EURALIS: ставка на інновативність та потреби фермерів

0
Tours Tellus Euralis

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Франція-Україна)

Поблизу містечка По, Батьківщини короля Франції, Генрі IV  наша група відвідала компанію EURALIS, яка крім того, що відома в світі та Україні як успішна насіннєва компанія, є світовим лідером із виробництва фуа-гра. Ми дізналися про її історію та побували в лабораторії контролю якості насіння.

Два роки тому група EURALIS, яка починала свою діяльність як кооператив, відсвяткувала 80-річчя. Нині під цим іменем кооператив об’єднує 12 тис. фермерів та має 5110 працівників по всьому світі. За всіма напрямами діяльності річний оборот компанії становить 1,5 млрд євро.

Шлях до власної селекції

Кооператив EURALIS було засновано 1936 року. І донині у центральному офісі в Лескарі зберігається оригінальна дерев’яна вивіска того часу. Створений у регіоні навколо містечка По (південно-західна Франція) кооператив виробників пшениці мав на меті допомагати його учасникам успішніше продавати свій урожай та сприяти у купівлі виробничих ресурсів на вигідних умовах. Наприкінці 50–60-х років було прийняте рішення вивчити потреби фермерів та виробляти насіння у цьому регіоні. За десять років до цього тогочасний президент кооперативу відвідував Америку в пошуках гібридів високопродуктивного насіння кукурудзи. Утім, з часом стало зрозуміло, що завезена генетика менше адаптована до місцевих ґрунтово-кліматичних умов, тому виникла потреба створювати власну селекцію.

 

Диверсифікація діяльності

 

Насіннєве портфоліо

Насінництво займає левову частку бізнесу групи. Крім силосної та зернової кукурудзи, яку виробляють із 1951 р., мають селекцію соняшнику , сої (із 1973 року), сорго та ріпаку, – які починали на партнерських умовах. У 2002 році був створений бренд EURALIS, після злиття двох компаній Pau Semences та Rustica Prograin Genetique.

Крім Франції EURALIS має виробничу базу в Іспанії, а також – в Україні, де розмножують кукурудзу, соняшник та частково сою і доробляють насіння на власному насіннєвому заводі у Черкаській області. За словами Ольги Сніцар, бренд-менеджера EURALIS, розвиток насінництва у нових країнах неодмінно починали зі створення виробничої бази, перевіряли придатність насіння до місцевих ґрунтово-кліматичних умов, після чого відкривали філії компанії.

 

Кооперативом управляють його учасники

Як і 80 років тому акціонерами, клієнтами і власниками кооперативу є фермери у південно-західному регіоні Франції. Число акціонерів нині сягає 8 тис, в кооперативі обслуговується 12 тис. фермерів, які не зобов’язані бути акціонерами. Вони виробляють насіння та продукцію тваринництва для кооперативу, продають свій урожай через нього і мають змогу купувати засоби виробництва на вигідніших умовах. Керівний комітет кооперативу (Раду управлінців) обирають із числа його учасників у кількості 22+2 особа (один представляє інтереси колишніх членів, ще один є стажером). Щороку оновлюється третина комітету, кожен член входить до правління 3 роки, – розповів П’єр Пажес, віце-президент групи EURALIS та президент Федерації F.N.S.M.S., який теж є фермером та вже кілька разів обирався до керівної Ради. Комітет проводить у рік 9 зборів протягом 2-х тижнів у різних місцях регіону, аби охопити всіх членів кооперативу. Під час цих зібрань обирають делегатів, що представлятимуть інтереси компанії на генеральній асамблеї, де, в свою чергу, обговорюють річну діяльність кооперативу та обирають керівництво. Одна людина може переобиратися на керівні позиції, як-от П’єр Пажес, який уже не вперше є віце-президентом. Кожен акціонер-фермер незалежно від обсягів виробництва має один голос, це забезпечує рівність та унеможливлює ризик домінування великих фермерів.

 

Робота з новою генетичною плазмою TropicalDent®

2003 р. став знаковим щодо поглиблення генетичних розробок EURALIS. Багаторічні пошуки вчених компанії щодо виняткового генетичного матеріалу виявилися успішними. Було винайдено нову генетику TropicalDent® – унікальну генетичну плазму для посилення позитивного ефекту гетерозису під час схрещування, а відтак і високих якісних показників.

Завдяки TropicalDent® можливо створювати нові гібриди, не схожі на попередні та які не мають відношення до традиційних американських чи європейських генетичних напрацювань, якими користується більшість насіннєвих компаній. У 2012 р. було виведено на ринок Франції перший гібрид кукурудзи, отриманий за допомогою нової генетичної плазми – ЕС Гелері, який, до речі, пройшов реєстрацію за один рік замість стандартних двох. Ольга Снісар розповіла, що у 2018 р. EURALIS запропонував фермерам ЕС Фарадей, який є гібридом другого покоління TropicalDent® та який було випробувано на посухостійкість. Всього компанія має по всій Європі 500 тис. мікро-ділянок. Так останні три роки гібриди спочатку тестували у сприятливіших умовах у Західній Європі, а після цього – у Східній, у посушливіших умовах. В майбутньому, всі гібриди, навіть на стадії дослідів, будуть паралельно під спостереженнями, як на Заході, так і на Сході. Пріоритетними характеристиками гібридів кукурудзи TropicalDent® є швидка вологовіддача, стабільна врожайність. До речі, наразі гібриди з новітньої плазми становлять 70–80% портфоліо EURALIS.

 

Лабораторія контролю якості насіння

EURALIS: ставка на інновативність та потреби фермерів

У лабораторії зайняті 11 постійних працівників + 10 сезонних, із вересня по березень, для аналізу кукурудзи, соняшнику, сорго та сої, а також влітку для ріпаку. Як субпідрядник лабораторія EURALIS також надає послуги з перевірки якості цукрової кукурудзи, зеленого горошку й квасолі. Загальний бюджет лабораторії – 1,2 млн євро.

У першу чергу лабораторія перевіряє всі зразки для насіннєвого заводу, що потрібні для сертифікації, як-от: схожість, сортова чистота, вологість, наявність патогенів (соя та соняшник). Аналізи з молекулярної біології охоплюють не наявність ГМО та гібридну чистоту.

На заводі проводять 12 рівнів контролю на кожному етапі виробництва насіння. Це дає змогу за потреби коригувати його роботу. Із отриманням зразка із заводу додається картка із переліком аналізів, які необхідно провести, включаючи додаткові відповідно до кожного технологічного процесу.

 

Пріоритетність нових розробок, злагоджена робота задля інтересів учасників кооперативу, які, до того ж, є замовниками технологій та першими користувачами нових напрацювань EURALIS, – є запорукою успіху групи компаній у всьому світі.