Віктор Ямковий, канд. с.-г. наук, керівник агрохімічного відділу
Богдан Вокальчук, агроном-консультант, ТОВ «Український Аграрний Ресурс
Живий організм рослини впродовж свого розвитку зазнає численних стресів, які впливають на метаболічні процеси, обмін речовин, перерозподіл і засвоєння поживних речовин, що зрештою позначається на формуванні продуктивності рослини. Адаптуватися до стресу рослині допомагає позакореневе підживлення відповідними комплексними препаратами, які містять легкодоступні форми мікроелементів, гумінові речовини, амінокислоти. Такі комплекси оптимізують живлення рослин, стимулюють їхній ріст і розвиток, сприяють підвищенню стресостійкості та продуктивності сільськогосподарських культур.
Мікроелементи відіграють дуже важливу роль як регулятори фізіологічних і біологічних функцій організму рослин. Встановлено, що мідь (Cu), цинк (Zn), марганець (Mn), кобальт (Co), молібден (Mo) сприяють посухостійкості рослин, забезпечують кращий синтез білка і підвищують вміст аскорбінової і нуклеїнових кислот, проліну й амідів, що виконують захисну функцію під час посухи і дії високих температур.
Низка мікроелементів зменшує денну депресію фотосинтезу, посилюючи пересування вуглеводів до репродуктивних органів рослини, знижує транспірацію у денні години і посилює її у ранкові, підвищує вміст зв’язаної води і покращує здатність тканин утримувати вологу.
Гумінові речовини фізіологічно активні; у невеликій кількості вони стимулюють ріст і розвиток рослин, у більшій – є інгібіторами. Під впливом цих речовин мікроелементи легше проникають до клітинних мембран, забезпечуючи краще їх засвоєння рослиною, підвищуючи активність багатьох ферментів, що, своєю чергою, покращує синтез білків і вуглеводів. Завдяки цьому повніше засвоюються основні елементи живлення (N, P, K), зростають вміст хлорофілу і продуктивність фотосинтезу, покращується транспірація.
Важливу роль гумінові речовини відіграють у послабленні дії стрес-факторів. Їх застосування у комплексі з пестицидами дає рослинам змогу швидше відновити ріст, адже вони стимулюють біохімічні процеси у клітинах, посилюють їх ферментативну активність і сприяють утворенню стимулювальних сполук самою рослиною.
Амінокислоти – основний матеріал для синтезу білків, ферментів, органічних кислот, вітамінів та інших сполук. Деякі амінокислоти незамінні для гормонального обміну в рослинах, а також слугують будівельним матеріалом для утворення клітинних стінок. Амінокислоти знижують наслідки стресових ситуацій, справляючи на рослини превентивну або лікувальну дію.
У комплексі з мікроелементами, гуміновими речовинами амінокислоти покращують процес запилення і формування плодів, збільшуючи кількість пилку і довжину пилкових трубок, підтримують гормональний баланс та азотний обмін у рослинах, підвищують стійкість до спеки і посухи.
Агрохімічна компанія ТОВ «Український Аграрний Ресурс» уже понад 6 років впроваджує у виробництво і випускає високоефективні хелатні мікродобрива «УАРОСТОК»® із підвищеним вмістом гумінових речовин та амінокислот, що їх нині широко застосовують у сучасних технологіях вирощування сільгоспкультур.
2009 року на початку діяльності компанії асортимент продукції налічував 24 найменування мікродобрив – це комплексні і монодобрива. У 2016 році компанія вивела на ринок України 4 нових комплексних висококонцентрованих добрива для позакореневого підживлення польових культур.
Добрива «УАРОСТОК»® виробляють із високоякісної сировини, вони не містять хлору, важких металів. Хелатуючим агентом слугує ЕДТА. До складу добрив входить прилипач, що забезпечує їх пролонговану дію. Усі 4 різновиди «УАРОСТОК»® мають підвищений вміст елементів мінерального живлення, гумінових речовин та амінокислот (див. табл.).
Добрива компанії «Український Аграрний Ресурс» є екологічно безпечними для людини і довкілля. Якість і безпеку мікродобрив «УАРОСТОК»® підтверджує міжнародний сертифікат ORGANIC.
«РОСТОК» Екстра – має високий вміст легкодоступних форм азоту, фосфору, калію та мікроелементів: марганцю, цинку, міді, бору. «РОСТОК» Екстра застосовують у початковий період росту рослин у дозі 0,5–1 л/га. Завдяки особливо високому вмісту фосфору (300 г/л) він стимулює ріст кореневої системи, сприяючи кращому використанню рослинами вологи, підвищує стійкість до грибкових захворювань. Гумінові речовини й амінокислоти підвищує стійкість рослин до стресових умов.
«РОСТОК» NPK+Цинк –також містить гумінові речовини, амінокислоти і легкодоступні форми азоту, фосфору, калію, а також цинку (50 г/л). Його застосовують у дозі 0,5–1 л/га для позакореневого підживлення кукурудзи й інших польових культур. Підвищує жаро-, посухо- та морозостійкість рослин, стійкість до ураження хворобами.
«РОСТОК» Бор+Молібден містить баланс органічного бору, азоту, молібдену, гумінових речовин та амінокислот. Призначений для всіх сільгоспкультур, особливо чутливих до нестачі бору (ріпак, соняшник, цукрові буряки) та молібдену (соя, ріпак, гірчиця, картопля). Це єдине в Україні борне добриво із додатковим вмістом молібдену, гумінових речовин та амінокислот. Рекомендована доза внесення – 0,5–1 л/га.
«РОСТОК» Кальцій+Мікро містить легкодоступні форми кальцію, азоту, магнію, сірки та мікроелементів. До його складу входять гумінові речовини (5 г/л) й амінокислоти (1%). Його застосовують для позакореневого підживлення ріпаку, соняшнику, картоплі, плодово-ягідних та овочевих культур. Завдяки підвищеному вмісту кальцію (170 г/л) та інших елементів живлення покращує розвиток кореневої системи, ферментативну активність культур, сприяє накопиченню сухої речовини. Добриво особливо цінне для плодово-ягідних культур. Воно поліпшує смакові властивості і якість плодів (підвищує вміст цукрів, вітаміну С, знижує кислотність і вміст надлишкових нітратів), покращує транспортабельність. Рекомендована доза внесення становить 0,5–1 л/га.
Переваги добрив «УАРОСТОК»®:
- Хімічно чисті, забезпечують отримання екологічної продукції, яка придатна для дитячого і дієтичного харчування.
- Усі композиції мають високий вміст макро- (NPK) та мікроелементів (Zn, Mn, B, Cu, Mo).
- Підвищують стійкість рослин до стресових факторів, що виникають унаслідок дії пестицидів, несприятливих погодних умов (посухи, різких перепадів температур тощо).
- Стимулюють біохімічні процеси у рослинах, сприяючи повній реалізації їх потенційної врожайності.
- Містять прилипач, гумінові речовини й амінокислоти.
- Універсальні у застосуванні.
Застосовування «УАРОСТОК»® у бакових сумішах разом із пестицидами зменшує пестицидне навантаження на агроценоз і підвищує безпечність сільськогосподарської продукції.