановлено 44 показники для ситості тварин, тому, на жаль, власноруч правильно збалансувати годівлю нереально. Європа зрозуміла, що потрібно використовувати поживні концентрати. І успішно їх виробляє, застосовує й експортує по всьому світу і навіть у Китай.

Про поживність у годівлі висловилась і Валентина Ружицька, представник «АРНІКА ФІД», яка розповіла про продукцію їхньої компанії – сою тостовану експандовану повножирову, зазначивши, що сьогодні це найрентабільніша білкова сировина для годівлі тварин та птиці. Після наведення багатьох цифр і прикладів пані Валентина дала насамкінець важливу пораду для учасників конференції: «Робіть у своїх господарствах власні дослідження та тестування й порівнюйте результат, який не примусить довго на себе чекати».

Велику увагу та зацікавленість колег до свого виступу «Нові підходи в годівлі птахів – від здорового кишківника до скаралупної залози й якості шкаралупи» привернув Пітер Сурай, доктор біологічних наук, який викладає в університетах Великобританії та Угорщини.

Володимир Отченашко, професор кафедри годівлі тварин та технології кормів НУБіП, у своїй доповіді «Живі дріжджі у годівлі тварин: традиції та інновації» роз’яснив основні положення теорії адекватного живлення й обґрунтував критерії відповідності мікробіологічних препаратів групі пробіотиків. Також професор окремо звернув увагу на основні положення з безпеки використання пробіотиків.

Окрім почутих цікавих тез і обговорень виробників комбікормів, їх споживачів і представників суміжних галузей під час конференції було розіграно сертифікати від партнерів «ПроАгро Груп». Вітаємо щасливих переможців та запрошуємо до наступних зустрічей!