Імпорт картоплі б’є нові рекорди

0

У жовтні Україна імпортувала 92,6 тис. тонн товарної картоплі, що більше, ніж будь-коли в історії України за цілий рік.

Про це пише agroportal.ua з посиланням на Українську плодоовочеву асоціацію (УПОА).

З початку сезону 2019/20 років Україна ввезла більше 142 тис. тонн картоплі — у 529 разів більше, ніж у минулому сезоні.

Незважаючи на зростання імпорту картоплі у вересні-жовтні, ціни істотно не знизилися. Середня ціна на продукцію в цей період коливалася від 8 до 11 грн/кг (0,32-0,44 $/кг). Зараз картоплю продають у середньому по 9 грн/кг (близько 0,37 $/кг).

Як зазначив економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак, мережі супермаркетів не є головним каналом збуту картоплі в Україні, але й вони вже б’ють рекорди.

«Виходить, що в жовтні в Україні було ввезено близько половини річного обсягу продажів картоплі мережами супермаркетів, а це вже дуже суттєво», —  уточнив фахівець.

Пан Андрій додав, що з урахуванням реальних обсягів роздрібної торгівлі картоплею в Україні за всіма напрямками реалізації, питома вага імпорту в жовтні досягла 50% оціночних обсягів роздрібних продажів в цьому місяці (без урахування ажіотажного попиту). Також імпортну картоплю активно закладали на тривале зберігання з метою перепродажу в зимово-весняний період за більшою ціною.

Зараз ціни на картоплю в Україні вищі, ніж в Польщі та Росії. І хоча картоплю в Україну офіційно поставляє в основному Білорусь, де ціни в два рази нижчі за українські, значна частина цієї картоплі має російське походження. Крім того, здійснюються прямі поставки картоплі з РФ в Україну. Виявляється, заборони на такі поставки немає.

«З огляду на обсяги імпорту картоплі в Україні, а також оціночні обсяги виробництва цих бульбоплодів у країні в 2019 році, існує висока ймовірність зниження цін на картоплю в другій половині сезону», — повідомила директорка з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

За оцінками аналітиків УПОА, попит на картоплю в листопаді й грудні буде залишатися низьким і активізується лише до свят. При цьому обсяги продажів картоплі в передсвяткові дні, ймовірно, розчарують представників роздрібної торгівлі. Тож у січні варто очікувати провалу в продажах, а от у лютому попит може відновитися.

Імпорт, на думку УПОА, у листопаді різко знизиться, проте все ж продовжить залишатися істотним. Уже до кінця місяця УПОА не виключає можливості зниження оптових цін на картоплю.